İşverenin Yaptığı Sağlık Sigortası

çalışanlar için grup sağlık sigortası

İşverenin Yaptığı Sağlık Sigortası

Günümüzde birçok işletme, çalışanlar için grup sağlık sigortası yaptırmaktadır. Daha çok kurumsal firmaların tercih ettiği grup sağlık sigortaları artık daha küçük çaplı işletmeler tarafından da tercih edilmektedir. Böylelikle işveren, kurumu için bir çok avantajı da elde etmiş olur. Nedir bu avantajlar?

 • Vergi indirimi avantajı elde edebilir.
 • Çalışanlarına sağladığı hizmetlerle prestijini artırabilir.
 • Çalışanlarına tercih edilir bir çalışma ortamı sağlayabilir.

Grup sağlık sigortası çalışanlar için de birçok avantaj sağlar. Fakat grup sağlık sigortası kapsamını işvereniniz belirlediği için haklarınızı ve size düşen bir maliyetin olup olmadığını iyi bilmeniz gerekir. Yazımızda grup sağlık sigortası ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 10 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 10 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Çalışanlar için grup sağlık sigortası ne anlama gelir?

Bulunduğunuz işyerinde herkesi içine alan tek bir sağlık poliçesinin var olduğunu ifade eder. Bu sigorta türüne grup sağlık sigortası denir. Her bir çalışan için ayrı ayrı sağlık hizmeti sunulur. Çalışanlar hastaneye gittiklerinde, işverenleri tarafından belirlenen limit ve katılım payı oranına bağlı  kalarak tedavi olabilirler.

İşyerleri çalışanları için neden bireysel sağlık sigortası tercih etmez?

Bireysel sağlık sigortası, grup sağlık sigortalarına göre daha maliyetlidir. İşyerinde çalışan sayısı ile grup sağlık sigortası primi orantılıdır. Yani işyerinde çalışan kişi sayısının fazla olması, ödenecek primden indirim yapılmasını sağlar. Ayrıca işyeriniz, grup sağlık sigortası yaptırarak vergi indiriminden de faydalanır.

Çalışanlar için grup sağlık sigortası kapsamı yeterli mi?

Çalışanlar için grup sağlık sigortası kapsamı, işveren tarafından belirlenir. Grup sağlık sigortaları yatarak tedavi ve ayakta tedavi teminatlı olarak çalışanlara sunulmaktadır. İşvereninizin tercihe göre grup sağlık sigortası kapsamında doğum teminatı da sunulmaktadır.

Genel olarak grup sağlık sigortalarının bireysel sağlık sigortalarından farkı yoktur. Farkı oluşturan durum, işvereninizin belirlediği teminat, limit ve katılım payı oranı ile seçtiği hastane ağı listesidir. Ayrıca gruba yönelik bir sağlık sigortası türü olduğundan, poliçeye dahil olan kişiler tarafından teminatlarda ve belirlenen limitlerde kişiselleştirme yapılamaz.

Grup sağlık sigortası poliçesini mutlaka inceleyin. Poliçenize eklenmiş teminatları, belirlenmiş limit ve katılım payı oranına da dikkat edin. Bu noktada grup sağlık sigortanızın kapsamı, belirlenen limiti ve katılım payı oranı size uymuyorsa kendiniz ve aileniz için bireysel sağlık sigortası yaptırmayı düşünebilirsiniz. Hem grup sağlık sigortası hem de bireysel sağlık sigortası sahibi olarak çift fayda sağlamak, günümüz koşullarında lüks değil ihtiyaçtır.

Devlet, grup sağlık sigortalarını destekliyor mu?

Evet, SGK desteği ile tamamlayıcı sağlık sigortası en çok talep gören sigorta türüdür. SGK’nın özel hastanelerde kullanılması durumunda; hastanede fark ücretlerini karşılayan tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmalı birçok özel hastanenin kapılarını açmıştır. Özel sağlık sigortalarına göre çok daha düşük primli olan tamamlayıcı sağlık sigortası ile geniş kapsamlı sağlık hizmeti alınabilmektedir.

Özel sağlık sigortalarında olduğu gibi tamamlayıcı sağlık sigortalarında da gruba yönelik poliçe düzenlenebilmektedir.Grup tamamlayıcı sağlık sigortası çalışanların, anlaşmalı hastane ağından faydalanması halinde, sigortalı katılım payı dışında (devlete ödemek zorunda olduğumuz 15 TL), hastaneye herhangi bir fark ödemeden hizmet almasına imkan sağlamaktadır.

Grup tamamlayıcı sağlık sigortası olan çalışanlar, fark ödemeden muayene, tahlil ve tetkiklerden faydalanırken; aynı zamanda yatış ve ameliyatları da poliçe şartlarınca %100 karşılanır. Ayrıca grup tamamlayıcı sağlık sigortasına çalışanların aile üyeleri de dahil edilebilmektedir. Grup tamamlayıcı sağlık sigortasının yapılabilmesi için tek koşul ise SGK aktifliğinin olmasıdır.

Sonuç olarak işvereninizin, grup olarak özel veya tamamlayıcı sağlık sigortası seçmesi alacağınız sağlık hizmetini değiştirmez. Çünkü grup olarak düzenlenecek özel veya tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamı ve limiti iş vereniniz tarafından belirlenecektir. Burada size düşen görev, grup sağlık sigortanızın içeriğini detaylı bir şekilde incelemenizdir. Eğer siz ve aileniz için yeterli teminatlara sahip olmayan bir grup poliçeniz varsa bireysel sağlık sigortası hakkında araştırma yapmaya başlamalısınız.

Aşağıdaki yazılarımızdan bireysel sağlık sigortaları ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Sitemizin teklif ekranından 13 sigorta şirketinin bireysel sağlık sigortası fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş