Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Nedir?

tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimi

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimi avantajı hakkında bilginiz var mı?

Özel sağlık veya tamamlayıcı sağlık sigortası için ödediğiniz primleri, aylık brüt gelirinizin %15’ini aşmaması şartı ile vergi iadesi olarak geri alabilirsiniz. Tamamlayıcı sağlık sigortası gelir vergisi indirimi ile ilgili tüm detayları yazımızı okuyarak kolayca öğrenebilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Gelir Vergisinden Düşülür mü? Vergi İadesi Kimler Alabilir?

Özel sağlık veya tamamlayıcı sağlık sigortası gelir vergi indirimi avantajından, gelir vergisi ödemek ile yükümlü herkes faydalanabilir.

Vergi indirimi sayesinde %15 daha az prim ödeyin! Uygun fiyatlı tamamlayıcı sağlık sigortası için teklif alın!

Fiyatları Gör
Fiyatları Gör

Özel Sektörde Ücretli Çalışanlar için Vergi İndirimi

Bordro ile maaş alıyorsanız, vergi indiriminden yararlanabilmeniz için sağlık sigortanızın primini ödediğinizi gösteren makbuzu veya banka dekontunu, çalıştığınız işyerinin muhasebe veya insan kaynakları departmanına vermeniz yeterli olacaktır. İş yerinizde ilgili departman (muhasebe veya İK) muhasebe kaydınızı yaptıktan sonra poliçenize ödediğiniz toplam primin %15’ini vergi iadesi olarak alabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası vergi iadesi alabilmeniz için dikkat etmeniz gereken detaylar vardır:

  • Özel sağlık veya tamamlayıcı sağlık sigortasının primini peşin veya taksitli ödemeniz durumunda, sigortacınızın verdiği makbuzu ilgili departmana vermeyi unutmayın.
  • Sağlık sigortası primini kredi kartına blokeli bir şekilde taksitlendirdiyseniz, sigortacınızdan kredi kartı çekim talimatını gösteren belgeyi almayı unutmayın ve muhasebe birimine mutlaka verin.
  • Eğer primi kredi kartına blokesiz bir şekilde taksitlendirdiyseniz, her ay ödemenin yapıldığına dair makbuzu muhasebeye iletmeniz gereklidir.
  • Vergi iadesi alabilmeniz için sağlık sigortasının primini düzenli ödemeniz gerekmektedir. Eğer prim taksidini ödemezseniz bu avantajdan yararlanamazsınız.

Normal şartlarda şirketinizin muhasebe birimi brüt maaşınızdan SGK kesintilerini düştükten sonra gelir vergisi stopajını hesaplamaktadır. Sağlık sigortanız için vergi iadesi avantajından faydalanmanız durumunda brüt maaşınızdan, ödediğiniz özel veya tamamlayıcı sağlık sigortası primi veya taksitleri kadarı da düşülür. Böylece vergiye tabi geliriniz yani vergi matrahınız da düşeceğinden daha az stopaj ödemiş olursunuz.

Serbest Meslek Kazancına Sahip Olanlar için Vergi İndirimi

Ticari, kira veya zirai kazanç elde edenleri serbest meslek sahibi kişiler olarak tanımlayabiliriz. Serbest meslek kazancına sahip olan kişiler, tanımlı bir maaş dışında gelir elde edebilirler.

Bu kategoride gelir elde edenler eğer gelir vergisi beyannamesi verip, muhasebe kaydı yaptırırsa vergi iadesi alabilirler. Beyan ettikleri gelirin %15’ine kadar özel veya tamamlayıcı sağlık sigortası vergi avantajından faydalanabilirler.

Düzenli ücret geliri olan kişiler ise beyanname vermeseler de vergi indiriminden faydalanabilirler.

Devlet Memurları için Vergi İndirimi

Kamu görevlileri de özel ve tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimi avantajından faydalanabilir. Sağlık poliçesi ve ödeme makbuzlarını, çalıştıkları kurumdaki mutemete ibraz etmeleri yeterlidir.

Kamu çalışanlarının dikkat etmesi gereken en önemli konu; sigorta kimin adına yapıldıysa (sigorta ettiren yani poliçenin primini ödeyen kişi) indirim o kişinin maaşı esas alınarak yapılacağıdır.

Ailece sağlık sigortası yapıldığında vergi iadesini kim alır?

Kendiniz, eşiniz ve 18 yaşını aşmamış çocuklarınız için özel sağlık veya aile tamamlayıcı sağlık sigortasına ödediğiniz priminin %15’ini vergi iadesi olarak geri alabilirsiniz. Eğer çocuğunuz öğrenci ve 25 yaşını aşmamış ise çocuğunuz için ödediğiniz primden de vergi indirimi alabilirsiniz.

Eşiniz ve çocuğunuz için sağlık sigortası yaptırır, prim ödemesini siz yaparsanız yine vergi indiriminden yararlanabilirsiniz. Yani vergi iadesi alacak kişi poliçede sigortalı olmak zorunda değildir. Primi ödeyen kişi (sigorta ettiren kişi) indirimi alır ve vergi matrahından %15 düşülür.

Ailelere özel %10 aile indirimi + %15 vergi indirimi! Tamamlayıcı Sağlık Sigortası teklifini bizden alın, kazançlı çıkın!

Hemen Teklif Al
Hemen Teklif Al

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Her ay sağlık sigortası için ödeyeceğiniz primin tutarı, o ay elde edeceğiniz brüt gelirin %15’inden fazla olmamalıdır ve o yıl belirlenmiş asgari ücreti aşmamalıdır. Eğer aşarsa vergi matrahından ödediğiniz primler düşmez. Yani 3.000 TL brüt ücret ile çalışan biri 450 TL’den fazla aylık gelir vergisi iadesi alamaz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Hesaplama Örneği

3.500 TL brüt maaş ile çalışan birinin alacağı gelir vergisi iadesini aşağıda hesaplayalım:

  1. 3.500 TL maaş ile çalışan birinin aylık ödemesi gereken vergi miktarı 446 TL’dir.
  2. Bu kişi X sigorta şirketinden kendisi için ayda 200 TL, toplam 8  taksit ile 1.600 TL tutarında tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmış olsun.
  3. 1.600 * %15 = 240 TL toplamda vergi indirimi alacaktır. Ancak poliçesini 8 taksit ile aldığından vergi iadesi 30 TL * 8 şeklinde olacaktır.
  4. Kişinin 3.500 TL brüt gelir elde ettiği ayda 446 TL ödemesi gereken vergiden, her ay sağlık sigortasından iade gelen 30 TL düşülecektir.Yani 446 – 30= 416 TL gelir vergisi ödemiş olacaktır.
  5. Toplamda 240 TL iade alacak bir kişi, 1.600 TL ödediği poliçesine sonuç olarak 1.360 TL ödemiş olacaktır.

Ayda 71 TL’den başlayan fiyatlara ek %15 vergi indirimi! tamamlayicisaglik.com’dan teklif almayı unutmayın!

Hemen Fiyatları Gör
Hemen Fiyatları Gör

Sizde tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimi fırsatından yararlanmak istiyorsanız hemen sitemizden teklif alın. Hem maddi hem manevi birçok avantaj sağlayacağınız tamamlayıcı sağlık sigortası ile sağlığınızı güvence altına alın.

Özel sağlık sigortası vergi indirimi hesaplama için  “Özel Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Hakkını Kaybetmeyin!” başlıklı yazımızdan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Hemen Paylaş