Tamamlayıcı Sağlık Sigortanızı Yenilerken Bilmeniz Gereken 5 Gerçek

tamamlayıcı sağlık sigortası yenilemesi

Tamamlayıcı Sağlık Sigortanızı Yenilerken Bilmeniz Gereken 5 Gerçek

Tamamlayıcı sağlık sigortası satın aldıktan sonra bilmeniz gereken iki durum vardır. İlki tamamlayıcı sağlık sigortası yenilemesi için poliçe başlangıç tarihi, ikinci durum ise sağlık sigortanızı kullanabilmeniz için bilmeniz gereken hüküm ve koşullardır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası satın alırken size cazip fırsatlardan ve kazanabileceğiniz hakların avantajlarından bahsedilir. Fakat kimse bu hakları nasıl kazanacağınızdan bahsetmez. Hasarsızlık indirimi, ömür boyu yenileme garantisi gibi bir çok hak size sağlık sigortanız ile birlikte sunulur. Bu hakları kazanabilmeniz için ise sağlık sigortanızın yenileme dönemini takip etmeniz gerekir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası bir yıllık düzenlenir ve her yıl yenilenmesi gerekmektedir. Sigorta şirketleri her ne kadar yenileme döneminizin yaklaştığını hatırlatsa da, sağlık poliçenizi zamanında yenilemek sizin sorumluluğunuzdur. Çünkü prim ödemesi yapmadan sağlık poliçeniz aktifleşmez hatta vaktinde prim ödemesi yapmazsanız sağlık poliçeniz iptal olabilir.

Yazımızda sağlık sigortanızı yenilerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ele alacağız. Sağlık sigortanızın yenileme sürecinde temel gerçekleri bilmemeniz, kazanacağınız hakları da kaybetmenize neden olur. Sadece bilgi eksikliğinizden dolayı haklarınızdan mahrum kalmamanız adına, size 5 önemli gerçekten söz edeceğiz.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 10 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 10 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Tamamlayıcı Sağlık Sigortanızı Yenilemeden Önce Dikkat Etmeniz Gereken Faktörler

Sağlığınızla İlgili Doğru Bilgi Verin.

Tamamlayıcı sağlık sigortası satın alırken sağlığınız ile ilgili sigorta şirketine doğru bilgi vermek zorundasınız. Çünkü hiç bir sigorta şirketi geçmişten gelen veya doğuştan var olan hastalıkları teminat altına almaz. Eğer doğru bilgi vermez ve geçmişten gelen bir hastalığınız ile ilgili hastaneye başvurursanız, durumunuz mutlaka araştırılacaktır. Hal böyle olunca sigorta şirketi sağlık sigortanızı tek taraflı olarak iptal edecektir.

Aynı durum tamamlayıcı sağlık sigortası yenilemesi yapmak istediğinizde de geçerlidir. Sağlık sigortanızı kullandığınız yıl içinde geçirmiş olduğunuz tüm hastalıklar veya yapılmış tanı işlemleri yenileme döneminiz de ödeyeceğiniz primi belirleyecektir. Sağlık sigortanızın primi yükselmesin diye sigorta şirketine yanlış bilgi vermeniz oldukça yanlış bir davranıştır. Bilgi saklamak yerine sigorta şirketiniz ile uzlaşmaya gidebilirsiniz. Mesela bir önceki yıl geçirmiş olduğunuz hastalıkla ilgili muafiyeti kabul etmeyebilir, sigorta şirketi ile hastalığınıza ait giderleri paylaşmayı teklif edebilirsiniz. (%80 sigorta şirketi,%20’sini sizin ödemeniz gibi.)

Hasarsızlık İndirim Oranlarını İnceleyin.

Tabi ki tamamlayıcı sağlık sigortası yenilemesi yaparken tam tersi bir durumla da karşılaşabilirsiniz. Bir önceki dönemde sağlık sigortanızı çok az kullanmış olmanız veya çok büyük hastalıklar geçirmemiş olmanız yine ödeyeceğiniz primi etkileyecektir. İşte buna hasarsızlık indirimi denir. Sigorta şirketinizi seçerken dikkat etmeniz gereken durumlardan biri de hasarsızlık indirim oranlarıdır.

Yenileme Tarihini Kaçırmayın.

Tamamlayıcı sağlık sigortası satın aldıktan sonra poliçenizi dikkatlice okuyun. Sağlık poliçenizi nasıl kullanacağınız ile ilgili tüm bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca sağlık poliçenizde sigorta başlangıç tarihi yazmaktadır. Orada yazan tarihi mutlaka not alın. Bir sonraki yıl tamamlayıcı sağlık sigortası yenilemesi yapmak istediğinizde, haklarınızı kaybetmeden gerekli işlemelere başlayabilirsiniz.

Prim Ödemelerini Düzenli Yapın.

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdıktan sonra primlerinizi düzenli bir şekilde ödemeniz gerekir. Eğer primlerinizi düzenli ödemezseniz poliçeniz sigorta şirketinin belirlediği süre içinde iptal edilir. Eğer sağlık poliçeniz iptal edilirse kazanmış olduğunuz tüm hakları da kaybedersiniz. Başka bir sigorta şirketine geçiş yapsanız bile poliçeniz iptal edildiğinden, size ilk defa sağlık sigortası yaptıranlar için geçerli olan hüküm ve koşullar uygulanır.

Ödemesiz Süreyi Aşmayın.

Tamamlayıcı sağlık sigortanızın yenileme dönemi geldiğin de gerekli işlemleri yapar fakat prim ödemesini yapamazsanız paniğe kapılmayın. Sigorta şirketleri katılımcılarına ödeme yapabilmeleri için belli bir süre tanır. Bu süre içinde prim ödemenizi yaparsanız haklarınızı kaybetmeden sağlık sigortanızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yenileme Tarihinize 45 Gün Kala Geçiş İşlemlerini Başlatın.

Tamamlayıcı sağlık sigortanızı yenilemek istiyorsunuz fakat sigorta şirketinizden memnun değilisiniz. Hiç canınızı sıkmayın. Sağlık sigortanızı haklarınızı kaybetmeden başka bir sigorta şirketine geçirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta; poliçe yenileme tarihinize en az 45 gün kala mevcut sigorta şirketinizle iletişime geçmenizdir. Gerekli geçiş  işlemleri yenileme tarihi gelmeden yapılmalıdır. Eğer geçiş işlemlerinizi yenileme tarihinden sonra başlatırsanız, sağlık poliçeniz iptal olur ve kazanmış olduğunuz hakları da kaybedersiniz.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 6-8 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 6-8 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yenilemesi Yaparken Unutmamanız Gerekenler

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sağlık sigortaları yıllık olarak düzenlenir ve yıl içinde sağlık sigortanızın devam etmesi için bilmeniz gereken durumlar vardır. Bunlar:

 • Sağlık sigortanızın bitiş tarihi ile sigorta şirketinizin size verdiği süre içinde prim ödemenizi yapmazsanız poliçeniz iptal edilir. Her ne olursa olsun poliçenizin iptal olması en son isteyeceğiniz durum olmalıdır. Çünkü poliçenizin iptal olması, haklarınızın da iptal olması demektir.
 • Eğer sigorta şirketi tamamlayıcı sağlık sigortası yenilemesi yapmak istemezse, sebeplerini mutlaka öğrenin. Konunun bilgi verilmeden kapatılmasına izin vermeyin.
 • Eğer sigorta şirketinizden memnun değilseniz geçiş işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Başka bir sigorta şirketine geçiş işlemi dikkatlice takip edilmesi gereken bir süreçtir. Mutlaka bu süreçte müşteri temsilcinizden destek alın.

Tamamlayıcı sağlık sigortanızı haklarınızı kaybetmeden yenilemek istiyor veya başka bir sigorta şirketine geçiş yapmak istiyorsanız 0212 484 49 77 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Hemen Paylaş