Evde Verimli Çalışın: Çocuklarınız Uyurken Zamanınızı Planlayın

Evde Verimli Çalışmanın Altın Kuralı: Çocuklarınız Uyurken Zamanınızı Planlayın

Evde Verimli Çalışın: Çocuklarınız Uyurken Zamanınızı Planlayın

Çocuklarınız uyurken kendinizi elinizde bir bardak çay ile televizyona ya da bilgisayara bakarken mi buluyorsunuz? Çocuklarınız uyurken zamanınızı verimsiz harcamak yerine üretken olabilir ve işinize zaman ayırabilirsiniz. Zaman, tekrar kazanılmayan tek servettir; iyi değerlendirilirse meyveleri karşımıza ödül olarak çıkar. Zaman planlaması yapmak, hayatınızı kolaylaştıracağı gibi yaptığınız işin verimli olmasına da faydalı olacaktır.

Çocukların Uyku Saatleri En İyi Nasıl Değerlendirilir?

Hedeflerinizi olsun ve onları önceliklerine göre sıralayın.

Dikkatinizi çocuğunuzdan çekip işinize yönlendirin ve her uyku saatinde belirlediğiniz öncelikli işleri yapın. Çok zaman harcamadan, öncelikli işlerinizin sizi motive etmesini sağlayın.

E-postaları karıştırmak veya TV izlemek gibi sizi bir anda içine çekebilecek aktivitelerden kaçının. Dikkatinizi dağıtacak dış etkenleri düzenleyin. En sevdiğiniz mumu yakın ve oturma odasını beş dakika içinde toparlayın, kendinize uygun çalışma ortamı yaratın.

Zamanınızı kendiniz için düzenleyin ve durum ne olursa olsun istikrarlı olun.

Her günü planlamak için zamanınızı planlayın.

Bir işin önemi, zaman planlaması açısından gerçekten çok önemlidir. İşlerin önemini belirlemenin zaman yönetimi açısından ne kadar önemli olduğunu bir örnekle anlatmaya çalışalım. Bize bir büyük kavanoz, bir miktar büyük taş, bir miktar çakıl taşı ve bir miktar kum verdiklerini düşünelim. Büyük taşları “önemli işlere”, çakıl taşlarını “daha az önemli işlere” ve kumu da “boş zaman etkinliklerine” benzediğini hayal edelim.

Kavanoza önce kum koyarsak, kavanoz ancak birkaç tane çakıl taşı daha alabilir, büyük taşlara ise hiç yer kalmayacaktır. Önce çakıl taşlarını yerleştirirsek, bütün kumu kavanoza yerleştirme şansımız olacaktır ancak yine büyük taşlara yer kalmayacaktır. Önce büyük taşları yerleştirirsek, aralara çakıl taşlarını sığdırabilir geri kalan boşlukları da kumla doldurabiliriz. böylece elimizdeki malzemenin tamamını kavanoza sığdırmış oluruz.

Eğer ofis ortamında çalışıyorsanız yemek molasını bir ayrıcalık ya da lüks olarak görmezsiniz. Bu bir kuraldır. Evinizde de dinlenebilmek için kendinize mola zamanları yaratın. Mola zamanlarınız size daha iyi bir ebeveyn olmanız konusunda yardımcı olacaktır.

Kendiniz için özel zaman dilimleri belirleyin; meditasyon, egzersiz, kitap okumak, TV izlemek, duş almak, bir arkadaşı aramak veya uyumak gibi. Zamanınızı nasıl planlayacağınız, önceliklerinizi nasıl belirleyeceğiniz size kalmış bir durumdur. Bu noktada önemli olan sizin istikrarınızdır.

Eğer evden çalışıyorsanız ve her gün çocuğunuzun uyku saatinin yarısını kendinize ayıramıyorsanız, işe geçiş sürecinizde (ilk ipucu) yapmaktan zevk aldığınız bir aktiviteye ayırmalısınız ve haftalık bir ya da iki günlük uzun molalar verebilirsiniz.

Kendinize bir görev listesi hazırlayın ve zamanınızı ayarlayın.

Çocuğunuzun uyku saatinin yarısında halledebileceğiniz kısa bir görev listesi hazırlayın ve görevleri önem sırasına göre dizin.

Eğer çocuklarınız gün içinde bir saat uyuyorsa, 30 dakikada halledebileceğiniz iki-üç görev yazın. Yarım saatlik bir alarm kurun ve alarm çaldığında çalışmayı bırakın.

Yarım saatlik zaman diliminde en önemli işleri hallettiğinizden emin olun ve bitirdiğiniz işin üstünü çizin. Zamanı doğru kullanmak ve o zaman zarfında işin üstesinden gelmek size başarı duygusunu tattıracaktır.

Bir göreve odaklanın ve onun üzerinde çalışın.

İnsanlar iki veya daha fazla göreve aynı anda odaklanamazlar. Yaptığımız şey aslında bir iş hakkında anlık olarak düşünmeyi bırakıp diğer işi düşünmektir ve araştırmalara göre görev değiştirmek, işleri verimli bir şekilde tamamlamak için iyi bir yöntem değildir.

Bir görev seçmelisiniz ve bitene kadar ona sadık kalmalısınız.

Eğer işi başka biri yapabiliyorsa: Devredin.

Günün 24 saatini ev işlerine ayırabilirsiniz. Fakat bu durum sizin yorulmanıza ve verimliliğinizin düşmesine sebep olacaktır. Size destek olabilecek eşiniz veya yakın çevrenizden yardım isteyin.

Gün içinde işinize ayırabildiğiniz çok kısa ve değerli bir zamanınız var. Bu değerli zamanın 15 dakikasını çöpü dışarıya çıkarmakla harcamayın. Ev içinde görev paylaşımı yapın, bırakın çöpleri eşiniz dışarıya çıkarsın.

Eğer evden çalışıyorsanız ve sizin yapmanız gereken bir iş yoksa bırakın iş arkadaşlarınız sizin yerinize yapsın. Genel bir kural vardır, eğer birisi size “Bunu yapmamı ister misin?” diye sorarsa, kesinlikle doğru cevap “Evet!” olmalıdır.

E-posta ve sosyal medyadan uzak durun.

İnternet ile etkileşim halinde olmanız hem zamanınızı hem de enerjinizi boşa harcamanız demektir. Eğer iş için e-postalarınızı veya sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmeniz gerekiyorsa, bunu son görev olarak listenize ekleyin.

İşinizde başarılı olmak için; zaman planlaması yapın ve görev listelerinizi önceliklerinize göre oluşturun. Başaramayacağım düşüncesini aklınızdan çıkarın ve yolunuzda istikrarlı ilerleyin. O zaman her şey sizin için mümkün olacaktır.

Sağlıkla kalın.

Hemen Paylaş