Çocuklarınızla Tatile Çıkmaya Hazır Mısınız?

çocuklar ile tatil

Çocuklarınızla Tatile Çıkmaya Hazır Mısınız?

Çocuklu ailelerin tatil yapma konusunda biraz endişeleri olabilir. Haksız da sayılmazlar. Çocuklar ile tatil planlıyorsanız, seçilecek tatil yerinden kalınacak otele, yiyecek içecek çeşitliliğinden kalınacak yerin hastaneye ve eczanelere olan yakınlığın kadar bir çok farklı ayrıntıyı  düşünmeniz gerekir. Çocuğun kullandığı ilaçlar, hava sıcaklığı ve çocuklar için üretilmiş yüksek koruma faktörlü güneş kremleri ve daha nice detay vardır. Hem yolculuk sırasında hem de tatil süresince size yardımcı olacak malzemeleri yanınızda bulundurarak ve iyi bir planlamayla tatilinizi sorunsuz ve eğlenceli bir şekilde geçirebilirsiniz.

Özellikle 15 yaş altındaki çocuklarla tatile çıkmadan önce ebeveynlerin birkaç hususta hazırlıklı olması gerekebilir. 15 yaşın altındaki yaş grupları, tatil beldelerinin küçük fakat önemli bir gezgin grubunu oluştururlar. Bu yaş grubunun vücut gelişimi devam ettiği için bağışıklık sistemi dış etkenlere karşı savunmasızdır. Dolayısıyla bu yaş grubu ve altındaki çocuklarla seyahat etmek birtakım sağlık ihtiyaçlarına neden olabilir.

Otel rezervasyonu öncesi daha önce çocuklarıyla tatile gitmiş arkadaşlarınızın tecrübelerini dinlemek ve onların tavsiyelerine uymak size yardımcı olacaktır. Doğru oteli seçmek ve tatile gittiğinizde gerekli eşyaları yanınızda bulundurmak çocuğunuzla keyifli bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır.

Planlama ve Hazırlık

Çocuklar ile tatile giderken temkinli olmakta, nereye gidiyor olursanız olun bazı önlemler almakta yarar vardır. Yanınıza acil durumlar için ilaç, ateş düşürücü, yara bandı gibi birkaç önemli parçadan oluşan basit bir çanta almak işinizi kolaylaştıracaktır.

Tatile gitmeden önce yapılacak planlama ile, karşılaşabileceğiniz ihtimaller, ihtiyaç duyabileceğiniz eşyalar ve çocuklarla yaşayabileceğiniz şeyleri öngörebilirsiniz. Bu planlamaya göre bir tatil hazırlığı yaparak büyük ölçüde tatilin zor kısmını atlatmış olursunuz.Tatile ne eksik ne fazla, tam ihtiyacınız kadar eşya götürmek de pratik ve konforlu bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır. Bunun için liste yöntemini kullanabilirsiniz.

Yolculuk ve Tatil

Yolculuk planlaması da tatile dahil olmalıdır. Hangi araçla seyahat edeceğiniz, çocuklarınız için hangi önlemleri almanız gerektiğini değiştirecektir. Arabayla seyahat ediyorsanız, çocuklarınızı araba tutmasına karşı önlem almak gerekebilir. Bebeğiniz varsa arabada bir bebek koltuğu olmalıdır. Uçakla seyahat ederken çocukların basınçtan etkilenmemeleri için sakız çiğnemeleri iyi bir yöntemdir. Hangi araçla seyahat edilirse edilsin çocukların susuz kalmamaları için yanınızda su bulundurmak faydalı olacaktır.

Tatil Süresi

Öncelikle tatilin süresi çocuğun yaşına göre iyi ayarlanmalıdır. 0-2 yaş dönemi bir çocuğunuz varsa ve 10 günden uzun bir tatil planı yapılıyorsa ev rutinlerinin; yani her zaman alıştığı düzenin dışına çıkmak çocuklara endişe verebilir. 0-2 yaş arası çocuklu tatillerin genelde 5-7 gün sürmesi idealdir. Daha büyük yaşlarda oyun çocuğu dönemi 3-6 yaş çocuklar ise daha uzun evlerinden ayrı kalmayı tolere edebilir.

Anne ve baba çocuktan ayrı tatil planı yapıyorsa çocuklarının yaşları kadar ayrı gece onlardan uzak olduklarında çok ciddi sorun çıkmaz. Kısacası 1 yaş çocuğunuz sizden ayrı 1 gün; 2 yaş çocuğu da 2 gün geçirebilir. Ama daha uzun süre anne babadan ayrı kalmak küçük çocuklarda huzursuzluk yapabilir.

Çocuk Çantası

Çocuğunuzun tatil çantasını hazırlarken açık renkli, pamuklu giysiler tercih edilmelidir. Kısa kollu kıyafetlerin yanı sıra uzun kollu olanlar da birkaç tane alınmalıdır. Gündelik ayakkabıların yanında kumda ayaklarının yanmaması için ya da ıslak zeminde kaymayan, su geçirmeyen sandaletler alınmalıdır. Güneş ve rüzgardan korunmak için geniş kenarlı şapkalar, güneş gözlükleri bavula eklenmelidir. Denize girdikten sonra değiştirilmesi için birkaç tane mayo mutlaka olmalıdır. Şampuan, sabun, nemlendirici yağ gibi özel bakım eşyaları unutulmamalıdır.

Çocuklar ile Tatil Planı Yaparken Size Yardımcı Olacak İpuçları

 1. Çocuklar ile tatil planlarken otel rezervasyon için internette iyi bir araştırma yapın. Çocuklar için sunulan alanları ve düzenlenecek etkinlikleri mutlaka değerlendirin.
 2. İlgilendiğiniz otelin odaya bebek/çocuk yatağı verilip verilmediğini öğrenin.
 3. Otel doktorunun çalışma saatlerini öğrenin. Otelin yakınında sağlık merkezi olup olmadığını araştırın.
 4. Otelin çocuklar için sunduğu olanaklar hakkında detaylı bilgi alın.
 5. Yolculuğunuzu araba ile yapacaksanız trafiğin yoğun olmadığı gün ve saatlere dikkat edin.
 6. Uçak ile yolculuklarda hava limanında çocukla ve bavulla hareket ederken işlemlerin uzayabileceğini göz önünde bulundurarak erken yola çıkın.
 7. Tatil boyunca çocuğunuza yetecek kadar iç çamaşırı ve kıyafet alın. Uçak yolculuğu yapacaksanız uçağın serin olacağını unutmayın. Yanınızda hırka ve ince battaniye bulundurun.
 8. İkiden az olmamak üzere yeterli sayıda mayo alın.
 9. Çocuğunuz için alacağınız terliklerin su kaydırmaz özellikte olmasına dikkat edin.
 10. Otel içinden veya marketten edinebilme ihtimaliniz olsa da, kolluk veya deniz simidini yanınızda götürmeyi unutmayın.
 11. Acil durumlar için ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar ve ateş ölçerinizi yanınızda bulundurun.
 12. Çocuğunuzu güneşin zaralı etkilerinden korumak için kimyasal güneş filtreleri içermeyen güneş kremi ve şapka alın. Güneş ışınlarının dik olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında güneşe maruz kalmamasına dikkat edin.
 13. Yanınızda böcek ve sivrisinek sokmalarına karşı doğal içerikli kovucular ve kaşıntı giderici ilaçlar bulundurun.
 14. Sevdiği oyuncakları ve kumda oyun için kova/kürek takımını yanınıza almayı unutmayın.

Çocuklar ile tatil yapacak aileler için tatil yapılacak yerin temiz, sıcak ve temiz bir denizi olması çocuğun kendini rahat hissetmesi açısından önemli bir faktördür. Çocuğun yaşı büyüdükçe doğa yürüyüşleri yapılacak yerlerin olması, çeşitli su ve hobi aktivitelerin bulunması tatili hem çocuklar hem de sizler için daha eğlenceli bir hale getirebilir. Farklı yaş gruplarından çocuklara özel aktivitelerin düzenlendiği ve çocukların güvenle oyun oynayabileceği yeşil alanlara sahip konaklama tesisleri seçerek tatili çocuğa odaklı ve zahmetli bir mecburiyet olmaktan çıkartarak daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

İyi tatiller!

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş