Alerjiler: Sebeplerini Hiç Düşündünüz mü?

Alerjiler: Sebeplerini hiç düşündünüz mü?

Alerjiler: Sebeplerini Hiç Düşündünüz mü?

Alerjiler gün geçtikçe daha yaygın bir hal almaktadır.Hava kirliliği, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, şehir yaşamı ve temizlik şartları gibi bazı çevresel faktörler gibi alerji sebepleri arasındadır. Fakat alerji sebepleri arasında belkide en çok göz ardı edilen faktör, temizliğe olması gerekenden fazla önem veriyor olmamız olabilir.

İlginç bir şekilde alerjiler önceki yıllara göre çok daha yaygın bir hale geldi. Uzmanlara göre, alerji seviyeleri endüstriyel gelişim sürecinde olan ülkelerde çok daha fazla görünebiliyor ve nüfusun %30 ile %35’ini hayatlarının en az bir noktasında etkilemektedir. Alerji türlerinde de ayrıca bir artış gözlemlenmektedir. Birkaç sene önce astım veya bahar nezlesi yükselişteyken, şu anda besin alerjisi baş sırayı almış durumdadır. Bu durum özellikle çocuklar için geçerli hale gelmiştir. Araştırmalara göre gençlerin %50’sinde alerjik durumlar söz konusudur.

Alerjik bir tepkime, vücudun bağışıklık sisteminde belirli bir maddeye tepki verdiğinde gerçekleşmektedir. Örneğin; sindirilmiş bir yiyecek veya çevrede bulunan “enfeksiyon” gibi etkenler. Antikorlar alerjenler ile savaşmak için üretilir ve bu savaşa bağışıklık adı verilmektedir. Alerjen maddenin zararsız olduğu ve hiçbir tepkime yaratmadığı durumlarda, kişinin alerjik olmadığını söyleyebiliriz. Kişi alerjene maruz kalırsa, üretilen antikorlar bir dizi bağışıklık sistemi kimyasalını vücuda yayar ve bu da semptomların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Alerji Belirtileri

Bir antijene bağlı olarak geliişen alerjik tepkimeler ılıman, şiddetli ve bazen ölümcül olabilmektedir. Semptomların türü bir dereceye kadar antijene bağlıdır, örneğin: polen bahar nezlesine sebep olur ve semptomları hapşırık, kaşıntılı burun ve gözler, tıkalı burun, kızarmış nemli gözler olabilir. Kuru yemiş gibi besin antijenleri ise ağzın karıncalanmasına, dudakların, dilin yüzün veya boğazın şişmesine, kurdeşene ve anafilaksiye sebep olabilir. Böcek ısırıkları, ısırılan noktanın etrafında kurdeşene ve tüm vücutta kaşıntıya sebep olabilir. Buna ek olarak öksürük, hırıltı anafilaksi yine görülmektedir. Penisilin gibi ilaçlar kızarıklığa, kaşıntıya, yüz şişkinliğine, hırıltıya ve anafilaksiye sebep olabilir. Diğer antijenler egzamaya sebep olabilir. Belirtileri kaşıntılı, kızarmış ve pullanmış bir cilttir.

Anafilaksi en şiddetli alerjik tepkimedir ve şişmeye, kurdeşene, düşük kan basıncına sebep olur. Anında tedavi gerektirir. Çünkü kısa bir sürede ölüme sebep olabilmektedir.

Alerjiye sebep olan yaygın antijenler; çimenlerden, ağaçlardan ve çiçeklerden gelen polen; toz; küf mantarları; evcil hayvan kepeği; yer fıstığı, kabuklu deniz ürünleri, yumurta gibi yiyecekler; böcek sokması; ilaçlar.

Alerjiye Sebep Olan Etkenler

Alerji oluşumuna sebep olan bazı etkenler vardır. Alerji sahibi olan bir aile üyesi gibi. Bu iki aile üyesinin aynı alerjiye sahip olacağı anlamına gelmiyor ama araştırmalar gösteriyor ki, alerji genetik bir rahatsızlıktır. Ayrıca, bir alerjiye sahip olmak bir başka tür alerjiye sahip olmayı olası hale getirir ve egzaması olan bir bebeğin daha sonra besin alerjisine sahip olması da gayet yaygın bir durumdur.

Hijyen Kuramı Nedir?

Alerjilerdeki artışı açıklamaya odaklı iki ana teori vardır. Yazımıza başlarken de belirttiğimiz gibi, artış ilk olarak endüstrileşmekte olan ülkelerde görülmektedir. Endüstrileşme ile birlikte hava kirliliği artışı, alerjik durumları tetiklediği tahmin edilmektedir. Ancak, alternatif bir teoriye göre alerjinin sebebi evlerdeki aşırı temizlik de olabilir . Bu duruma hijyen kuramı adı verilmiştir.

Bebeklerinizi ve ailenizi bakterilere karşı güvende tutan tüm  temizlik spreylerini tanıtan reklamları gözünüzün önüne getirin. Aşırı temizlik hastalığı durumunuz yüzünden çocuklar belki de hiç bakteriler ile tanışamıyor ve bu durumdan dolayı da güçlü bir bağışıklık sistemi geliştiremiyor olabilir.

Hijyen kuramı güncel araştırmalarla da desteklenmiştir. Örneğin; bulaşıkların el ile yıkandığı evlerde çocukların, bulaşıkların makine ile yıkandığı evlere göre daha az alerjiye sahip oldukları ortaya çıkmıştır. İlk yapılan araştırmalara göre bulaşık makineleri el ile yıkamaya oranla bakterileri daha kesin yollarla yok ettiği savunulmuştur. Ancak araştırma sonucunda el ile yıkanan bulaşıkların olduğu evlerdeki çocukların %23’ünün egzamaya sahip olduğu, bulaşık makinesi olan evlerde ise oranın %38 olduğu söylenmektedir.

Alerji ile Nasıl Yaşanır?

Alerjileri kontrol etmek, hatta antijene hiç bulaşmamak aslında oldukça kolay bir durumdur. Eğer birisi kabuklu deniz ürünlerine karşı alerjiye sahipse, bu ürünleri tüketmeyerek alerjik durumuna karşı tedbir almış olmaktadır. Ancak, bahar nezlesinin önüne geçmek biraz daha zordur. Çünkü polenleri savuşturmak ve onlardan kaçınmak pek kolay bir iş değildir. Tüm olumsuz koşullara rağmen alınabilecek önlemler de mevcuttur. Örneğin; pencereleri kapalı tutabilir ve polen dağılımının yoğun olduğu yerlere gitmekten kaçınabilirsiniz.

Kısa bir süre önce, antijenlerden kaçınmaktan ziyade onlara deyim yerindeyse “kafa atıp” alerjiye açık bir hale gelmek iyi bir tedavi yöntemi olarak sunulmaya başlanmıştır. Ancak doktorunuza danışmadan, alerjik durumunuzu  kendi başınıza tetiklemeniz oldukça tehlikelidir.

Alerji Tedavisi Hakkında Bilgi

Alerjik bir tepkimenin tedavisi şiddet seviyesine bağlıdır. Anafilaksi, çok acil bir sağlık durumudur ve doktorunuzun size uygun gördüğü ilacı kullanmanızı gerekmektedir. Bu alerjiye sahip kişiler yanlarında daima ilaçlarını taşımalı ve acil durumlarda vücutlarına ilaçlarını enjekte etmelilerdir.. Bu acil durumdan sonra iyi hissetseler bile doktorlarına görünmelerinde fayda vardır. Bu durumun dışında diğer alerjiler için de belirli ilaçlar bulunmaktadır. Size tavsiyemiz; öncelikle alerjik reaksiyona sebep olan etkenlerden kaçınmanızdır. Kaçınmanıza rağmen alerjik reaksiyonlarınız devam ederse, doktorunuza başvurunuz ve size önerilen tedaviyi uygulayınız.

Sağlıkla kalın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Hemen Paylaş