tamamlayıcı sağlık sigortası bekleme süresi

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Bekleme Süresi Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası satın alırken, sigorta şirketi tarafından kişinin önceden geçirmiş olduğu hastalıklar, mevcutta bir hastalığının olup olmaması ve aileden gelen kalıtsal hastalıklar incelenmektedir. Belirtileri hemen ortaya çıkmayan hastalıkların ise bir süre takibi gerekli olmaktadır.

Sigorta şirketi, bu takip için gereken süre geçmeden hastalığa dair tedavi teminatını poliçeye dahil etmez. Tüm bu durumlar için tamamlayıcı sağlık sigortası bekleme süresi uygular. Bu süre içinde kişinin mevcut hastalığının takibi yapılmakta ve bir sonraki poliçe dönemi için teminat altına alınıp alınmayacağına karar verilmektedir. Bazı durumlarda sigorta şirketi tarafından ek bekleme süresi de uygulanabilir.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 10 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 10 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ne Zaman Başlar?

Bekleme süreleri tamamlayıcı sağlık sigortası planınızın bir parçasıdır.Tamamlayıcı sağlık sigortası ne zaman başlar sorunuzun cevabı; 3 ay bekleme süresi dolduktan sonradır.

Yatarak tedaviler kapsamında; kırmızı alan durumları hariç olmak üzere, yatarak gerçekleşecek tüm sağlık işlemleri ile ayakta veya yatarak olmasına bakılmaksızın tüm fizik tedavi ve rehabilitasyon ile ilgili giderler, sigorta kapsamına dahil olunduktan 3 ay sonra kapsama alınır. 

Bekleme süreniz dolduktan sonra yatarak tedavi masraflarınız tamamlayıcı sağlık sigortası tarafından %100 karşılanır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası bekleme süresi ile ilgili tüm şartları bilmeniz önemlidir. Çünkü sigortalanan kişi direkt olarak yatarak tedavisi için sigorta şirketinden bir hasar talebinde bulunursa, büyük ihtimal ile hasar talebi reddedilecektir.

Bu noktada sigorta şirketleri mali kayıplar yaşamamak için çeşitli hastalıklara karşı bekleme süresi koymaktadır. Bekleme süresi uygulanan hastalıklar veya rahatsızlıklar, sigorta şirketlerinin özel şartlarından mutlaka incelenmelidir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Bekleme Süresi Olan Hastalıklar/Rahatsızlıklar

Poliçe başlangıç tarihinden itibaren 3 ay boyunca, aşağıda sayılan türden hastalıklara müdahale veya yatarak tedavi giderleri sigorta şirketi tarafından karşılanmayacaktır.

Hamilelik ve doğum için uygulanan bekleme süresi ise sigorta şirketlerine göre farklılık gösterir. Sigorta şirketi bazında bekleme sürelerini gösterdiğimiz tablodan bilgi alabilirsiniz.

Bekleme süresi uygulanan hastalıklar aşağıdaki gibidir:

 • Her türlü kanser ve kalp hastalıkları, üriner sistemin taşlı hastalıkları, prostat hastalıkları, kronik böbrek rahatsızlıkları ve diyaliz, varikosel
 • Her türlü bel fıtığı, boyun fıtığı, omuz cerrahisi, omurga cerrahisi, diz cerrahisi, endoskopik işlemler ve artroskopik cerrahi işlemleri
 • Her türlü fıtık, safra kesesi hastalıkları, safra yolu hastalıkları, glokom ve tiroit hastalıkları, katarakt, sinüs, geniz eti, sinüzit ve orta kulak cerrahisi
 • Myom, meme ve rahim hastalıkları, yumurtalık, endometriozis, sistosel, rektosel ve rahim sarkması, varis
 • Organ yetmezlikleri, organ nakilleri
 • Hamilelik ve doğum

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Bekleme Süresi

Sigorta ŞirketleriYatarak TedaviAyakta TedaviDoğum
Allianz Sigorta3 ayYok.12 ay
Anadolu Sigorta3 ayYok.1 ay
Axa Sigorta3 ayYok.*
Doğa Sigorta3 ayYok.*
Ergo Sigorta3 ayYok.6 ay
Groupama Sigorta3 ayYok.*
Güneş Sigorta1 ayYok.*
Halk Sigorta3 ayYok.*
Mapfre SigortaYok.Yok.*
Ray SigortaYok.Yok.6 ay
Sompo Japan Sigorta3 ayYok.*
Türk Nippon Sigorta3 ayYok.Yok.
Demir Hayat Sigorta3 ayYok.2 ay
Eureko Sigorta1 ayYok.3 ay
NN Hayat Sigorta3 ayYok.*
Tablo tarihi: 01.04.2019 - Sigorta şirketlerinin yatarak tedaviler için uyguladığı bekleme sürelerini gösteren tablo. Güncel ve detaylı bilgi için lütfen bir sigorta danışmanı ile konuyu inceleyin. Canlı destekden bize yazabilirsiniz.

* İlgili sigorta şirketlerinin sağlık sigortası ürünlerinde doğum teminatı bulunmamaktadır.

Bekleme süresi ile kapsam dışı kalan durumlar birbirine karıştırılmamalıdır. Bekleme süresi sonunda hastalıklarınıza ait tedavi masraflarınız karşılanır fakat kapsam dışı bırakılmış hastalıklar ile ilgili hiç bir sigorta şirketi tedavi masraflarınızı karşılamaz. Kapsam dışı kalan hastalıkları “Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Kapsam Dışı Kalan Durumlar Nelerdir?” başlıklı yazımızdan detaylıca inceleyebilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Poliçe Geçerlilik Süresi Nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası poliçe geçerlilik süresi, başlangıç tarihinden itibaren 1 yıldır. 1 yıllık poliçe dönemi sonunda, kazandığınız haklarınızı kaybetmemek için poliçenizi yenilemeniz gerekir. tamamlayicisaglik.com, müşterileri için yenileme tarihlerini takip eder ve poliçeniz bitmeden yenileme tekliflerini size sunarak hem haklarınızı hem de sağlığınızı korumak için her türlü desteği verir.

Sonuç

Bekleme süreleri, sağlık sigortası yapan sigorta şirketleri tarafından sağlık poliçenize mutlaka eklenir. Her sigorta şirketinin belirlediği bir bekleme süresi vardır. Fakat genel olarak bekleme süreleri, ilk defa yapılan tamamlayıcı sağlık sigortası poliçelerinde rastlanmaktadır.

İkinci ve sonraki yıllarda poliçe yenilenirken bir daha bekleme süresi söz konusu olmaz.  Bu noktada dikkat etmeniz gereken durum, sağlık sigortası satın alırken size en uygun olan poliçeyi seçmenizdir. Sigorta temsilciniz ile yapacağınız görüşmede, mutlaka önceden var olan rahatsızlıklarınızı belirtin. Hastalıklarınızın teminat dışı kalmasından korkuyor olabilirsiniz ancak ileride yaşayacağınız sıkıntıların da önüne geçmiş olursunuz. Belirttiğiniz hastalıklara göre sigorta temsilciniz size en uygun poliçeyi satın almanızı sağlayacaktır.

İnternet sitemizden 15 sigorta şirketinin sağlık sigortaları için uyguladığı bekleme sürelerini karşılaştırabilirsiniz. Sizin için en uygun sağlık güvencesini seçebilir, güncel fiyat listesine de ulaşabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş

Yorum Yap