Kredili Hayat Sigortası

blog-image
user-avatar

Bir kredi aldığınızda, özellikle yüklü miktarda borç alıyorsanız, belirli bir risk vardır. Vefat etmeniz veya sakat kalmanız durumunda yakınlarınızın borçlarınızı üstlenmek zorunda kalması sizi endişelendiriyor olabilir.

Kredili Hayat Sigortası (Poliçesi) Nedir?

Kredi hayat sigortası; borç tamamen geri ödenmeden önce borçlunun vefat etmesi veya sakat kalması durumunda ödenmemiş borçları ödemeyi amaçlayan özel bir hayat sigortası türüdür. Kredi hayat sigortası, hem yakınlarınızı hem de borç veren kurumu güvence altına alarak olası riskleri azaltmaya yardımcı olur.

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Kredi alırken hayat sigortası yaptırmak zorunlu değildir ve bu konu ile ilgili yasal bir düzenleme bulunmamaktadır. Bankalar kredi alırken müşterilerine hayat sigortası sağlarlar. Bankaların kredili hayat sigortası sunmasının nedeni; borçlunun ölümü durumunda bankaya olan mevcut borcu tazminat olarak sigorta şirketinden alarak kendini güvenceye almaktır.

Eğer kullandığınız krediyi hayat sigortası güvencesi altına almak isterseniz öncelikle piyasa araştırması yapmanızı tavsiye ediyoruz. Genellikle bankaların sunduğu poliçeler daha pahalı olurken aynı güvenceyi sağlayan alternatif sigorta şirketlerinden daha uygun fiyatlara poliçe yaptırabilirsiniz.

Krediniz hangi bankadan olursa olsun, kredi hayat sigortanızı, daha uygun fiyatlar ile Fiba Emeklilik'ten yaptırabilirsiniz. Kredi Hayat Sigortasını almak için (0216) 368 45 45 no'lu numaradan bize ulaşabilirsiniz.

Kredili Hayat Poliçesi Faydaları Nelerdir?

Ödenmemiş bir kredinin mirasçılarınız üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceği zamanlar vardır. Hayat sigortası, aşağıdaki senaryolarda faydalı bir araç olabilir:

  • Mülkünüzün borçlarınıza karşılık gitmesini istemezsiniz: Vefat durumunda, krediyle aldığınız varlık - araba veya ev gibi - borç verene geri ödenmesi için satılabilir. Bu, mirasçılarınıza kalan miktarı azaltabilir. Kredi sigortası, vefat ederseniz ödenmemiş ödemeleri karşılar ve borcu mülkünüzden uzak tutar.
  • Kefilleri korumak istiyorsanız: Bir krediyi kefil ile birlikte imzaladığınızda, borçtan da eşit derecede sorumlu olursunuz. Kredi hayat sigortası, vefat durumunda ödenmemiş borcu bankaya geri öder ve hayatta kalan kefilin yükünü ortadan kaldırır.
  • Bir topluluk mülkiyetinde yaşıyorsanız ve eşinizi korumak istiyorsanız: Bazı durumlarda borçlarınız eşinize geçer. Kredi hayat sigortası poliçesi, eşinizin borçları ödemek zorunda kalmaması için güvence oluşturur.

Kredili Hayat Sigortasından Kimler Faydalanabilir?

Hayat sigortası, çeşitli risklere karşı teminat almak isteyen 18 yaşından büyük herkes tarafından yaptırılabilir. Kredi hayat sigortası genel şartları arasında çok fazla kıstas bulunmamaktadır. 18-75 yaş aralığında olan herkes kredili hayat sigortası başvurusunda bulunabilmektedir.

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin ölümü veya daimi maluliyeti durumunda tazminat öder. Bu bakımdan hayat sigortası bir nevi risk sigortasıdır. Çoğu insan, hayat sigortasını kendi talebi üzerine değil, bir bankadan kredi aldığında yaptırıyor.

Bankadan tüketici kredisi, konut kredisi veya otomobil kredisi çekildiğinde başvuru sahibi adına düzenlenen hayat sigortası, temelde vefat durumunda borcu bankaya geri öder. Yani sigortalının vefatı halinde teminat olarak verilmesi gereken tazminat, bankanın kredi sözleşmesinde kanuni varisi olması durumunda sigortadan caymanın alacağı tutarla aynı tutarda olduğu için bankaya ödenir. Bu bağlamda, zorunlu olmamakla birlikte, bankalar kredi veren adına hayat sigortası yapmak ister.

Kredi Çekerken Yapılan Hayat Sigortası Neleri Kapsar?

Kredi hayat poliçesi, genellikle bankalar tarafından bir ipotek açılışında satılır; ayrıca bir araba kredisi veya kredi limiti aldığınızda da sunulabilir. Vefat veya daimi maluliyet durumunda güvenceniz krediyi ödeyeceğinden mirasçılarınızı koruyabilirsiniz. Eşiniz veya bir başkası ipoteğinizde kefil olarak imza atıyorsa, kredi hayat sigortası onları ölümünüzden sonra kredi ödemesi yapmaktan koruyacaktır.

Kredi çekerken yapılan hayat sigortasının kapsadığı alanları şu şekilde sıralayabiliriz:

Vefat Teminatı: Kredi hayat poliçeleri, borçlanma vadesine karşılık gelen ve azalan ve zamanla ödenmemiş borca karşılık gelen vefat tazminatlarını içermektedir. Bankalar para ödünç vererek, borçlunun ölüm riskini kabul etmektedir. Bu nedenle, kredi hayat sigortası, sadece mirasçılarınızı değil gerçekten borç vereni de korur.

Tam ve Daimi Maluliyet Teminatı: Bir kaza veya hastalık sonucu sigortalının 2 sene içinde tam sakatlık yaşaması durumunda, poliçede belirtilen tutar ve oran kadar sigortalıya tazminat ödenir.

Kredili Hayat Sigortası Süresi Ne Kadardır?

Kredi hayat sigortasında sigorta süresi kredinin vadesi süresince geçerlidir. Vade süresinden daha kısa olan poliçeler için, yıllık otomatik yenileme talimatı verilebilmektedir.

Kredili Hayat Sigortası Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Kredili hayat sigortası hesaplama işlemleri; teminat limiti, yaş, kredi bakiyesi, kredi vadesi ve kredinin aylık faiz oranına bağlıdır. Bireysel kredi hayat sigortası hesaplamasında, kredi kullanırken teminatın yıllar içinde azalmasına göre hesaplamalar da yapılır. Ayrıca, ödediğiniz primler vergi matrahınızdan düşüleceği için %15'e varan vergi iadesi de alabilirsiniz.

Kredi Hayat Sigortası Primleri Nasıl Ödenir?

Sigorta primini genellikle kredi çekerken hesabınızdan otomatik düşer. Ayrıca kredi kartıyla, peşin veya taksitle de ödeyebilirsiniz.

Kredili Hayat Sigortasına Nasıl Başvurulur?

Genellikle bankalar kredi verirken sizin adınıza otomatik başvuru yapar. Ancak çok daha uyguna yaptırabileceğiniz kredili hayat sigortası için bizden de teklif alabilirsiniz. Sizin için en uygun ve kapsamlı teminatlar sunan poliçeleri hazırlar ve uzmanlarımız aracılığıyla ayrıntılı bilgiler sunabiliriz.

Kredili Hayat Sigortası İptali

Kredili hayat sigortası iptali gerekirse, poliçenizi iptal edebilir ve primleriniz için geri ödeme alabilirsiniz. Ancak, iptal politikaları kredi veren kurum ve sigorta şirketleri arasında farklılık gösterir. Bir poliçe satın almadan önce, kapsamı erken iptal edip edemeyeceğinizi ve varsa ne tür bir geri ödeme politikasının mevcut olduğunu öğrenmek en iyisidir.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon
Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

tamamlayicisaglik@gencsigorta.com
urgent-icon
Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon
Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın