Hamilelikte Uyku Nasıl Olmalı, Hangi Pozisyonda Uyunmalı?

hamilelikte uyku pozisyonu

Hamilelikte Uyku Nasıl Olmalı, Hangi Pozisyonda Uyunmalı?

Hamilelikte en çok şikayet edilen konulardan biri de uykusuzluktur. Çünkü hamilelik boyunca salgılanan hormonlar hem fiziksel hem de psikolojik değişimlere neden olur. Bu süreçte uykusuzluk ile baş edebilmek ve sağlıklı bir gebelik geçirebilmeniz için hamilelikte uyku pozisyonu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Peki, hamilelikte uyku pozisyonu nasıl olmalıdır? Hamilelikte yatış pozisyonu bebeği etkiler mi? Hamilelikte sağa mı yatılır sola mı? Tüm bu sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Gebelikte Uyku Pozisyonu Nasıl Olmalı, Hangi Tarafa Yatılmalı?

Hamilelikte uyku pozisyonu hem anne adayının konforu hem de bebeğin sağlığı için önemlidir. Aşağıda sıralayacağımız uyku pozisyonlarından birini seçip geceleri rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

Hamilelikte Yüz Üstü Yatmak

Anne adayları yüz üstü yattıklarında bebeğinin zarar göreceğini düşünür. Ancak gebelikte yüz üstü yatmak sanıldığının aksine bebeğe zarar vermez. Çünkü bebeğin etrafını saran amniyon sıvısı bebeği dış darbelere karşı korur.

Eğer yüz üstü uyumaktan hoşlanıyorsanız karnınız büyüyene kadar bu şekilde yatabilirsiniz. Karnınız büyüdükten sonra yüz üstü yattığınızda rahat edemeyeceğiniz için kendinize farklı bir uyku pozisyonu bulmanız gerekecektir.

Hamilelikte Sırt Üstü Yatmak

Hamilelikte sırt üstü yatmak, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkileyen uyku pozisyonudur. Çünkü sırt üstü yatmak, büyüyen rahmin ve bebeğin tüm ağırlığını ana toplardamarların üstüne toplar. Bu durumun sonucunda anne adayının omurgasında, kalbinde ve sindirim sisteminde baskı oluşur. Rahmin iç organlara yaptığı baskı da tansiyonun düşmesine neden olabilir.

Anne adayının tansiyonunun düşmesi, rahme giden oksijen ve besin miktarını azaltır. Özellikle gebeliğin son aylarında görülen bebek ölümlerinin sebeplerinden biri de hamilelikte sırt üstü yatmakla ilgili olabilir. Gebelikte sırt üstü yatmaktan mümkün oldukça kaçınmanızı tavsiye ediyoruz.

Hamilelikte Sol Tarafa Yatmak

Hamilelikte sol tarafa yatmak hem bebek hem de sizin için en ideal pozisyondur. Hamilelikte sol tarafa yatmanın faydaları;

 • Omurga üstündeki baskıyı azaltarak bel ağrısının hafiflemesini sağlar.
 • Rahmin sindirim sistemini sıkıştırmasını engeller.
 • Hamilelik reflüsü yatış pozisyonundan tetiklenir. Sola yatarak bu sıkıntıyı hafifletebilirsiniz.
 • Böbrekler daha iyi çalışır. Böylelikle vücutta ödem problemi olmaz.
 • Bebeğe giden oksijen ve besin miktarı artar.

Bu yatış şekline SOS pozisyonu da denir. Dizlerinizi kıvırın ve bacak aranızı hamile yastığı ile destekleyin. Rahat bir uykunun tadını çıkarın.

Hamilelikte Sağ Tarafa Yatmak

Hamilelikte sağ tarafa yatmak doktorlar tarafından önerilen bir uyku pozisyonu değildir. Çünkü sağ tarafa yatıldığında kalp atışı yavaşlar dolayısıyla tansiyon düşer. Ayrıca sağ tarafa yatmak reflüyü tetikler ve sindirim sistemini yavaşlatır. Vücut fonksiyonlarının zayıflaması doğrudan bebeği de etkilediğinden sağ tarafınıza yatmamanız daha sağlıklı olacaktır.

Hamilelikte Çok Uyumak

Bebek ilk 6 ay büyümek için anne vücudundaki besinlerden, vitaminlerden ve minarallerden faydalanır.Eğer anne bu dönemde sağlıklı besinlerle yeteri kadar beslenmez ise yorgunluk ve halsizlik hissedebilir. Bu halsizlikte sürekli olarak uyuma isteğine yol açar.

1. ve 6. aylar arasında sıklıkla görülen uyuma isteği hamileliğin son aylarında yoğunluk gösterir. Bu isteğin halsizlik dışında ki nedeni bebeğin ve annenin uyum sağlamasının ilerlemesi olabilir. Bu uyum sürecinde çalışan anneler iş sonrası aşırı yorgunluk çekebilir ve uyuma isteğine yol açar.

Hamilelik döneminde çok fazla uyuyorsanız doktorunuza danışmayı sakın unutmayın. İleri dönemlerde sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir, bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Hamilelikte Uyuyamamak

Hamilelik ile birlikte hayatınızda yeni bir dönem başlar. Uyku düzeniniz, beslenme düzeniniz ve gün içindeki hareketliliğiniz değişime uğrar. Tüm bu değişim uyku düzeninizi de etkiler.

Hamilelikte uykusuzluk nedenleri; hormonlar, karnın büyümesi, sık idrara çıkma, mide ekşimesi ve nefes darlığından olabilir. Hamileliğiniz boyunca beslenme düzeniniz de ve yaşam şeklinizde bazı kurallara dikkat ederseniz uykusuzluk problemini bir nebze de olsa çözebilirsiniz.

Hamilelikte Uykusuzluk Neden Kaynaklanır?

 • Sık sık idrara çıkma isteği
 • Mide bulantısı ya da kusma
 • Sırt ağrısı
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Karında rahatsızlık
 • Bacak ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Mide ekşimesi
 • Canlı rüyalar

Gebelikte Uykusuzluk Sorununa Çözüm Önerileri

“Hamilelikte uyku gelmesi için neler yapılmalı?” sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyiz.

Hamilelikte yetersiz uyku uyumak bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Ayrıca bebeğinizin anne karnında kilo alışını da yavaşlatabilir. Yeteri kadar uyumak sağlıklı bir gebelik geçirebilmeniz için önemlidir. Bu nedenle hamilelikte uykusuzluğa çözüm önerilerini dikkate almalı ve uygulamalısınız.

 • Yatağınız yumuşak olmamalıdır. Rahat bir uyku için hamile yastığı kullanabilirsiniz.
 • Yan yatarken rahat edemiyorsanız yarı dik pozisyonda uyumayı deneyin.
 • Kendinize bir uyku saati belirleyin ve bu saate uymaya özen gösterin.
 • Uyku saatinden 2-3 saat önce sıvı tüketimini azaltın. Böylelikle gece daha az idrara çıkarsınız.
 • Çay, kahve, kola gibi içeceklerden uzak durun. Baharatlı, yağlı ve kızarmış yiyecekleri beslenme düzeninizden çıkarın. Sağlıklı beslenirseniz mide ve bağırsak hareketleri gece sizi rahatsız etmeyecektir.
 • Kontrollü kilo almanızda fayda var. Hamilelikte alınan aşırı kilo nefes darlığına sebep olabilir.
 • Ilık bir duş alın, rahat kıyafetler giyin. Sizi sıkan, terleten kıyafetleri giymeyin.

Unutmayın; hamilelikte önerilen en ideal uyku pozisyonu sol tarafa yatmaktır. Bu yeni yatma pozisyonuna alışmak birkaç hafta sürebilir. Merak etmeyin, hamileliğiniz boyunca yaşadığınız tüm değişimlere vücudunuz alışacaktır. Sizin yapmanız gereken tek şey hamileliğiniz boyunca kurallara uymaktır.

Sağlıkla kalın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Hemen Paylaş