Çocuklarda Astım & Alerjik Bronşit

çocuklarda astım

Çocuklarda Astım & Alerjik Bronşit

Çocuklarda astım gün geçtikçe yaygın bir hastalık haline gelmektedir. Bugünün astımlı çocukları yarının astımlı erişkinleri oluyor. Ergenlikte düzeldiği iddia edilen hastalık hayatın ilerleyen evrelerinde, kimi zaman hamilelik sırasında, kimi zaman askerlikte yeniden kendini gösteriyor.

Uzmanlar astımın temel nedeninin şehir hayatı olduğunu belirterek, soluduğumuz kirli hava, araçlardan yayılan egzoz gazları astımın en büyük tetikleyicisi olduğunu belirtiyorlar. Aynı şekilde ev içindeki hava kirliliği de astıma yol açıyor. Modern evlerde kapılardan, pencerelerden yer kaplamalarına kadar kullanılan her türlü kimyasal malzemeden evin içindeki havaya uçucu gazlar salınıyor, hijyene çok daha fazla önem verilen günümüzde kimyasal temizlik malzemeleri çok daha sık kullanılıyor, kullanım alanından kazanmak için açık balkonlar yerine kapalı balkonlar tercih ediliyor, çamaşırların ev içinde kurutulmasıyla çamaşır deterjanındaki kimyasallar buharlaşarak solunan havaya karışıyor. Böyle bir ortamda yaşayan çocuklar bir de genetik olarak alerjiye yatkınsalar astım kaçınılmaz hale geliyor.

Çocuklarda Astım Belirtileri Nelerdir ?

Çocuk astımı yada diğer adıyla alerjik bronşit tekrarlayan öksürük, hırıltı, hışıltı ve nefes almada zorluk şikayetleri ile seyreder. Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı ataklar gelişir. Bu atakların tekrarlayıcı nitelikte olması, bronş gevşetici ilaçlarla şikayetlerin düzelmesi, ancak bir süre sonra tekrar atak gelişmesi söz konusu olur. Enfeksiyonlar harici sigara dumanı, küf/rutubet, kimyasal kokular ve hava kirliliği ile hastalık alevlenmesi görülebilir.

Çocuklarda Astım Neden olur?

Çocukluk çağında astımın % 90 oranında alerjik kökenli olduğu bilinmektedir. Bu nedenle çoğu zaman “Alerjik bronşit” ”Çocuk Astımı”  ile eş anlamlı kullanılmaktadır. Alerji-Astım genetik bir hastalıktır. Yıl boyu maruz kalınan ev tozu akarı, küf mantarları veya kedi, köpek gibi hayvan döküntüleri gibi ev içi alerji yapıcı maddeler  bronşlarda alerjik bir reaksiyona neden olur. Bu alerjik reaksiyon bronşlarda aşırı bir hassasiyet geliştirir. Normal bir insana dokunmayacak dış uyaranlar hassas hava yolunda daralmaya neden olur.

Çocuklarda Astım Nasıl Tedavi Edilebilir?

Yüzde 90’ı alerji kaynaklı olarak görülen ve tekrarlayan bronş daralması olarak seyreden astımın bütüncül tedavisini eş zamanlı uygulanacak şu dört basamağa gösterilecek özenle gerçekleştirmek ve astımı yetişkinliğe taşımamak mümkün:

 1. Evinizi ve çevrenizi düzenleyin: Astımlı çocuğunuzu alerjik olunan maddeden ve alerji dışı astım atağı tetikleyicilerinden uzak tutun, ev tozu akarlarının en çok olduğu halıları evden uzaklaştırın, yatak ve yastığa akar geçirmeyen özel alerji kılıfları takın, evin hiçbir yerinde sigara içmeyin.
 2. İlaç tedavisini ihmal etmeyin: Alerjik astımı olan çocuğunuza ilaç tedavisinin ilk aşamasında hızlı etki eden sprey ilaçlar verilerek çocuğunuzun atak geçirmeyecek hale gelmesi amaçlanır. Bu ilaçlar çok düşük doz, kana karışmayan kortizon içerir. Uygun dozda kullanıldığında yan etki riski olmaz. İlaçların başlanıp kesilme kararı alerji uzmanınca verilmelidir. Alerji konusunda kökten çözüm sağlandıkça ilaçlar yavaş yavaş azaltılarak kesilmelidir.
 3. Dilaltı damla aşı tedavisi uygulayın: Çocuğunuzdaki alerji ve astım bağışıklık sisteminin yanlış çalışmasına bağlı gelişir. Alerji kökten çözülmedikçe astım devamlı ilaçla baskılanmak zorunda kalınır. Bu nedenle alerjinin kökten çözümü aşı tedavisidir. Bu tedavi uzman kontrolünde olmak kaydıyla, yan etkisi bulunmayan dilaltı damla aşı tedavisi olarak çocuğunuza uygulanabilir, uygulamayı siz evde yapabilirsiniz, tedavi süresi ise 3-5 yıldır.
 4. Reflüsünü kontrol altına alın: Astım doğası gereği çocuklarda yüzde 80 mide başı gevşekliği ile birlikte seyreder. Mideden yukarı soluk borusuna ve akciğerlere kaçan mide asidi astımı kötüleştirir. Bu nedenle reflüden koruyucu beslenme çocuğunuzun astım tedavisinin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Reflüyü artırıcı kakaolu çikolata, kek ve benzeri gıdalardan kaçının gece yatmadan önce en az iki saat süt de dahil olmak üzere çocuğunuza yemek yedirmeyin.

Çocuğunuz Okula Başladığında Yapmanız Gerekenler

 • Çocuğunuzun hastalığını öğretmenden saklamayın.
 • Çocuğunuzun astım semptomlarına ilişkin öğretmene bilgi verin.
 • Doktorunuza danışarak eğer gerekli ise astım ilaçlarını okula gönderin.
 • Astım tedavisi gören çocuğunuzu hastalığı ile ilgili bilgilendirin. 
 • Çocuğunuz yaşıtlarının yer aldığı tüm normal günlük aktivitelerde yer almalı ve kendine güveni sağlanmalıdır.
 • Mümkün olabildiğince bağımsız olabilmesi için cesaretlendirmelisiniz.
 • Çocuğunuz büyüdükçe astımla ilgili olarak bilgilendirilmelidir.
 • Çocuğunuz ilaçlarını düzenli alma konusunda sorumlu olmalıdır.
 • Çocuğunuz hastalığı ile ilgili acil durumlarda kimi arayacağını bilmelidir
 • Okuldaki sorumlu kişiler çocuğunuzun hastalığı ve ilaçları ile ilgili bilgi sahibi olmalıdır.

Unutmayın, çocuğunuzun astımında ruhsal durumu önemlidir. Heyecan, kızgınlık, aşırı korku çocukta astım atağını başlatabilir. Aile sorunları astımın kötüleşmesine sebep olabilir. Ailenin pozitif ve olumlu yaklaşımı önemlidir.

Sağlıkla kalın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Hemen Paylaş