Çocuğunuzla Uçak Yolculuğu Yapmaktan Korkmayın!

çocuklarla uçak yolculuğu

Çocuğunuzla Uçak Yolculuğu Yapmaktan Korkmayın!

Bebeğinizle ya da çocuğunuzla ilk defa uçağa mı bineceksiniz? Bebekle ya da çocukla uçak yolculuğu yapacağınız için heyecanlı olduğunuzu tahmin ediyoruz ama emin olun çocuğunuz da en az sizin kadar heyecanlı. Çocuklarla uçak yolculuğu sandığınız kadar zor bir şey değil.

Seyahatlerin en çetrefilli kısmı uçak yolculuklarıdır. Yetişkin olarak bizler bile bu yolculukların çarçabuk geçmesini isterken, kanları kaynayan çocuklardan birkaç saat sabit bir şekilde oturmalarını istemek uslu bir ütopya. Fakat bu ütopyayı hayata uyarlamak biraz da sizin elinizde. Bunun için size birkaç önerimiz olacak.

Çocuğunuzla Uçak Yolculuğu Öncesi Yapmanız Gerekenler

Uçak yolculuğu hakkında konuşun.

Eğer çocuğunuz ilk kez uçağa binecekse ve bu konuda biraz endişeliyse, bu duygusuyla baş etmesine destek olmak amacıyla uçağa binmeden birkaç gün öncesinden başlayarak ona havaalanında ve uçakta neler olacağını sırasıyla anlatabilir, birlikte uçak yolculuğu ile ilgili kitaplar okuyabilirsiniz.

Uçuş saatinizi iyi ayarlayın.

Pürüzsüz bir yolculuk için minik yolcunun iyi dinlenmiş olması gerekiyor. Bu yüzden uçak biletlerinizi alırken saatlere dikkat edin. Çok erken ya da çok geç saatlerde alınan uçak bileti onun uyku düzenine de zarar verecektir. Sadece uçakta değil, uçak sonrası yaşayacağınız maceraları da düşünün. Uykusuz bir çocuk, ağzından alevler çıkaracak güce sahiptir.

Bilet alırken bebeğinizin/çocuğunuzun yaşına dikkat edin.

“Bebeğe uçak bileti alınır mı?” ve “Çocuğa uçak bileti alınır mı?” ailece uçak yolculuğu yapacakların sordukları ilk sorulardan biridir. “Bebek yolcu” olarak kabul edilen bebekler 0-24 ay arası bebeklerdir. 24 aydan büyük bebekler çocuk yolcu olarak kabul edilir. Bebek yolcular için bilet fiyatları sezona ve destinasyona göre 25 -50 TL arasında değişiyor. Her bir bebek için seyahat sırasında bir yetişkin olması gerekir. Aksi halde ikinci bebek için çocuk bileti alınması zorunlu. Bebek yolcular doğumdan itibaren ilk 48 saat uçağa alınmıyor. Sonrasında ilk 7 gün içerisinde uçmaları gerekiyorsa da doktordan “uçmasında bir sakınca olmadığına dair yazı” alınması gerekir. Aynı yazı hem bebek hem de anne için aranır.

Koltuk seçimini akıllıca yapın.

Koltuk seçimi kesinlikle önemli. Koridor koltuklarından ziyade, pencere kenarları onların daha fazla dikkatini çekecektir. Bu koltuklarda uykuya dalma ihtimalleri de bir hayli yüksek. Fakat yolculuk sırasında çocuğunuzun çok sık tuvalet ihtiyacı olacağını düşünüyorsanız, koltuğunuz lavaboya yakın ve koridor kenarında olmalı. Bu arada kanat arkasında bulunan koltuklar daha fazla darbe ve türbülans deneyimi eğilimindedirler. Bu koltuklar son çareniz olmalı.

Havaalanına erken gidin.

Özellikle resmi tatillerde ve bayramlarda daha çok seyahat edildiği için havaalanlarının kalabalık olacağını hesaba katarak alana erken gitmelisiniz. Kuyrukta saatlerce beklememek için online check-in yapabilir ve eğer yurt dışına çıkıyorsanız çıkış harcınızı banka aracılığı ile önceden ödeyebilirsiniz. Eğer havaalanında check-in yaptıracaksanız çocuğunuzun ve sizin hüviyet ya da pasaportunuzu kolay ulaşabileceğiniz bir yere koyun. Kucakta çocuk çantada bunları aramak biraz zor olabilir.

Puset ya da kanguru alın.

Puset yerine kanguru ya da sling tercih edebilirsiniz. Bu şekilde daha az eşya taşıdığınız gibi çocuğunuz kucağınızdayken elleriniz de özgür olacaktır. Eğer pusetle seyahat etmek istiyorsanız, check-in sırasında teslim etmeniz gerekmeyen, uçağa kadar kullanabileceğiniz baston pusetleri tercih edin. Bu pusetlerin hem taşıması kolay hem de havaalanında çocuğunuzu sürekli kucakta taşımak zorunda kalmazsınız.

Çocuğunuzla Uçak Yolculuğu Sırasında Yapmanız Gerekenler

Uçuş vakti yaklaştıkça kapıya daha yakın olun.

Yapılan anonsları daha iyi duyarsınız. Uçağa önce binmek için görevliden yardım isteyin. Herkes uçağa binmek için kapıya hücum ederken siz organize olun. Tek ebeveyn değilseniz bir ebeveynin el bagajı, puset gibi eşyalarla sizden önce uçağa binmesi, sizin çocukla daha sonra geçmeniz daha uygun olur. Bu şekilde ilk ebeveyn uçakta her şeyi organize eder ve siz strese girmeden, fazla zaman kaybetmeden yerinize oturabilirsiniz. Hatta ikinci ebeveyn uçağa en son binen yolculardan biri olursa en rahatı olacaktır.

Uçak yolculuğunda bebeklerin güvenliği önemli.

Eğer 0-24 aylık bir bebekle seyahat ediyorsanız bebeğiniz kucağınızda yolculuk yapacak demektir. Uçakta bebek emniyet kemerinin nasıl takıldığını biliyor musunuz? Görevliler bebekli yolculara emniyet kemerini veriyor. Bu kemerin halka kısmını kendi kemerinize geçirerek önce kendi kemerinizi bağlıyorsunuz. Sonra da bebeğinizin kemerini gösterilen şekilde bağlıyorsunuz. Bebek kemerinin bağlama kilidi normal uçak emniyet kemerlerinden farksız. Bu şekilde siz bebeğinizi kendinize/kendi emniyet kemerinize bağlamış oluyorsunuz. Eğer görevliler size emniyet kemeri vermeyi unutursa, uçak havalanmadan mutlaka isteyin.

Basınç farkından etkilenmemesini sağlayın.

Bebekler ve küçük çocuklar kalkış ve iniş sırasında ağlayabilir çünkü basınç değişikliğinde yutkunarak ya da esneyerek genizlerini, kulaklarını açmayı bilmezler. Bu nedenle, bebeklerin ağlamaması için kalkış ve iniş sırasında bebeğinizi emzirmek, su ya da başka bir içecek vermek ya da kullanıyorsanız emzik vermek onu rahatlatacaktır. Daha büyük çocuklar için eğer kullanıyorsanız şekersiz sakızlardan da verebilirsiniz. Kayısı, incir gibi kuruy emişleri çiğnemek de çok işe yarıyor. Uçak yolculuğunda ufaklıkların burnu tıkanabilir. Serum fizyolojik damla ve burun aspiratörünü çantanıza ekleyin.

Favori oyuncağı ile süpriz yapın.

Seyahatten birkaç gün önce, en sevdiği oyuncak neyse onunla oynamasını biraz sınırlayın. Oyuncağını özlemesini sağlayın. Yolculuk başladıktan sonra onu oyuncak ile kavuşturun. Gerçekten onunla birlikte uzun bir süre geçirecektir. Hain bir plan gibi durduğunun farkındayız ama kesinlikle işe yarıyor.

Koltuğa oturup kemer bağlamayı reddeden çocuklar nedeniyle uçağa rötar yaptıran ailelerden biri olmak istemiyorsanız, kalkış sırasında ve emniyet kemeri ikaz ışıkları sönene kadar çocuğunuzun kendi koltuğunda oturmasını sağlayın. Son olarak uçağa binerken yanınıza aldığınız çantada bebek bezi, ıslak mendil, yedek kıyafet, ince bir battaniye, biberon, emzik, kullanıyorsanız bebek maması olduğuna emin olun. Rötar halinde bunlara ihtiyacınız olabilir. Emziriyorsanız kendiniz için de yedek bir üst koymayı unutmayın.

Seyahat Sağlık Sigortası

Eğer yurtdışında bir tatil planladıysanız seyahat sağlık sigortası yaptırmayı unutmayın. Seyahat sağlık sigortası; yurtdışındayken başınıza gelebilecek bir kaza veya hastalığa karşı sizi yüksek maliyetlerden koruyacaktır.

İyi tatiller.

Hemen Paylaş

Bunlar da ilginizi çekebilir