Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İptal Edilebilir mi?

Evet, tamamlayıcı sağlık sigortası iptal edilebilir.

Poliçe başlangıç tarihinden itibaren ilk 30 gün içinde tamamlaıcı sağlık sigortanızı iptal etmek isterseniz, ödediğiniz primin tamamını geri alabilirsiniz. Ancak ilk 30 gün içinde poliçenizi kullandıysanız paranızın tamamını geri alamazsınız.

Poliçe başlangıç tarihinden 30 gün geçtikten sonra poliçenizi iptal etmek isterseniz, kullandığınız gün üzerinden prim iadesi yapılır. Prim iade tutarınız, poliçenizin başlangıç tarihinden itibaren geçen süre ve ödenen toplam prim tutarı baz alınarak hesaplanacaktır.

Örnek vermek gerekirse poliçenizi, başlangıç tarihinden 85 gün sonra iptal ettirmek istediniz. Yıllık primin 85 güne denk gelen kısmı sigorta şirketinde kalacak şekilde geriye kalan prim miktarını (365 gün – 85 gün= 280 günlük miktarı) geri alırsınız.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İptal Nedenleri

Aşağıdaki nedenlerden dolayı tamamlayıcı sağlık sigortanızı iptal ettirmek istiyorsanız mutlaka “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İptali” başlıklı yazımızı okuyun. İptal sürecinde karşılaşabileceğiniz olumsuz durumlara karşı size yol gösterecektir.

  • Sigorta şirketinden memnun olmayanlar,
  • Anlaşmalı hastane ağı hizmetinden memnun olmayanlar,
  • Ekonomik gücü primleri ödemeye yetmeyenler,
  • Sigorta şirketini değiştirmek isterken bilinçsizce sağlık poliçesini iptal edenler,
  • Haberi olmadan tamamlayıcı sağlık sigortası iptal olanlar.

Her bir iptal nedeni ayrı ayrı ele alınması gereken süreçlerdir. İptal nedenleri genellikle sigortalıya doğru bilgi verilmemesinden veya sigortalının var olan durumunu saklamasından kaynaklanmaktadır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası seçerken dikkat edilmesi gereken konular, poliçenizi kullanırken yukarıda bahsettiğimiz sıkıntıları yaşamamanız için önemlidir. Eğer alanında uzman ve size doğru bilgiler sunan sigorta aracı kurumu ile çalışırsanız yukarıda bahsedilen sorunların hiçbirini yaşamazsınız.

Tamamlayıcı sağlık sigortanızı iptal etmek yerine sorunlarınıza çözüm aramanız sizin için daha avantajlı olacaktır. Kazandığınız haklar ile başka bir sigorta şirketine geçiş yapabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Sigorta şirketinin tamamlayıcı sağlık sigortası iptali için sunduğu koşulları, özel şartlardan okuyabilirsiniz. İptal sürecini sıkıntı yaşamadan gerçekleştirmek isterseniz, (0212) 484 49 77 numaradan bize ulaşarak destek alabilirsiniz.

Zorunlu askerlik vb. durumlarda poliçeyi durdurmak mümkün mü?

Özel sağlık sigortası veya tamamlayıcı sağlık sigortası poliçeleri dondurulamaz. Siz askerdeyken prim ödemesi yapmaya devam edersiniz poliçeniz aktifliğini korur. Ancak poliçeniz için prim ödemesi yapmazsanız, kazanmış olduğunuz tüm haklar ile birlikte iptal edilir.

Follow by Email
Facebook
Google+
https://www.tamamlayicisaglik.com/sss/soru/tamamlayici-saglik-sigortasi-iptal-edilebilir-mi">
Twitter
LinkedIn

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bilmeniz Gerekenler