Kritik Hastalık Sigortası Nasıl Seçilir?

kritik hastalıklar sigortası

Kritik Hastalık Sigortası Nasıl Seçilir?

Bir kritik hastalıklar sigortası seçerken poliçe sahiplerinin şimdiye kadar en fazla zorluk çektiği nokta, kritik hastalıklar terimini anlamıyor olmalarıdır. Bu makalede farklı kritik hastalıklar sigortası planlarını, nelere göre karşılaştırmanız gerektiğini ve en iyisini nasıl seçebileceğinizi bulabilirsiniz.

Kritik Hastalıklar Sigortası Nedir?

Kritik hastalıklar sigortası; kanser, böbrek yetmezliği, MS hastalığı, körlük, karaciğer yetmezliği ve kalple ilgili rahatsızlıklar gibi kritik bir hastalığa yakalanılması halinde, sigortalıya toplu nakit ödeme yapan sigorta çeşididir. Bu nakit ödemenin miktarı, sigorta poliçesinin teminat bedeliyle sınırlıdır.

Örneğin, Ali 100.000 TL teminat bedeli olan bir kritik hastalıklar sigortası yaptırmıştır. Bu sigortaya yıllık 250 TL prim ödemektedir. Ali eğer kanser hastalığına yakalanırsa, sigortası ona 100.000 TL toplu para öder.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

  • Yatarak Tedavi: %100
  • Ayakta Tedavi: 8 defa yıllık
  • Genis Hastane Ağı
  • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

  • Yatarak Tedavi: 100%
  • Ayakta Tedavi: 8 defa
  • Genis Hastane Ağı
  • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Kritik Hastalıklar Sigortası mı, Hayat Sigortası mı?

Tüketicilerin kafalarını özellikle de bir hayat sigortası satın alırken karıştıran yegane soru kritik hastalıklar sigortası isteyip istemiyor olmalarıdır. Peki kritik hastalıklar teminatını hayat sigortası ile birlikte almak mı, yoksa tek başına almak mı daha faydalıdır? Genellikle bir hayat sigortasıyla birlikte almak daha faydalı sanılır. Fakat, kritik hastalıklar poliçesini tek başına almak daha büyük avantajlara sahiptir. Ayrıca, tekil poliçelere sahip olmak onları daha kolay yönetmenizi ve sigorta portföyünüzü kontrol etmenizi sağlar.

Kritik Hastalıklar Sigortası Teminatları

İstekleriniz doğrultusunda maksimum teminatı sunan ürünü seçin ve kararınızı prim ücretine göre vermeyin. Kritik hastalık durumunda temin edilen hastalıkların sayısını rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Bazı kritik hastalık ürünleri ayrıca sakatlık gibi diğer teminatları da beraberinde getirir. Bu noktada bir seçim yapmanız gerekir. Eğer ayrı bir ferdi kaza planınız varsa veya almayı planlıyorsanız, bu paketlerin kararınızı etkilemesine izin vermeyin. Kritik hastalık planını ayrı değerlendirin ve tercihinizi ona göre yapın.

Kritik Hastalıklar Sigortası Bekleme Süreleri

Kritik hastalıklar sigortanızın başlangıç tarihinden itibaren 90 günlük bir bekleme süresi vardır. Bu süre sigorta şirketine göre değişiklik gösterebilir. Bu ilk 90 gün içerisinde kritik bir hastalığa yakalanılması durumunda sigorta şirketi sigortalıya ödeme yapmaz. Bunun nedeni mevcutta kritik bir hastalığı olan kişinin poliçeyi suistimal etmesini önlemektir.

Sigorta poliçenizi kesintisiz olarak yenilediğinizde, ilk yıldan sonraki yıllarda bekleme süresi uygulanmaz. Bir poliçede bekleme süresi ne kadar azsa, o kadar iyidir. Ayrıca herhangi bir şarta sahip olmayan veya çok küçük bekleme süreleri olan bazı ürünler de bulunmakta. Bu ürünlere de önem vermeniz faydalı olabilir.Ülkemizde kritik hastalıklar sigortası genelde 18-55 yaş arasındaki kişilere yapılır ve 65 yaşına kadar sigorta yenilemesi imkanı vardır.

Kritik hastalıklar sigortasına sahip olan bir sigortalının, poliçede belirtilen bir hastalığa yakalanması durumunda, hastalandığı tarihten itibaren 30 gün bekleme süresi vardır. Bu 30 gün geçtikten sonra, sigorta şirketi poliçede yazılı olan sigorta bedeli miktarını sigortalıya temin eder.

Sigorta Bedeli Nasıl Belirlenmelidir?

Konu sigorta bedeli olunca, öncelikle aniden gelebilecek sıkıntıları göz önünde bulundurun. Başka bir deyişle, mesela bir bypass ameliyatını düşünün. Türkiye’de bypass fiyatlarının ne kadar olduğunu biliyor musunuz? Dilerseniz arkadaşlarla ve akrabalarla konuşun. Hatta çevrenizde bu tür bir prosedürden geçen birisi varsa, onu bulun ve düzgün bir hastanede bu işlemin kaça patlayabileceğini bir sorun. Bu size sigorta bedeli hakkında bir fikir sahibi olmanız konusunda yardımcı olacaktır. Bir poliçe seçtiğinizde, sigorta bedelinin bu bütçeyi karşıladığından emin olun. Eğer karşılamıyorsa, o zaman başka alternatifleri de mutlaka değerlendirin.

Sigorta Şirketinin Hasar Ödeme Geçmişi Nasıl?

Sigorta, size verilen bir sözdür. Sigorta almayı planladığınız sigortacı iyi hizmet sağlıyor mu yoksa verdiği sözleri tutmayı başaramıyor mu diye bir kontrol sağlamanızda fayda var. Ürünü satın alırken size ön ayak olup içinizi rahatlatacak ve aldığınız üründen emin olmanızı sağlayacak bilgiler verecek bir sigorta temsilcisi ile çalışmanızda fayda var.

Kritik Hastalıklar Sigortası Primi Nasıl Belirlenmelidir?

Diyelim ki birçok kritik hastalıklar sigortası teklifi aldınız ve bazılarını eleyip birkaç teklifle kaldınız. Şimdi primi kontrol etmenin zamanı geldi. Belli bir yaş ve sigorta bedeli için tanınan primler, çoğu sigortacının sitesinde online olarak hesaplanabilir. Poliçe bir yana, prime de dikkat edin. Prim her sene ödemeniz gereken bir ücrettir. Yani bir yandan en geniş içeriklere sahip olan sigortayı aldığınıza dikkat etmeli, bir yandan da primin bütçenize uygun olup olmadığına bakmalısınız. Diğer türlü, poliçeyi zamanı geldiğinde yenileyemez ve oldukça zaman kaybetmiş olursunuz.

Sonuç

Son anda, düşünmeden bir poliçe almak yerine, sahip olduğunuz zamanı kullanın ve kritik hastalıklar sigortasını belli başlı kriterlere göre karşılaştırıp en iyi ürünü seçin. Daha sonra pişman olmayın!

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş