Bebek Sahibi Olduktan Sonra Birikim Yapmanın 5 yolu

bebek sahibi olmak

Bebek Sahibi Olduktan Sonra Birikim Yapmanın 5 yolu

Bebek sahibi olmak çok heyecan verici ve tatmin edici bir duygudur. Ancak  uygun finansal planlama yapılmadığında bebek sahibi olmak maliyetli bir tecrübe olacaktır.

Günümüzde giderek artan maliyetler ile baş etmek oldukça zor bir hal almıştır. Bebeğinizi büyütürken finansal zorluklar yaşamak istemiyorsanız, yapacağınız ufak planlamalarla bütçenizi doğru bir şekilde ayarlayabilir ve kaygılarınızdan az da olsa kurtulabilirsiniz.

Bebek sahibi olmak, altından kalkılamayacak bir yük gibi görünebilir. Bebeğiniz doğmadan önce yapacağınız birikimler ile bebeğiniz doğduktan sonra paranızı akıllıca kullanabilirsiniz. Hatta birikim bile oluşturabilirsiniz.

Bebeğinizin doğumundan itibaren ilk 1 yıl içinde para birikimi yapabilmek için yararlanabileceğiniz 5 ipucu:

Doğum sonrası için bütçe planlaması yapmalısınız.

Bebek sahibi olmak demek, aylık harcamalarınıza eklenecek olan yeni harcamalar demektir. Bebek bezi, mama, her ay yapılacak olan çocuk doktoru kontrolleri ve ekstra oluşabilecek durumlar göz önüne alınmalıdır. Hal böyle olunca hem kendinizin hem de eşinizin hayatından bazı masrafları kısması gerekmektedir. En uygun fiyatlar ile bebek bezi ve maması satın alabileceğiniz marketleri keşfetmeniz yararlı olacaktır.

Para harcama hayranlığına bir süre ara verin.

Yeni anne olan kadınların en büyük zevki bebekleri için alışveriş yapmaktadır. Ancak ıvır zıvır bir dünya şey almak yerine, bebeğinizin gerçekten ihtiyacı olan ürünleri satın almalısınız.

Unutmayın, yeni doğan bebekler hızlı büyür. Aldığınız onlarca kıyafeti hızla büyüdükleri için birkaç kereden fazla giyemezler. Bizim size tavsiyemiz bebeğinizin ay ay gelişimini dikkate alarak alışveriş yapmanızdır. Böylelikle aile bütçeniz bu durumdan daha az zarar görecektir.

Ayrıca bebek eşyaları çok fazla kullanılmadığı için bebeğinize olmayan giysileri veya bebek ürünlerini internet üzerinden satışa çıkarabilirsiniz. Böylelikle bir sonraki ay bebeğiniz için yapacağınız alışveriş bütçesini de oluşturmuş olursunuz.

Yeni bir eve taşınma fikrini ileriki yıllarda düşünün.

Genelde aileler bebek sahibi olmadan önce yeni ve daha büyük bir eve taşınmak ister. Ancak bebek sahibi olmak daha büyük evde yaşamayı gerektirmez. Bu düşünce yanlıştır ve bebek sahibi olduktan sonra sizi finansal olarak sıkıntıya sokabilir.

Doğum öncesi bebeğinizin ihtiyaç duyabileceği ürünlere zaten para harcadınız. Doğum yapmak da başlı başına bir masraftır. Bir de daha büyük bir eve taşınma arzusu sizi finansal olarak zora sokabilir. Önceliğiniz her zaman bebeğinizin asıl ihtiyaçları olmalıdır.

Bebeğinizin bakımını eşiniz ile birlikte üstlenin.

Yeni doğmuş bebeklerin bakımı biraz daha zordur. Gece gündüz beslenmeleri gerekir ve bakıma ihtiyaçları vardır. Yeni doğum yapmış anne de rahatsız olduğu için bebeğine yeteri kadar zaman ayıramayabilir.

Durum böyle iken profesyonel bir bakıcıdan destek almayı düşünebilirsiniz. Ancak bir bakıcının maliyetini düşünürseniz, harcamalarınız daha da artacaktır. Bu dönemde harcamaları artırmak yerine aile büyüklerinizden veya eşinizden olabildiğince destek almanız daha mantıklı bir karar olacaktır. Yardım istemekten çekinmeyin.

Bebeğinizin beslenmesinde hazır gıdalardan uzak durun.

Bebeğiniz ilk doğduğunda sadece anne sütü veya mama ile beslenir. Ancak bebeğinizi 6.aydan sonra ek gıda ile tanıştırmanız gerekmektedir.

Ek gıdaya geçiş sürecinde hazır kavanoz mamalara baş vurmak hem bebeğinizin sağlığı için hem de aile bütçeniz için doğru bir karar değildir. Hazır ürünlere baş vurmak yerine bebeğinize yemeği siz hazırlayın. İhtiyacınız olan sadece bir blender, biraz sebze ve sudur. Emin olun bu yöntem daha sağlıklı ve ucuzdur.

Aile Bütçeniz Açısından Değerlendirmeniz Gereken Önemli Noktalar

  • Annelik izninde olduğunuz sürede, ne kadar ödeme alacağınızı öğrenerek, kendinize finansal bir durum tablosu çıkarın.  Bir yıl izne ayrılsanız bile sadece 4 ay maaş ödemesi alabileceğinizi unutmayın.
  • Her zaman fiyat etiketlerini kontrol edin. Bir şey almadan önce almak istediğiniz ürünlerin internet sitelerine girin ve fiyat karşılaştırması yapın. İkinci el almanızda sakınca olmayan ürünleri ilgili internet sitelerinden almak bütçenizi rahatlatacaktır.
  • Bebeğiniz için alışveriş yapabileceğiniz outlet mağazalarını araştırın. Hemen her marka indirim yaptığı için fuarları kaçırmayın.
  • Ev için yapılan harcamaların büyük bir kısmını deterjanlar oluşturur. Temizlik ürünleri hem çok çeşitli hem de yiyeceklere göre daha pahalıdır. Aslında temizlik ürünleri içerdikleri kimyasallar nedeni ile eve yeni bebeğiniz için zararlıdır. Tamamen doğal malzemeler kullanarak evde yapabileceğiniz temizlik malzemeleri ile bütçenizi rahatlatabilir, bebeğinizin sağlığını da koruyabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Hemen Paylaş