Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Geçiş İşlemleri

Tamamlayıcı sağlık sigortamı başka bir sigorta şirketine nasıl geçiririm?

Tamamlayıcı sağlık sigortası poliçenizi başka bir sigorta şirketine geçirmek istiyorsanız, yenileme tarihiniz gelmeden ve en az 45 gün önce işlemleri başlatmanız gerekir. Aşağıda anlatacağımız geçiş süreçleri bir hayli zaman alacağından, en az 45 gün öncesinden harekete geçmeniz daha faydalı olacaktır.

Geçiş süreçlerine adım adım göz atalım:

  1. Standart sağlık sigortası geçiş formunu doldurmanız gerekir. Kimi sigorta şirketleri geçiş formunun yanında bir de dilekçe istemektedir. Geçiş talep formuna, geçmek istediğiniz sigorta şirketinin internet sayfasından veya aracı kurumlardan ulaşabilirsiniz.
  2. Geçiş formunuzu ve dilekçenizi, geçmek istediğiniz sigorta şirketine ulaştırmanız gerekir.
  3. Geçiş yapmak istediğiniz sigorta şirketi talebinizi aldıktan sonra hasar geçmişiniz ve sağlık raporlarına ulaşmak için mevcut sigorta şirketiniz ile irtibata geçer.
  4. Mevcut sigorta şirketiniz 7 iş günü içerisinde geçiş yapmak istediğiniz sigorta şirketine talep edilen evraklarınızı göndermek zorundadır.
  5. Geçiş yapmak istediğiniz sigorta şirketine hasar geçmişi ve sağlık raporları ulaştıktan sonra değerlendirme yapılır. Risk kabul şartlarına uygun olarak sigorta şirketi cevabını açıklar. Sigorta şirketinin sizi kabul etmeme hakkı vardır veya bazı hastalıklarınıza muafiyet şartı koyarak sizi kabul edeceğini de söyleyebilir.

Yukarıda belirtilen süreçleri sizin adınıza sigorta temsilcisinin yönetmesini tavsiye ederiz. Geçiş işlemleriniz sırasında kazanılmış haklarınızı kaybetmemek adına alanında uzman sigorta danışmanları ile çalışmak size avantaj sağlayacaktır. (0212) 484 49 77 numaralı danışma hattımızı arayarak detaylı bilgi ve ücretsiz hizmet alabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortam var ama sigorta şirketimi değiştirmek istiyorum. Bu geçişte kazanılmış haklar korunacak mı?

Sigorta şirketini değiştirmek istiyorsanız, bu aşamada çok dikkatli davranmalısınız. Çünkü mevcut poliçenizde kazanmış olduğunuz ve kaybetmek istemeyeceğiniz haklarınız bulunur. Mevcut sigorta şirketinizdeki sağlık sigortanız yürürlükteyken geçirdiğiniz hastalıklarınız, sağlık sigortasının kapsamı altındadır ve bunlara “Kazanılmış Haklar” denir. Kazanılmış haklarınızla beraber sigorta şirketini değiştirme işlemine “geçiş” denir. Eğer mevcut sağlık sigortanız iptal olursa ve yeni bir sağlık sigortası satın almak isterseniz, bir önceki sağlık sigortanız varken yaşadığınız hastalıkların tamamı yeni sağlık sigortasında muaf olacaktır. Bunun sebebi kazandığınız haklarınızı taşımadan yeni bir sağlık sigortası yaptırmış olmanızdır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası geçiş formunu doldurarak kazanılmış haklarınız ile geçiş yapabilirsiniz. Yalnız bu sürecin zamanlamasını ve sigorta şirketinize ulaştırılması gereken evrak trafiğini yönetmek konusunda sigorta acentesine/brokerinize büyük iş düşmektedir.

Geçiş işlemleri için sadece geçiş formunu doldurmak yetmez. Geçmek istediğiniz sigorta şirketinin değerlendirmesi sonucu size verecekleri cevaba göre hareket etmelisiniz. Eğer geçiş işlemleri cevapları gecikirse ve geçmek istediğiniz sigorta şirketi sizi kabul etmezse açıkta kalma riski oluşabilir.

Özel sağlık sigortam var. Tamamlayıcı sağlık sigortasına geçmek istersem haklarım korunacak mı?

Özel sağlık sigortasındaki kazanılmış haklarınızı koruyarak tamamlayıcı sağlık sigortasına geçiş yapabilirsiniz. Yalnız bu geçiş sigorta şirketi inisiyatifinde olduğundan geçiş talep formunu doldurup sigorta şirketine gönderdikten sonra, geçiş yapmak istediğiniz sigorta şirketinden gelecek cevaba göre hareket etmelisiniz.

Özel sağlık sigortam var, onu iptal edip tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak istesem, kazandığım hakları devredebilir miyim?

Hayır. Özel sağlık sigortanızı iptal ettirirseniz kazanılmış haklarınızı özel sağlık sigortanızla beraber kaybedersiniz. Kazanılmış haklarınızı kaybetmemek için özel sağlık sigortanızı iptal ettirmeden tamamlayıcı sağlık sigortasına geçiş yapmanız gerekmektedir.

Başka bir sigorta şirketinde olan tamamlayıcı sağlık sigortamın yenileme garantisini yeni sigorta şirketine transfer edebilir miyim?

Tamamlayıcı sağlık sigortası geçiş formu doldurularak başvurulması halinde, yapılan değerlendirme sonrasında, yenileme garantisi ile geçiş yapmak mümkündür. Yenileme garantiniz ile geçiş yapıp yapamayacağınız, sigorta şirketinin inisiyatifindedir. Geçiş yapmak istediğiniz sigorta şirketi ömür boyu yenileme garantisini kabul ederse, sıkıntısız bir şekilde kazanılmış haklarınız ve ömür boyu yenileme garantisi ile yeni şirketinize geçebilirsiniz.

Follow by Email
Facebook
Google+
https://www.tamamlayicisaglik.com/sss/soru/tamamlayici-saglik-sigortasi-gecis-islemleri">
Twitter
LinkedIn

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bilmeniz Gerekenler