Bahar Nezlesi ve Polen Alerjisi

Bahar Nezlesi ve Polen Alerjisi

Bahar Nezlesi ve Polen Alerjisi

Baharın gelmesi ile birlikte bahar nezlesi ve polen alerjisi baş gösterir. Eğer kontrol altına alınmazlarsa kişi için ciddi sıkıntılara dönüşebilirler. Bahar nezlesine ve polen alerjisine sebep olan durumlar ve tedavileri hakkında bilgi sahibi olmak bu noktada oldukça önemlidir.

Bahar Nezlesi Semptomları

Bazı kişiler için bahar nezlesi her sene ortaya çıkan rahatsız edici bir durumdur. Semptomları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Akan bir burun
  • Kırmızı, kaşıntılı ve nemli gözler
  • Baş ağrıları
  • Boğaz ağrısı
  • Hırıltı
  • Öksürük
  • Uyumakta zorluk
  • Yorgunluk

Bahar Nezlesi Sebepleri

Alerjik reaksiyonlara sebep olan durum, havada süzülerek dolaşan ve boğaza, buruna, sinüslere ya da ağza girince alerjik reaksiyon yaratan polenlerdir. Polen adı verilen ufak partiküller her bahar ve yaz mevsimlerinde ortaya çıkar. Ağaçlardan, otlardan ve çimenlerden yayılır. Aslında doğadaki görevleri diğer bitkileri tohumlamak ve türlerin devamlılığını sağlamaktır. Çoğu polen partikülü hedefine ulaşamaz ve onun yerine burnumuza, boğazımıza girerler. Burun, boğaz veya gözlerdeki bazı dokularla etkileşime girerek vücutta farklı bir tepkimeye yol açar. Ardından hücreler, semptomları oluşturan histamini (lokal bağışıklık cevabı oluşturulması) sisteme salar. Normalde çoğu kişi hiç bir problem yaşamazken, bazı kişilerin vücutlarının neden tepki verdiği henüz anlaşılmamıştır. Ancak araştırmalara göre alerjik reaksiyonların genetik yapıdan kaynaklı olabileceği söylenmektedir. Alerjik reaksiyonlar genellikle çocukluk çağında başlar ve 30-40 yaş aralığında kaybolur.

Polen Alerjisi

Çimen poleni, kişilerin %90’ının etkileyen bahar nezlesi sebebi olarak görülmektedir. Çimen poleninin en yüksek seviyeye ulaştığı zaman aralığı Mayıs ile Ağustos aylarıdır . Kişilerin dörtte biri huş ağacı polenine karşı hassastır ve bu polenin yüksek seviyelere ulaştığı aylar genelde Nisan ve Mayıstır. Problem yaratabilecek diğer ağaçlar arasında karaağaç, kestane ve mürver ağacı da bulunmaktadır.

Bahar Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Alerjiyi tetikleyen unsurlardan kaçının.

Bu rahatsızlığın tedavisi üç aşamada gerçekleştirilir. İlk olarak, alerjiyi tetikleyen durumlardan kaçınmak önemlidir. Bir alerji kliniğine giderek ya da semptomların en fazla arttığı dönemlerde polen seviyelerini incelemek, sizde bu durumu oluşturan faktörü bulmanıza yardımcı olabilir. Alerji mevsimlerinde kişi kapıları ve pencereleri özellikle de hava sıcaklığının yüksek olduğu günlerde kapatarak, arabada klimayı açarak, çamaşırları dışarı asmak yerine evde kurutarak, göz etrafını saran güneş gözlükleri kullanarak ve burun deliklerinin içine vazelin sürerek antijenlerden kaçınabilmelidir. Kırsal bölgelere yapılan günlük gezilerden kaçınmak gerekirken, deniz kenarında yapılan yürüyüşler kişiye iyi gelebilmektedir.

Alerji ilaçları kullanabilirsiniz.

İkinci tedavi yöntemi ilaçlardır. Çoğu kişi için antihistaminikler ilk tedavi yoludur. Ancak bazı histaminikler çoğu insanlarda uyku haline sebep olabilir, ilaçların yan etkilerini unutmamak gerekmektedir. Bu nedenle tedavi uzmanınıza yan etkisi en az olan antihistaminleri sormanızı tavsiye ediyoruz.

Bağışıklık tedavisi ile bünyenizi güçlendirin.

Üçüncü tedavi yöntemi, bağışıklık güçlendirme tedavisidir. Bu noktada kişiye yükselen seviyelerde alerjene maruz bırakılır ve bağışıklık sisteminin alerjene karşı güç kazanması sağlanır. Genelde alerjenler hastaya birkaç yıl boyunca aşı, damla ya da dil altı tableti olarak verilir. Alerji kurumlarına göre bu tedavi yöntemi en uygun olandır.

Her bağışıklık kazandırma tedavisi kendi içerisinde bir derece risk taşır ve pahalı bir tedavidir.Sonuç olarak doktorunuzun sizin için çizeceği tedavi planına mutlaka uyunuz. 5 yaşın altındaki çocuklar, bağışıklık sistemi rahatsızlığı olanlar, kanser hastaları, ağır psikolojik sorunları olanlar, tedaviye düzgün devam edemeyeceklerde aşı tedavisinin uygulanması zararlıdır.

Size tavsiyemiz; hastalığınızın öyküsünü ve belirtilerini iyi tanımanız daha sonra doktorunuzun sizin için çizeceği tedavi planına mutlaka uymanızdır.

Sağlıkla kalın.

Hemen Paylaş