Sağlık Sigortası Poliçenizin Yenileme Tarihini Kaçırırsanız Ne Olur?

sağlık sigortası yenilemesi

Sağlık Sigortası Poliçenizin Yenileme Tarihini Kaçırırsanız Ne Olur?

İlk defa sağlık sigortası yaptırdığınızda, özel hastanede hiç ücret ödemeden tedavi olmayı hayal edersiniz. Sigorta şirketinizin size sunduğu ek teminatlardan sonuna kadar faydalanmak ister ve gelecekte kazanacağınız haklar ile sağlığınız için güzel bir yatırım yaptığınızı düşünürsünüz. Haklısınız, sağlık sigortası gelecekte karşılaşabileceğiniz yüksek tedavi maliyetli hastalıklar için bir güvencedir. Fakat ilk defa sigorta yaptırdığınız yıl gerekli işlemleri yapmış olmanız, ömrünüzün sonuna kadar sağlık sigortası yenilemesi yapılacağı anlamına gelmez.

Her yıl sağlık sigortanızı yeniden yenilemeniz gerekir. Çünkü yıl içinde geçirmiş olduğunuz hastalıklar veya sağlık poliçenizi kullanım durumunuz bir sonraki yılın primini belirlemektedir. Her yıl yeniden sigorta şirketiniz sizi sağlık değerlendirmesine alır. Eğer yüksek maliyetli bir tedavi gördüyseniz, sigorta şirketi bu hastalığınıza bir sonraki yıl muafiyet koyabilir veya belirlediği katılım payı oranı ile riski sizinle paylaşmak isteyebilir. Tam tersi bir durum ile de karşılaşabilirsiniz. Yıl içinde hasar talebiniz çok olmadığı takdirde, sigorta şirketiniz size hasarsızlık indirimi uygulayabilir.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 9 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 9 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Yenileme döneminin bir diğer önemli rolü, kazanmış olduğunuz hakların devamlılığının sağlanması için gerekli olan işlemlerin yapılmasıdır. Örneğin; belirli hastalıklar için uygulanan bekleme süresi sağlık sigortalarında genellikle 3 aydır ve sağlık poliçenizi ikinci kez yenilediğinizde 3 aylık bekleme süresine takılmadan tedavi olabilirsiniz.

Ayrıca en az 3 yıl üst üste sağlık sigortanızı yenilemeniz durumunda ömür boyu yenileme garantisi hakkı kazanırsınız. Gerekli sağlık değerlendirmesi yapıldıktan sonra katılımcılara verilen bu hak ile artık sağlık sigortanız için yeni bir dönem başlar. Ömür boyu yenileme garantisi ile o tarihten sonra çıkan tüm hastalıklarınızın masrafları sağlık sigortanız tarafından karşılanır ve muafiyet getirilemez.

Sağlık Sigortası Yenileme Süresi

Tüm bu hakları kazanabilmeniz için sağlık sigortanızı vakti geldiğinde yenilemeniz gerekmektedir. İlk defa sağlık sigortası yaptırdığınızda, sağlık poliçeniz elinize geçer geçmez sigorta başlangıç tarihinizi not etmelisiniz. Bu tarih artık sizin her yıl sağlık sigortası yenilemesi için takip etmeniz gereken tarihtir.

Eğer sağlık poliçenizin primini zamanında ödemezseniz, sağlık sigortanız sonlanacaktır. Düzenli prim ödemesi yapmak kazanacağınız hakları elde edebilmeniz için kilit noktadır. Elbette sağlık poliçenizin primini günü gününe ödemek önemlidir. Fakat sigorta şirketiniz, yenileme tarihini kaçırdığınızda haklarınızı kaybetmemeniz adına esneklik tanıyacaktır.

Yenileme tarihinden sonra 7 ile 15 gün (sigorta şirketine göre değişiklik gösterir) içinde eğer priminizi öderseniz, sağlık sigortanız mevcut haklarınız ile birlikte devam edecektir.

Sağlık Sigortası Yenilemesi Yapmadığınızda Kaybedeceğiniz Haklar

Sağlık sigortanızın iptal olması isteyeceğiniz en son şey olmalıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sağlık sigortası yaptırırken düşünceniz sağlığınız için geleceğe yatırım yapmaktı. Hal böyleyken mevcut sağlık sigortanızı haklarınız ile sürdürebilmeniz sizin sorumluluğunuzdadır. Bu sorumluluğu tek başınıza üstlenmek istemiyorsanız size her zaman destek olabilecek bir müşteri temsilci ile çalışmanız faydalı olacaktır.

Diyelim ki sağlık sigortanız sizin ihmaliniz yüzünden iptal oldu ve kazanmış olduğunuz hakları da beraberinde kaybettiniz. Bilmelisiniz ki bu tarihten itibaren yeni bir poliçe alsanız dahi kazanmış olduğunuz hakları geri getiremezsiniz. İlk defa sağlık sigortası yaptırıyormuş gibi sıfırdan başlarsınız.

Bekleme Süresi Yeniden Başlar.

İlk olarak kaybedeceğiniz hak bekleme süresidir. Her sigorta şirketinin belirli hastalıklar için düzenlendiği bir bekleme süresi vardır. Bu bekleme süresi dolmadan belirli hastalıklar için tedavi talep edemezsiniz. Eğer siz sağlık sigortanızı vaktinde yenilemiş olsaydınız, bekleme süresi uygulaması artık sizin için geçerli olmayacaktı ve hastanede belirlenen o hastalıklar için hemen tedavi görmeye başlayacaktınız.

Hasarsızlık İndirimini Kaybedersiniz.

Hasarsızlık indirim oranı bir çok sigorta şirketinin katılımcılarına sunduğu bir avantajdır. Yıl içinde sağlık poliçenizi kullanma durumunuza göre yenileme döneminde alabileceğiniz bir indirimdir. Fakat sağlık sigortanız iptal olduysa bilin ki yeni bir sağlık sigortası aldığınızda kazanmış olduğunuz indirim geçerliliğini kaybetmiş olacaktır.

Ömür Boyu Yenileme Garantisi için Belirlenmiş Süre Sıfırdan Başlar.

Bir diğer konu ömür boyu yenileme garantisidir. Ömür boyu yenileme garantisi, sağlık sigortanızı üst üste  en az 3 yıl yenilemeniz durumunda verilen bir haktır. Örneğin; sağlık sigortanızı 2 yıl üst üste yenilediniz ve 3 yenileme döneminde sigortanızı yenilemeyi unuttunuz. Sağlık sigortanızı yenilemeniz için size verilen ek süreyi de kaçırdınız. Bu durumda sağlık sigortanız iptal olacaktır. Siz yeni bir sağlık sigortası yaptırsanız bile 2 yıllık sağlık sigortası geçmişiniz silinecek ve sıfırdan başlamak durumunda kalacaksınız. Ayrıca sağlık sigortanız aktifken çıkan hastalıklarınız sağlık poliçenizin iptal olduğu tarih itibari ile kapsam dışı bırakılacaktır. Sağlık sigortası yenilemesi yapmak ve gerekli işlemleri takip etmek, sağlık poliçenizin devamlılığı için oldukça önemlidir.

Sağlık Sigortası Poliçesinin İptal Olmaması İçin Yapmanız Gerekenler

Sağlık sigortanızın yenileme dönemini kaçırmanız durumunda kaybedeceğiniz haklardan bahsettik. Yıllarca emek verdiğiniz ve maddi olarak yatırım yaptığınız sağlık sigortanızın iptal olması elbette üzücüdür. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamanız adına, sağlık sigortanızın yenileme dönemini takip etmek için size bazı ipuçları vereceğiz:

 • İlk olarak sağlık sigortanızın başlangıç tarihini mutlaka not edin. Yenileme tarihinizin yaklaştığından haberdar olmak için telefonunuzda bir hatırlatıcı oluşturun.
 • Müşteri temsilciniz ile iletişime geçerek yenileme döneminde ödeyeceğiniz primi öğrenin. Böylelikle yenileme döneminiz geldiğinde zorlanmadan priminizi ödeyebilirsiniz. Bir diğer seçenek otomatik ödeme talimatı vermenizdir. Poliçenizin bitiş tarihinde, sigorta şirketi banka hesabınızdan prim ödemesini alacaktır.
 • Sigorta şirketleri katılımcılarına yenileme döneminin yaklaştığını hatırlatırlar. Sağlık sigortanızın bitiş tarihinden itibaren de prim ödemesi yapmanız için ek süre tanırlar. Bu ek süreyi kaçırmamak sağlık sigortanızın devamlılığı için önemlidir.

Sağlıkla kalın.

Hemen Paylaş