Aşırı Terleme Hastalık Habercisi Olabilir

aşırı terleme

Aşırı Terleme Hastalık Habercisi Olabilir

Elleriniz sürekli terlediği için insanlarla tokalaşmaktan çekiniyorsanız, koltuk altlarınız terlediğinde ter ya da koku önleyici ne kullansanız fayda etmiyorsa ve yalnız sıcak ortamlarda değil; gün içinde devamlı terlediğinizi düşünüyorsanız, bu durum aşırı terleme sorununuz olduğunu anlamına gelir ve mutlaka bir uzman yardımı almanız gerekmektedir.

Terleme, sıcak hava şartları sırasında egzersiz yaparken vücut ısısını kontrol etmek için gereklidir ve sıcaklık ya da kaygı artışı sonucu oluşması gayet normaldir.  Terlemek sempatik sinir sistemi tarafından sağlanır. Aslında gün içerisinde bir litreden fazla ter kaybederiz ve vücudumuzda bulunan 2.6 milyon ter bezi de bu işleme yardımcı olur. Ancak, nüfusun yüzde 1’lik bir kısmı hava sıcak olmasa da, egzersiz yapmasa da terlemektedir. Bu ter genellikle koltuk altında, yüzde, avuç içlerinde ve ayak tabanlarında oluşur. Bu duruma aşırı terleme (hiperhidroz) adı verilir.

Aşırı Terleme Türleri

 • Primer fokal yani birincil bölgesel aşırı terleme; genellikle çocukluk veya ergenlik döneminde başlar ve aşırı terlemenin odak noktası genellikle eller ile ayaklardır. Sebepleri bilinmemekle birlikte saydığımız bölgelerdeki ter bezlerinin uyaranlara daha duyarlı olduğu ve normalden fazla çalıştığı kesindir. Kadın ve erkeklerde hastalığın görülme sıklığı aynıdır.
 • İkincil ve daha genel olan terleme; bir sağlık durumu ya da bir ilaç tedavisinin yan etkisi olarak ortaya çıkar. İkincil aşırı terleme hastalığına sahip olan insanlar vücudun daha büyük (genel) alanlarında terleme yaşar ve bu durum genellikle yetişkinlik döneminde başlar.

Örneğin; bir omurilik hastalığı veya yaralanması sonucu tek bacakta aşırı terleme görülebilir. İkincil aşırı terleme hastalığında mutlaka altta yatan başka bir problem olup olmadığı araştırılmalı ve altta yatan probleme yönelik tedavi yapılmalıdır.

Aşırı Terleme Tedavisi

İkincil genel aşırı terleme hastalığında altta yatan sağlık durumu tedavi edildiğinde aşırı terleme sorunu normalde döner. Aşırı terlemeye sebep olan durumların içerisinde obezite, diyabet, troid dengesizliği ve yüksek kan basıncı bulunur. Birincil bölgesel aşırı terleme hastalığı için durumun türüne göre birçok farklı tedavi seçeneği vardır.

 • Alüminyum klorit içeren terlemeyi engelleyici ilaçlar genellikle tedavinin ilk evresidir. Bu ilaç düzenli olarak kullanılmalıdır.
 • İyontoforez: Bu işlem el, ayak ve koltuk altlarında aşırı terlemeyi çözdüğü kanıtlanan oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Düşük derecedeki bir elektrik akımı el, ayak veya koltuk altlarından su içerisindeyken geçirilmektedir. Bir ay boyunca haftada 3-5 gün, 20-30 dakika arası süre ile uygulanmaktadır. İyontoforez sırasında el ve ayaklarda iğnelenme, karıncalanma hissi, deride hafif kızarıklık ve kuruluk görülebilir. Ancak bunlar kendiliğinden kısa sürede düzelir.Vücut birkaç hafta veya birkaç ay ter seviyesini düzgün tuttuktan sonra işlemin tekrarlanması gerekmektedir.
 • Botoks: Toprakta ve suda bulunan Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir ilaçtır. Botulinum toksini sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip, sinirler ile sinirlerin ulaştığı organlar arasındaki iletimi durdurarak etkisini gösterir. Aşırı terleme tedavisinde 1994 yılından beri uygulanmaktadır.

Aşırı terleyen bölgedeki derinin içine özel, ince uçlu iğnelerle uygulanmaktadır. Ter bezlerini uyaran sinir uçlarından uyarıcı madde salınmasına engel olarak etki göstermektedir. Uygulamadan 3 gün sonra terlemede azalmalar görülmeye başlanmaktadır. Yaklaşık olarak 5. ve 7. günlerde etki en yüksek düzeye ulaşmakta ve terleme tamama yakın kaybolmaktadır.Etki süresi kişiye ve uygulanan doza göre değişmekle birlikte yaklaşık olarak 6-8 ay devam etmektedir. Etki ortadan kalktığında, tekrar uygulanmaktadır.

 • İlaç tedavisi: Terleme oranını azaltmak için kullanılabilen ilaçlar mevcuttur ancak bunlar kısa süreli periyodlar için kullanılır. Zira çok fazla yan etkileri vardır ve uzun süre kullanımları tavsiye edilmez.
 • Ameliyat: İki ana tür ameliyat vardır. Birincisi ve basit olanı, probleme sebep olan ter bezlerinin vücuttan alınmasıdır. İkinci ameliyat türü ise Endoskopik Transtorasik Sempatektomi’dir. Bu ameliyat son çare olarak ya da çok uç durumlarda yapılır. Eğer diğer tüm tedavi yolları denendiyse ve boşa çıktıysa bu ameliyat yapılabilir. Ameliyatın amacı terlemeye sebep olan sinir sinyallerini bozmak ve ter bezlerini açmalarını engellemektir.

Aşırı Terlemeyi Önlemek için Uygulanan Yeni Tedavi Yöntemleri

 • Phoenix, ABD’de yapılan Lazer Tedavisi, aşırı terleme hastalığından rahatsız olan kişilerin çok kısa süreli yan etkilerle bu hastalıktan kurtulduğu gözlemlenmiştir.
 • Radyo Frekans Teknolojisi, Rusya’da yapılan bu güvenli ve etkili tedavi sonucu hastaların terden 6 aya kadar kurtulabildiği gözlemlenmiştir.

Aşırı Terlemeyi Önlemek için Alabileceğiniz Tedbirler

Eğer bu sıkıntılı duruma sahipseniz, en azından etkileri azaltmak için yapabileceğiniz birkaç çözüm mevcut:

 • Diyet yapıyormuş gibi, terlemenizi sağlayacak acı ve baharatlı yiyeceklerden kaçının. Biberli, sarımsaklı ya da zencefilli yiyecekler en az seviyede tüketilmeli. Adaçayı yapraklarını 10 dakika boyunca kaynatarak içebilir ve terlemenize geçici bir çözüm yaratabilirsiniz.
 • Her gün banyo yapın ve banyodan çıkınca iyice kurulanıp, terleme önleyici ürünler kullanın.
 • Deodorant yerine sürekli ter kesici sprey kullanın.
 • Aşırı terleme sorunu olan bölgelerinizde pudra kullanarak terlemeyi azami seviyeye indirebilirsiniz.
 • Açık renk, pamuklu ve geniş dokunmuş giysiler tercih edin. Sentetik giysilerden uzak durun.
 • Nemi emen kalın ve yumuşak çoraplar giymeye çalışın. Sentetik çoraplardan kaçının ve günde en az iki kere çoraplarınızı değiştirin.

Unutmayın ki; çoğu kişilerde altta yatan herhangi bir hastalık olmamasına rağmen, bazı kişilerde tiroid bezinin fazla çalışması, obezite (şişmanlık), menopoz, böbrek üstü bezi hastalıkları, şeker hastalığı, kalp krizi, kanser, stres, psikiyatrik hastalıklar gibi birçok hastalık aşırı terlemeye yol açabilir.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş