Doğum İznine Çıkmadan Önce Finansal Olarak Hazır Mısınız?

doğum izni

Doğum İznine Çıkmadan Önce Finansal Olarak Hazır Mısınız?

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz gün, büyük ihtimalle hayatınızın en mutlu günlerinden birini yaşamışsınızdır. Ailenize yeni bir üye katılacak ve çok heyecanlısınız. Yaşadığınız heyecan ve keyif hayatınızdaki tüm zorlukların üstesinden gelmeniz için size güç veriyor. Fakat aklınıza ilk gelen soru iş hayatınız ve doğum izni ile ilgili merak ettikleriniz olabilir.

Eğer tüm bu süreçler için endişelenmeye başladıysanız size doğum izni öncesi ışık tutacak bazı ipuçları vereceğiz:

Sağlık Sigortanızı Ayrıntılı Bir Şekilde İnceleyin.

Eğer sağlık sigortanız çalıştığınız şirket tarafından yapıldıysa, sağlık poliçenizi ayrıntılı bir şekilde anlayabilmeniz için özel şartlarını okumanızda fayda var. Piyasada  bir çok farklı sağlık sigortası planı ve o kadar farklı detayları var ki, kendinizi biraz kafası karışmış şekilde bulabilirsiniz. Sağlık sigortanızın doğum izni boyunca ne tür sağlık harcamalarını karşılayacağını ve karşılamadığı koşulları iyi anlamanız gerekmekte ki, bütçenizi de daha bilinçli ve kesin bir şekilde hazırlayabilesiniz.

Poliçenizde Kontrol Etmeniz Gereken Önemli Maddeler

 1. Sağlık sigortanız doğumu karşılıyor mu?
 2. Sağlık sigortanızın muafiyetleri var mı? Varsa miktarı ne kadar?
 3. Müşterek sigorta (katılım oranı) var mı ? veya kesinti miktarınız ne kadar?
 4. Cebinizden en fazla ne kadar ödemeniz gerekebilir?
 5. Doğum iznindeyken sağlık sigortanıza herhangi bir ödeme yapacak mısınız veya iş vereniniz tarafından ödenen primlerin iadesini yapacak mısınız?
 6. Doğum sonrası işe geri dönmez iseniz şirketiniz sizin için ödediği sigorta primlerini geri isteyebilir mi?

Doğum izni için hazırlanırken, bebeğiniz doğumu için tam olarak ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğine karar vermeniz oldukça önemlidir. İş vereninizin sağlık sigortasının primlerini sizden geri istemesi, bütçenizde beklenmedik kötü bir sürpriz oluşturabilir.

Her sağlık poliçesi kendine has kurallara ve yaptırımlara sahiptir. Bu yüzden doğumdan önce doğumu yapacağınız hastane ile görüşmenizde fayda var. Sizlere bir de iyi bir haber verelim; bebeğiniz siz doğum yaptıktan sonraki 30 günlük dönem içerisinde sağlık sigortanızın bazı haklarından yararlanabiliyor.

Bütçenizi Planlamaya Başlayın.

Bütçenizi planlamaya başlarken, öncelikle ne kadar süre izin kullanacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Bu durum önceden bilmesi oldukça zor bir şey olabilir. İlk olarak şirketinizin doğum izni hakkındaki politikalarını gözden geçirmeniz gerekebilir.  Kanuna göre doğumdan 8 hafta önce doğum iznine ayrılabiliyorsunuz. Normal bir gebelik 40 hafta olduğuna göre paralı doğum iznine 32. Haftada ayrılabiliyorsunuz. Dikkat edilmesi gereken nokta ise 32. Haftanın dolmuş olması gerekmektedir. 31 hafta 5 gün gebe olmak, 32 haftayı tamamlamış olduğunuz anlamına gelmiyor. Doğum sonrasında da yasal olarak 8 hafta izin imkanı bulunuyor. Yani doğum öncesi 8 hafta, doğum sonrası 8 hafta olması şartıyla toplamda 16 haftalık bir izin süresi oluyor.  

İzine Ayrılırken İnsak Kaynakları ile Görüşmeniz Gereken Konular

 • İşveren aracılığı ile sahip olabileceğiniz izin seçenekleri nelerdir?
 • Sağlık sigorta primleriniz siz gebelik iznindeyken nasıl ödenecek (ücretsiz izindeyseniz siz mi ödeyeceksiniz)?
 • Ne kadar tatil gününüz var? Bazı şirketler tatil günü “satın almanıza” veya bir sonraki yıldan doğum izninize aktarabilmeniz için izin günü değişimine izin verebilmektedir.
 • Şirketiniz doğum izni sağlayabilmek için kısa süreli bir engellilik poliçesi mi kullanıyor? Eğer öyleyse nasıl işliyor?

Finansal olarak zaman planlaması yaptığınız da, bütçenize bu zaman zarfı içinde yön verebilirsiniz. İhtiyacınız olan finansal kaynağın  %10 veya %20 fazlasını biriktirdiğinizden ve böylece acil durumlara hazırlıklı olduğunuzdan da emin olmalısınız.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 10 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 10 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Birikimlerinizi Bebek Doğmadan Önce Artırın.

Siz ve bebeğiniz için ihtiyaç listesi hazırlamayı unutmayın. Hazırladığınız ihtiyaç listesi sizin tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Doğum izniniz için ayırdığınız bütçe ayrıca bebeğiniz için harcayacağınız tüm giderleri de kapsamalıdır. Ebeveynler bebek doğduktan sonraki bir yıl içinde ortalama 42.000 TL harcar. Bebek bezleri, mobilyalar, bebek doktoru, bakıcı ve ekstra beslenme ücretleri gibi.

Yazımızda sizler için doğum izninden önce almanız gereken bazı tedbirleri belirttik. Doğum izni mutlu ve keyifli bir süreç olmalıdır. Bu süre içinde düşüneceğiniz en son şey finansal durumunuz olmalıdır. Eğer size bahsettiğimiz bu adımları uygular ve kendinize güzel bir plan hazırlarsanız, doğum izniniz çok rahat geçecektir.

Sağlıkla kalın.

Hemen Paylaş

Bunlar da ilginizi çekebilir