Hamilelikte Cinsel İlişki: Dikkat Edilmesi Gerekenler

blog-image

Çiftler arasında en çok merak edilen konulardan biri de "hamileyken ilişkiye girilir mi?" konusudur. Gebelik döneminde “cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.” algısı riskli gebelikler haricinde yanlıştır. Gebelik döneminde kadındaki fizyolojik ve duygusal değişiklikler bazen de erkekteki duygusal değişimler, çiftin cinsel yaşamını ister istemez etkilemektedir. Cinsel hayatın tamamen sıfırlanması ise çiftin sadece cinsel yaşamını değil; evliliği, ilişkiyi, paylaşımı ve ruh sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Hamilelikte cinsel ilişki için belirleyici olan gebeliğin sağlıklı ilerleyip ilerlemediğidir. Yani gebelik riskli ise, çiftin cinsel ilişki için mutlaka doktoruna danışması gerekmektedir. Hamilelik sürecinde ortaya çıkan sorunların doğrultusunda cinsel ilişkini kısıtlanması gerekebilir. Özellikle düşük riski, erken doğum riski, kanama ve enfeksiyon gibi sorunlar hamilelikte cinsel ilişkiyi sınırlandırmaktadır.

Hamilelikte Cinsel İlişkinin Faydaları Nelerdir?

Hamileyken ilişkiye girmek sandığınız gibi zararları olan bir durum değildir. Aksine hamilelikte ilişki, psikolojik ve fizyolojik birçok faydası vardır.

 • Hamilelik sırasında ya da hamilelik dışında fark etmez, eğer özel bir durum yoksa, cinsellik faydalıdır. Rahatlamanızı, gevşemenizi ve zevk almanızı sağlar. Ayrıca, hamilelikte cinsel ilişki, doğuma hazırlanmanıza da yardımcı olur.
 • Bunula birlikte, hamilelikte cinsel ilişki sırasında Kegel egzersizleri yapmanızdır. Kegel egzersizleri, doğumdan sonra toparlanmanızı hızlandıracak ve doğum sırasında yırtık oluşması ihtimalini de azaltacaktır. Ayrıca bu egzersizler hem sizin hem de eşinizin aldığı zevki artıracaktır.
 • Fiziksel olarak rahatlama ve esnemenin yanı sıra hamilelikte cinsel ilişki, duygusal açıdan eşiniz ile sizi yakınlaştırmasıdır. Gergin olduğunuz ve bedeninizdeki değişimlere alışmaya çalıştığınız bu dönemde, eşiniz ile kuracağınız yakınlıklar, birbirinizi anlamanızı kolaylaştırıp, ilişkinizi güzelleştirecektir.

Hangi Durumlarda Hamilelikte Cinsel İlişkiden Kaçınmalı?

Doktorunuz hamilelikte cinsel ilişki konusunda sınırlamalar getirebilir. Örneğin; hamilelikte ilişki sonrası kanama oluyorsa cinsel ilişkiden kaçınmanız gerekir. Gebelikte ilişki olmaması gereken diğer durumlar ise şöyledir:

 • Erken doğum yapma riski,
 • Vajinal kanama,
 • Amniyotik sıvı sızıntısı,
 • Rahim ağzının zamanından önce açılması,
 • Plasentanın servikal boşluğu kapatması,
 • Çoğul gebelik,
 • Düşük ya da erken doğum geçmişi.
Hamileyken de doğum sigortası yaptırabileceğinizi biliyor musunuz? Hamilelik ve doğum masraflarını güvence altına almak için doğum sigortası teklifi almayı unutmayın!

Hamilelikte Cinsellik Nasıl Olmalı?

Hamilelik sırasında cinsel ilişkiye girilebilir ve normal ilişki rutininizi değiştirmenize gerek yoktur. Ancak bedeninizde bazı değişiklikler olacağı için daha rahat etmenizi sağlayacak değişiklikler yapabilirsiniz.

Aşağıda hamilelikte cinsel ilişki düzeninde yapmanız gereken değişiklikler hakkında tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz. 

 • Yorgunluk, hormon değişimleri, göğüste hassasiyet, kilo alımının yarattığı güvensizlik cinsel ilişkiyi etkileyebilir. Bazen enerjinizi geri kazanmak için dinlenmeniz gerekir, kendinize zaman tanıyın.
 • Klasik misyoner pozisyonu sizi rahatsız edebilir. Bu durumda yan yana pozisyonlar ya da sizin üstte olduğunuz pozisyonları tercih edebilirsiniz.  
 • Göğüsleriniz büyüdüğü için hassaslaşabilir ve ağrıyabilir. Partnerinizin bedeninizin farklı yerlerini keşfetmesini sağlayabilirsiniz. Göğsünüzde oluşan değişiklikler nedeniyle göğüs uçlarının direkt uyarılmasından kaçınmanız gerekebilir.  
 • Pelvis bölgenize kan akışı artacağı için cinsel organınız şişerek daha hassas olacaktır. Bazı kadınlar için hassasiyet, cinsel ilişki sırasında rahatsız hissedilmesine neden olabilir.  

Hamilelikte Cinsel İlişki için Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Doktorunuzun yasakladığı dönemlerde kesinlikle cinsel ilişkiye girmeyin.
 • Cinsel ilişki esnasında ya da sonrasında kanamanızın olması halinde mutlaka doktorunuza başvurun.
 • Kimyasal kayganlaştırıcı maddelerin kullanımından kaçının.
 • Aromalı prezervatif kullanımından uzak durun.
 • Hamilelikte ilişki pozisyonları hakkında doktorunuza danışmayı unutmayın.

9 Aylık Hamileyken İlişkiye Girilir mi?

Anne adayı kendini iyi hissettiği her ayda cinsel ilişkide bulunabilir. Ancak gebeliğin son 5 haftasına girildiğinde cinsel ilişki sıklığı azaltılmalıdır. Çünkü spermin prostaglandin hormonu içermesi nedeni ile serviksin açılmasına ve meme başının uyarılması nedeni ile oksitosin salgılanması rahim kasılmalarına yol açabilir.

Sağlıkla kalın.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Geri bildiriminiz bizim için önemli. Size daha iyi bir deneyim sunmamız için lütfen görüşlerinizi yazınız.

Bunlar da ilgilinizi çekebilir

Taş Devri Diyeti
Taş Devri Diyeti

Paleo diyeti olarakta bilinen taş devri diyeti; ilkel insanların taş devrinde yediği bes...

Sağlık
10 Ağustos, Cuma
Tümünü oku
Hamilelikte Baş Ağrıları
Hamilelikte Baş Ağrıları

Hamileliğin ilk belirtilerinden olan baş ağrısı, gebeliğin ilk 3 ayı boyunca sıklıkla gö...

Sağlık
2 Ağustos, Cuma
Tümünü oku
Dış Kulak İltihabı Nedir, Neden Olur?
Dış Kulak İltihabı Nedir, Neden Olur?

Dış kulak iltihabı, kulak kepçesi ile kulak zarı arasında bulunan dış kulak yolunun iltih...

Sağlık
13 Eylül, Cuma
Tümünü oku

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon
Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

tamamlayicisaglik@gencsigorta.com
urgent-icon
Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon
Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın