doğum için sağlık sigortası yaptırmak mantıklı mı

Doğum için Sağlık Sigortası Yaptırmak Mantıklı mı?

Günümüzde herhangi bir sağlık sigortası kullanmadan, özel bir hastanede doğum yapmanın maliyeti oldukça yüksektir. Bir de hamileliğiniz boyunca doktor muayenesi,tahlil ve tetkiklerinizi hesaba katarsak 9 aylık bu önemli süreç maliyetleri daha da artıracaktır. Tüm maliyetler göz önüne alındığında doğum için sağlık sigortası yaptırmak mantıklı bir karar olacaktır.

Hem anne hem bebek için birçok açıdan sağlık hizmeti sunan doğum sigortası, 9 aylık hamilelik sürecinizi güvence altına alır. Hamilelik planlayan ve hamile olan tüm kadınlara doğum sigortası yaptırmalarını tavsiye ediyoruz.

Doğum sigortası yaptırabileceğiniz iki sağlık sigortası türü vardır. Özel sağlık veya tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında doğum paketi alabilirsiniz. Yazımızın devamında tamamlayıcı sağlık sigortası doğum paketi ekletmenin avantajlarını ele alacağız.

Özel sağlık sigortası doğum teminatı ile ilgili merak ettiklerinizi buradan okuyabilirsiniz.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 9 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 9 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğumu Karşılar mı?

Tamamlayıcı sağlık sigortası satın alırken size iki ana teminat sunulur. Yatarak tedavi ve ayakta tedavi teminatı ile tamamlayıcı sağlık sigortanızı özel hastanelerde kullanabilirsiniz. Fakat hamilelik ve doğum ile ilgili masraflarınızın karşılanması için poliçenize doğum teminatı eklemeniz zorunludur.

Tamamlayıcı sağlık poliçenizde ayakta tedavi teminatının olması koşulu ile ek prim ödeyerek doğum teminatı alabilirsiniz. 4 sigorta şirketi tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında doğum paketi sunmaktadır. Doğum paketi alabilmenizin tek şartı ise hamile olmamanızdır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında doğum teminatı almanız durumunda; gebelik rutin kontrolleri, gebelik tahlilleri ve tetkikleri, sezeryan veya normal doğum masrafları sigorta şirketi tarafından %100 karşılanır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı sunan 4 sigorta şirketinin doğum paketlerini buradan detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Ayrıca hamilelik ve doğum masraflarınızın %100 karşılanması için doğum sigortası bekleme sürelerini iyi bilmeniz gerekir. Sigorta şirketleri hamilelik ve doğum masraflarınızı karşılamak için size bekleme süresi uygular.

Doğum Sigortası Bekleme Süreleri” hakkında detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Hamileyseniz ve bekleme süresiz doğum sigortası arayışı içindeyseniz yazımızı buradan okumaya devam etmenizi tavsiye ederiz. Hamileyken doğum sigortası veren sigorta şirketlerine ve doğum poliçesi kapsamlarına ulaşabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Paketi Ekletmenin Avantajları

Doğum sigortası gerekli mi diye düşünüyorsanız, doğum sigortası yaptıranlar ile yaptırmayanlar arasındaki farkı göz önünde bulundurabilirsiniz. Doğum sigortası yaptıranlar, günümüzde artan maliyetlere karşı kendilerini limitsiz doğum sigortası ile güvence altına almış olacaklardır. Ayrıca doğum sigortası yaptıranlar, aşağıda bahsedeceğimiz tüm avantajlardan da faydalanacaktır.

Doğum Paketinin Avantajları

 1. Tamamlayıcı sağlık sigortası gebelik ile ilgili rutin kontrolleri, test ve tetkikleri ayakta tedavi teminatından %100 karşılar.
 2. Gebelik komplikasyonları oluşması durumunda, poliçenizin limitini aşmamak şartı ile yatarak veya ayakta tedavi olabilirsiniz.
 3. Normal veya sezaryen doğuma ait giderler %100 karşılanır.
 4. Epidural anestezili normal doğum için sizden ekstra ücret istenmez.
 5. Epidural anestezili sezaryen doğum için sigorta şirketine ekstra ücret ödenir.
 6. Hastanede doğum sonrası oluşacak oda ve refakatçi masrafları sigorta şirketi tarafından karşılanır.
 7. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile doğum yapanlar, yenidoğan bebeği ile ilgili yapılan rutin doktor muayenesi, ilaç ve rutin tetkiklere ait giderleri (açlık kan şekeri, tiroid tarama testi,fenilketonüri ve kan grubu tayini) doğum poliçesinden karşılayabilir.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 8 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 8 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Doğum Sigortası Hakkında Tavsiyelerimiz ve Yorumlarımız

 • Doğum sigortası için ayırdığınız bütçenin üzerinde bir poliçe tercih etmeyin. Çünkü doğum sigortasının devamlılığı için primlerinizi düzenli ödemeniz gerekmektedir.Prim ödemenizi düzenli yapmadığınız takdirde doğum poliçenizden yararlanamayabilirsiniz. Hatta prim ödemenizi 30 günü aşan süre içinde ödememeniz durumunda doğum poliçeniz iptal olur ve kazandığınız tüm hakları kaybedersiniz.
 • Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı almadan önce, mutlaka hamileliği ne zaman planladığınızı düşünün. Çünkü sigorta şirketleri doğum sigortası yaptıran kadınlara bekleme süresi uygular. Yani hamilelik ve doğum masraflarınız, sigorta şirketinin belirlediği bekleme süresi dolduktan sonra karşılanır. Doğum sigortası bekleme süresi 1 ay- 6 ay- 12 ay şeklinde değişkenlik gösterir. Doğum sigortanızı ancak bu bekleme süresi dolduktan sonra kullanabilirsiniz.
 • Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı almadan önce, doğum yapmak istediğiniz hastaneyi belirleyin. Çünkü her sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu özel hastaneler farklıdır. Doğum yapmak istediğiniz hastane ile anlaşması olan sigorta şirketini tercih edin.
 • Sigorta şirketinin sadece doğum yapmak istediğiniz hastane ile anlaşması olması yeterli değildir. Aynı zamanda kadın doğum doktoru ile sigorta şirketinin de anlaşması olmalıdır.
 • Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı alabilmeniz için, poliçenizde ayakta tedavi teminatının olması zorunludur.
 • Ayakta tedavi teminatı limiti aynı zamanda sizin kadın doğum doktoru muayeneniz için de belirlenmiş bir limittir.Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı kapsamında doktor muayene limiti sigorta şirketine göre değişiklik gösterir. Doktor muayenesi limiti yıllık 8,9,10 adet şeklindedir.
 • Yukarıda bahsettiğimiz limit, gebelik rutin kontrolleri için belirlenmiş yıllık muayene adedi sınırıdır. Kadın doğum doktoru muayenesinde istenen tahlil ve tetkik giderleri için belirlenmiş bir tutar yoktur. Yani doktor muayenesi,tahlil ve tetkik giderleri limitsiz karşılanır.
 • Normal veya sezaryen doğum ayrımı yapmaksızın tüm masraflarınız sigorta şirketi tarafından karşılanır. Doğum masrafları için belirlenmiş bir limit yoktur. Tamamlayıcı sağlık sigortası limitsiz doğum sigortası sunar.
 • Yenidoğan teminatı tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında verilmez. Bebeğiniz doğduğunda sadece ilk rutin kontrolleri doğum sigortasından karşılanır. Fakat bebeğinizi doğumdan 15 gün sonra kendi sağlık poliçenize ekleyebilirsiniz. Bebeğinizi sigorta şirketlerinin belirlediği süre içinde tamamlayıcı sağlık poliçenize eklemeyi unutmayın.
 • Doğum sigortanızı hamilelik sürecinde sıkıntı yaşamadan kullanmak istiyorsanız, alanında uzman ve tarafsız sigorta aracısı ile çalışmanız gerekmektedir.  Hamilelik,doğum ve yeni doğana ait masrafların karşılanması için gerekli işlemlerin takibini sigorta aracısı ile yapmanız sizin için daha faydalı olacaktır.
 • Ayrıca doğum sigortası ile ilgili yorumları okuyup yanlış bilgi almak yerine, alanında uzman müşteri temsilcisinden güvenilir ve doğru bilgi almayı tercih etmeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Çünkü herkesin beklentileri ve ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Sizin için en uygun doğum sigortasını müşteri temsilciniz ile seçmenizi tavsiye ederiz.

“Doğum için sağlık sigortası yaptırmak mantıklı mı?” Sorunuzun Cevabı

Yukarıda bahsettiğimiz avantajları göz önüne alırsanız, doğum sigortası yaptırmak günümüz koşullarında kadınlar için mantıklı bir karardır. Fakat tamamlayıcı sağlık sigortası satın alırken önceliğiniz doğum teminatı olmamalıdır. Tamamlayıcı sağlık sigortası gelecekte hastalık veya kaza durumundan kaynaklı ağır tedavi maliyetlerine karşı bir güvence oluşturur.Fakat doğum sigortası sadece 9 ay sürecek hamilelik sürecinizi güvence altına alır.

Bizim size tavsiyemiz; tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında doğum teminatı veren sigorta şirketini tercih etmenizdir. Gebelik düşündüğünüz vakit müşteri temsilcinizle iletişime geçerek poliçenize doğum teminatı ekleyebilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı ile ilgili detaylı bilgi için 0212 484 49 77 numaradan bize ulaşabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş

Yorum Yap