Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Priminizi Planlayarak Ödeyin!

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Priminizi Planlayarak Ödeyin, Haklarınızı Kaybetmeyin!

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Priminizi Planlayarak Ödeyin, Haklarınızı Kaybetmeyin!

Tamamlayıcı sağlık sigortası primleri, sağlık planı satın alırken dikkat etmeniz gereken bir durumdur. Çünkü prim ücretini düzenli bir şekilde ödemeniz poliçenizin devamlılığı için önemlidir. Bu noktada yapmanız gereken sigorta temsilciniz ile iletişim halinde olup, size en uygun ödeme planını düzenlemesini istemenizdir. Tamamlayıcı sağlık sigortası yıllık olarak düzenlendiği için, karşınıza çıkan prim ücreti sizi korkutabilir. Fakat unutmayın ki; yıllık ücreti sigorta şirketinizin belirlediği kurallar kapsamında tamamlayıcı sağlık sigortası primleri taksitlendirilerek ödenebilir.

Bu yazımızda tamamlayıcı sağlık sigortası primleri ödemesini en rahat nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 10 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 10 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Primini Ödememenin Sonuçları Nelerdir?

Öncelikle sigorta priminizi zamanında ödemediğinizde karşılaşacağınız sıkıntılardan bahsedelim:

 • Sigorta şirketleri, prim ücretini ödemek için 30 günlük bir süre verir. Fakat size tavsiyemiz prim ücretinizi günü geldiğinde ödemenizdir. Çünkü ödemenizi gününde yapmazsanız herhangi bir hastalık durumunda anlaşmalı hastanelerden hizmet alamazsınız. Bu yüzden, eğer sigorta priminizin son ödeme tarihi 21 Haziran ise ödemeyi 20 Haziran’a kadar yapmalısınız. Yapmadığınız takdirde 22 Haziran itibari ile talihsiz bir olay yaşarsanız prim ödemesini yapana kadar tamamlayıcı sağlık sigortanızdan yararlanamazsınız.
 • Bir çok sigorta şirketi tamamlayıcı sağlık poliçenizi 3 yıl üst üste yenilediğiniz de size ömür boyu yenileme garantisi sunar. Fakat ömür boyu yenileme garantisini kazanmak için, sigortalı olduğunuz her yıl boyunca ödemelerinizin düzenli olması gerekmektedir. Eğer sağlık poliçenizi yenilemek konusunda başarısız olursanız, sigorta şirketti sizinle yapacağı yeni sözleşmeyi iptal edebilir ve sizde ömür boyu yenileme garantisinden mahrum kalabilirsiniz.
 • Bir diğer önemli nokta; eğer poliçenizin yenileme zamanı geldiyse ve siz bu zaman içinde poliçenizi yenilemekte gecikirseniz kazandığınız hakları kaybedebilirsiniz. Mesela ilk yıl sağlık poliçelerinde belirlenmiş bir bekleme süresi vardır. İkinci yenileme döneminizde ise artık bekleme süresi şartı ortadan kalkmış olacaktır. Eğer sağlık poliçenizi vaktinde yenilemediyseniz, ikinci yenileme döneminde kazandığınız hakları kaybedersiniz. Sağlık poliçenizi tekrar devreye soktuğunuzda, sağlık sigortasına ilk giriş yapan kişiler gibi olacaksınız.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Prim Ödemelerini Önceden Planlamanız için 4 İpucu

Sağlık sigortası alırken bütçenizi de göz önünde bulundurun:

 1. Tamamlayıcı sağlık sigortası alırken öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekir. Daha sonra ihtiyaçlarınız doğrultusunda size en uygun sağlık poliçesini satın almalısınız. Bu noktada ihtiyaçlarınız doğrultusunda prim ücretinin de artacağını unutmayın. Eğer tüm teminat ve kapsamlara sahip bir tamamlayıcı sağlık sigortası satın almak istiyorsanız, öncelikle sigorta primini ödeyebilecek gücünüzün olup olmadığına karar vermelisiniz.Eğer yüksek prim ücreti ödeyebilecek gücünüz yoksa, teminatları daraltılmış poliçeleri tercih edebilirsiniz. Çünkü ileri de poliçenize ek olarak hizmet almak istediğiniz teminatları ekletebilirsiniz. Önemli olan sigorta primini her yıl rahat bir şekilde ödemenizdir.
 2. Eğer sene başında yıllık bir bütçe hazırlıyorsanız, tamamlayıcı sağlık sigortanızın prim ücretini de bu yıllık plana dahil etmeyi unutmayın. Mesela; prim ücretinizin yıllık ödemesi 1.300 TL ise ayda 130 TL biriktirerek ortalama 10 ay da prim ödemenizi hazır hale getirebilirsiniz.
 3. Finansal planlama yaparken en önemli maddelerden birisi de 6-12 aylık sabit bir acil durum bütçesine sahip olmaktır. Bazen her şey planladığınız gibi gitmez. Fakat cebinizde aylık olarak fazladan para girdiğinde, bu parayı bir acil durum birikimi haline getirmeniz sizin için oldukça faydalı olacaktır. Risklere karşı her zaman hazırlıklı olmak gerekir.
 4. Tamamlayıcı sağlık sigortanızın yenileme tarihini mutlaka bir yere not edin. Sigorta şirketleri genellikle hatırlama amaçlı size ulaşırlar fakat bunu yapmak zorunda olmadıklarını da bilin. Bu yüzden kendinize bu tarihi hatırlatacak zamanlayıcılar kullanın. Mesela yenileme döneminden bir ay öncesi ve bir hafta öncesine alarm kurun. Bir ay önce alarm çaldığında paranızın hazır olup olmadığını kontrol edin. İkinci alarm çaldığında (yani yenileme döneminden 1 hafta önce) hala prim ücretini ödemediğinizi ve dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatsın.

Sonuç olarak; tamamlayıcı sağlık sigortası satın alırken amacınız en iyi hastanelerde fark ücreti ödemeden sağlık hizmeti almaktır. Fakat unutmayın ki; bir sağlık poliçesi satın alarak tüm sorumluluğunuz bitmez. Prim ücretinizi zamanında ödemek en önemli sorumluluklarınızdan biridir ve olası durumlarda sağlık poliçenizden yararlanabilmeniz için ön şarttır. Eğer ödemelerinizi planlı bir şekilde gerçekleştirirseniz kazandığınız hakları kaybetmez, gönül rahatlığıyla sağlık poliçenizin imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Hemen Paylaş