Sağlık Sigortası Yenileme Döneminde 7 Önemli Madde

Sağlık Sigortanızı Yenilerken Bu 7 Maddeye Dikkat Edin!

Sağlık Sigortası Yenileme Döneminde Dikkat Etmeniz Gereken 7 Madde

Sağlık sigortanızı yakın bir zamanda yenilemeyi mi planlıyorsunuz? Sağlık sigortası yenileme döneminde dikkat etmeniz gerekenleri sizin için bir araya topladık.

Bir sağlık sigortanız varsa, öncelikle poliçenizi zamanında ve doğru bir şekilde yenilemenin bir hayli önemli olduğunu bilmelisiniz. Yenileme işlemi oldukça basit bir işlem gibi görülse de sağlığınızı en doğru şekilde güvence altına almanız ve kazanılmış haklarınızı kaybetmemeniz için dikkatle yapılması gereken hassas bir işlemdir.

Bu nedenle, makalemizin devamında sağlık sigortası yenileme döneminde dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bahsedeceğiz.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 9 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 9 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Sağlık Sigortanızı Günü Gelmeden Yenileyin.

Yenileme dönemi, sağlık sigortanızdaki kazanılmış haklarınızın devamlılığı açısından en kritik aşamadır. Genellikle poliçenizin bitiş tarihi gelmeden minimum 15 gün önce sigorta aracınızın sizden yenileme ile ilgili onay alması gerekir.

Eğer sağlık sigortanızın bitiş tarihinden önce yenileme onayınız alınmamış ise sigorta şirketi size yenilemenizi gerçekleştirmeniz için 30 günlük ek bir bekleme süresi tanır. Ancak sağlık sigortası kurallarına göre, bu ek sürede poliçeniz aktif olmayacaktır ve herhangi bir hasar halinde hastaneye gittiğinizde poliçenizi kullanmanız mümkün olmayacaktır.

30 günlük ek süre geçmesine rağmen yenileme işlemini gerçekleştirmemeniz durumunda, ömür boyu yenileme garantinizi ve diğer tüm kazanılmış haklarınızı kaybedersiniz. Yenileme hakkınızı da kaybettiğiniz için sıfırdan yeni bir sağlık sigortası almak zorunda kalırsınız.

Sigorta aracıları, genelde poliçe sahiplerine yenileme dönemleriyle ilgili hatırlatmada bulunsalar da unutulmamalıdır ki böyle bir zorunlulukları yoktur. Bu nedenle, yenileme döneminizi takip etmenizde fayda vardır.

Vergi Avantajı için Sigorta Ettireni Değiştirin.

Sağlık sigortasına ödenen primler vergiden düşülebilmektedir. Bu vergi avantajından sadece poliçe üzerinde sigorta ettiren olarak geçen kişi yararlanabilir. Örneğin, 3 kişilik ailesine sağlık sigortası yaptırmış bir baba, sadece kendi için değil, eşi ve çocuğu için de ödediği primleri vergisinden düşebilmektedir. Fakat ailenin her bir ferdinin sigorta ettireni ayrı gözükürse, sigortalı her birey ödenen primi kendi vergisinden düşebilmektedir. Bu durumda, vergi mükellefi olmayan çocuk için ödenen primler vergi avantajı sağlamaz hale gelir.  

Sağlık Sigortası Gereksiniminizi İnceleyin.

Tamamlayıcı ve destekleyici sağlık sigortaları maliyetleri, kapsamı ve hastane ağını tamamlayarak kişilerin sağlığa erişimini kolaylaştırmakta, seçim şanslarını arttırmakta ve daha konforlu şekilde hizmet alma fırsatı sunmaktadır. Yaşlanan nüfus ile birlikte artan sağlık ihtiyaçları ve sağlık giderleri, teknoloji gelişimine paralel olarak ortalama yaşam süresinin ve hasta beklentilerinin artması sağlık harcamalarının finansmanına yönelik baskıyı arttırmaktadır.

Bu açıdan kişiye özel ihtiyaçlara cevap verecek şekilde poliçelerin satın alınması gerekmektedir. Buradaki kritik nokta sağlık sigortası gereksinimlerini incelemek olduğu için, bunu yenileme süresi sırasında yapabilir ve ihtiyaçlarınızı gözden geçirebilirsiniz.

Yenileme döneminde ihtiyaçlarımızı gözden geçirmek neden önemlidir? Çünkü geçen seneden bu yana gerçekleşmiş bazı değişiklikler olabilir.

Sigortacı, Sigortalı “Ömür Boyu Yenileme Garantisi” hakkını kazanana kadar, her yıl yenileme döneminde risk değerlendirmesi yapar. Bu değerlendirme sonucunda poliçeyi, aynı koşullarla yenileyebileceği gibi, istina ve/veya ek prim uygulayarak yenileyebilir veya yenilememe kararı verebilir. Tüm değerlendirmeler sırasında, Sigortacı’nın Sigortalı’dan son sağlık durumunu belirtir sağlık bildirimi isteme veya sigortalıyı doktor muayenesine tabi tutarak ek tetkikler yaptırma hakkı saklıdır.

Poliçe yenilemesi, sağlık sigortanızı ailenizin finansal ihtiyaçlarına göre ayarladığınız bir zamandır. Detayların veya aile üyelerinin değişimi durumunda, tüm bu değişiklikler yenileme zamanında yapılabilir. Değişen ihtiyaçlarınızı sigortacınıza bildirebilir, belirli limit ve katılım payı oranları ile sağlık sigortanızı yeniden düzenleyebilirsiniz.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 8 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 8 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Poliçenizdeki Sigorta Bedelini Artırın.

Yukarıda da yazdığı gibi sigorta gereksinimlerini inceledikten sonra eğer sigorta bedelinin yükseltilmesini istiyorsanız, bunu yenileme zamanında yapabilirsiniz.

Poliçenin Şartları ve Koşullarında Bir Değişiklik Var mı Kontrol Edin.

Sigortacı’nın otomatik yenileme yapması durumunda, Sigortalıların poliçelerinde tercih edilmiş kriterler değiştirilmeden yenilenir. Ancak, sigortalının poliçe tercihleri yenileme döneminde geçerli değilse poliçe, en az biten poliçe kriterlerine sahip karşılıkları ile yenilenir.

Böyle bir durumda, eğer revize edilen şartlar kabul edilebilir değilse, aynı sigortacının benzer bir poliçesine geçebilir ya da direkt yasalara uygun olarak, poliçenizi yeni bir sigorta şirketine taşıyabilirsiniz.

Tüm Hastalık Durumlarını Bildirin.

Sağlık sigortası yıllık bir kontrattır ve her yenilendiğinde de aynı şart ve koşulları koruyarak yeni bir kontrat gibi baştan başlatılır. Ancak yıl boyunca sağlık durumunuzda bazı değişimler görülebilir.

Sigortacı sormadığı sürece sigortalının bu değişiklikleri bildirmesi gerekmemektedir. Ancak, poliçenizi kullanırken bir sıkıntı ile karşı karşıya kalmamanız için tüm değişiklikleri sigortacınıza bildirmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle oluşabilecek risklere karşı tedbir almış olursunuz. Sağlık poliçenize belirli bir limit veya muafiyet uygulansa dahi ileride yaşayacağınız potansiyel bir problemden daha iyidir.

Makbuzu Saklayın ve Eşinizi de Yenileme ile İlgili Uyarın.

Yenileme primini ödediğinizde, eşinizi ya da aile büyüğünüzü de bu konu hakkında uyarmayı unutmayın. Böylece hasar durumunda onlar da zor durumda kalmamış olur. Ayrıca eşinize sigorta dokümanlarının, kartlarının nerede olduğunu mutlaka söyleyin.

Ek olarak, primde bir vergi ödemesi alacağınız için makbuzun bir çıktısını alıp, vergi dosyanızın içine koymanızı öneririz.

Sonuç olarak; genelde insanlar sağlık sigortası satın aldığında, gereken her şeyi yaptıklarını düşünürler. Ancak bu yanlış bir düşüncedir. Sağlık sigortanızı zamanında yenilemek de en az doğru sağlık sigortasını almak kadar önemlidir.

Unutmayın ki; yalnızca yenileme döneminde yapılabilecek olan sigorta bedeli geliştirmeleri ve teklif detaylarındaki değişiklikler planlı ve programlı bir şekilde yapılırsa, son anda çıkacak olan karışıklıklar önlenir ve kafanız da daima rahat olur.

Sağlıkla kalın.

Hemen Paylaş