Kritik Hastalık Sigortası Neden Önemlidir?

kritik hastalık sigortası

Kritik Hastalık Sigortası Neden Önemlidir?

İnsanlar beklenmedik tıbbi durumlardan korunmak için sağlık sigortası alırlar. Bu durumda, sağlık sigortanızın güvence altına aldığı kritik hastalık sigortası, ek olarak alabileceğiniz bir teminattır. Kritik hastalık sigortası, ihtiyaç durumun da günlük harcamalarınıza kadar size sunabileceği faydaları bilmenizde fayda vardır.

Gelin örnek bir duruma bakarak başlayalım.

Sabri Bey talihsiz bir inme sonrasında hastanelik oldu. Şanslıydı. Zira hastane masraflarını karşılamaya yetecek bir sağlık sigortası vardı. Hastaneden taburcu olduktan sonra bile Sabri Bey’in işe gitmesi mümkün değildi. Dolayısıyla sağlık sigortası hastanedeki tedavi sonrasında tıbbi harcamalarını karşıladı. Yine de Sabri Bey uzun bir süre çalışamadığı için ailesi çeşitli maddi sıkıntılarla karşılaştı.

Sabri Bey bir kritik hastalık sigortası poliçesine sahip olsaydı, bu durumla karşılaşmayacaktı. Çünkü kritik hastalık sigortası poliçeleri, poliçede bulunan tüm kritik hastalıklar için bir ödeme yapar ve bu ücret, sağlık problemlerinin hayatınızda açabileceği finansal zorlukların tümünü karşılar.

Bazı sağlık sigortalarında, ek bir prim ödeyerek, kritik hastalık sigortasını poliçenize ekletmek mümkündür.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 10 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 10 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Kritik hastalık sigortasının sağlık sigortasından farkı nedir?

Kritik hastalık planları, belirli kritik hastalıkları karşılamak için yaratılmış özel planlardır. Bu planlar, hastalığınızı tedavi etmek amacıyla verilen, toplu harcamaları karşılamak için hazırlanmış toplu bir nakit ödemedir. Ancak bu planlar, geleneksel sağlık sigortası planlarınızdan biraz daha farklıdır ve belli başlı özelliklere sahiptir:

 • Teminat: Kritik hastalık sigortası planları sadece poliçe dokümanında önceden belirtilen hastalıkları karşılar ve yalnızca bu hastalık teşhislerinde geçerli olurlar. Oysa, sağlık sigortası planlarının hastane harcamaları, organ bağışçısı harcamaları, ambulans harcamaları vb. için daha geniş bir teminat alanı vardır.
 • Hasar ödemeleri: Bir sağlık sigortası planı, hastane harcamaları ve ilişkili diğer harcamaları karşılar. Diğer bir yandan kritik hastalık planları, teminat altındaki hastalığın teşhisine göre toplu bir ödeme yapar. Ödeme, teşhis edilen hastalığa göre yapılır ve sigortalı da bu ücreti istediği şekilde kullanabilir.
 • Bekleme Süresi: Kazalar dışında, normal sağlık planları 30-90 günlük bekleme sürelerine sahiptir. Buna karşın, bazı kritik hastalık planları 90 günlük bir bekleme süresine sahiptir. Dahası, bazı kritik hastalık sigortası planları, poliçe sahibinin kritik hastalık teşhisinden sonra 30 gün hayatta kalmasını şart koşabilir.
 • Prim: Normal bir sağlık planının, kritik hastalık sigortasına göre daha yüksek bir prim ücreti olacaktır. Bunun sebebi basittir. Bir sağlık planı daha geniş kapsamlı teminat sunar ve normal hastane ücretleri de daha fazladır. Kritik hastalık planları ise sadece belli riskli hastalıkları karşılar. Bu hastalıkların oluşma ihtimali de daha düşüktür.
 • Devamlılık: Sağlık sigortası poliçeleri 1 yıllıktır ve sonraki yıllarda da yenilendikçe devam eder. Kritik hastalık planlarında ise poliçe, hasar talebi oluşması durumunda, sigorta şirketi tarafından karşılandıktan hemen sonra sonlanır.

Bir kritik hastalık sigortası planı, birçok açıdan sağlık sigortasına göre değişiklik gösterse de iki plan altında yatan temel prensip aynıdır. Tıbbi zorluklarda finansal yardım sağlamak, hem sağlık sigortalarında hem de kritik hastalık sigortalarında temel prensiptir.

Bir kritik hastalık sigortası planına sahip olmak önemlidir ama normal bir sağlık sigortası planı bu durumda öncelikli olmalıdır. Özellikle de bütçeniz sınırlıysa, önceliğiniz sağlık sigortası satın almak olmalıdır. Sağlık sigortası gereklidir fakat sağlık sigortanızın size sunduğu teminatlar daha önemlidir. Eğer bütçeniz ek teminatlar almanıza imkan veriyorsa, kritik hastalık sigortası planını almayı sakın ihmal etmeyin. Ek teminatlar sağlık sigortanızı güçlendirir. Sizin de kendinizi güven için de huzurlu yaşamanızı sağlar.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş