Bebeklerde Konak (Seboreik Dermatit) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

blog-image

Henüz yeni yeni dünyaya alışmaya çalışan, etrafı tanımak için maksimum efor sabrederken bir yandan sağlığını da dünyaya adapte etmeye çalışan bebeğiniz için ilk günler biraz sancılı olabilir. Sancıdan kastımız sizi endişelendirmesin; tamamen dünyaya alışma çabası diyelim.

Gözünüzden sakındığınız bebeğinizin hasta olması, anne olarak kuşkusuz en korkulu kabusunuzdur. Fakat bebekler doğar, büyür ve bu büyüme evresinde zaman zaman yokuşların olması kaçınılmazdır. Konu bebek hastalıkları olunca şüphesi akla ilk gelenlerden biri halk arasında konak olarak da bilinen cilt hastalığıdır.

Seboreik dermatit için her ne kadar “hastalık” desek de hemen her bebeğin karşılaşabileceği ve aslında tedavisi de çözümü de oldukça basit olan bir sağlık sorunudur, endişelenmenize gerek yok.

Daha önce seboreik dermatit nedir konusunun üzerine eğilmiş ve sizinle paylaşmıştık. Bu sefer yetişkinlerden çıkıp bebeklerin o minik dünyasına girmek istedik ve hemen her bebekte rastlanan “bebeklerde konak” başlıklı bir yazı kaleme aldık. Şimdi gelin detaylara geçelim.

Bebeklerde Konak Nedir?

Bebeklerde seboreik dermatit nedir sorusunun yanıtı ile başlayalım. Halk arasında konak olarak da bilinen seboreik dermatit ciltte kızarmaya ve kepeklenmeye neden olan bir sağlık sorunudur. Bebeklerin kafa derisinde konak oluşumuna yol açtığından konak olarak da adlandırılabilir.

Genellikle saçlı deride görülse de kaşlarda, burun kenarlarında, sırtın orta kısmında, kulak ve vücudun çeşitli kıvrımlarında da görülebilir. Bebeğin kafa derisinin bir bölümünde ya da tamamında görülebilen yağlı, yapışkan ve beyaz ya da sarı renkli pullanmalardır. Zaman zaman bu pullanmalara kızarıklıklar da eşlik edebilir. Özellikle koltuk altında, dirseklerde ya da bazen dizlerde kızarıklık görülebilir.

Bebeklerde Seboreik Dermatit Nedenleri

Seboreik dermatitin yetişkinlerde tam olarak neden kaynaklandığı bilinmese de birtakım şüpheler vardır. Ancak söz konusu bebekler olunca biraz daha spesifik nedenlerden bahsetmek nispeten daha mümkündür.

Bebeklerde seboreik dermatit neden olur ya da bebekte konak neden olur sorusunun yanıtını şu şekilde verelim. Yenidoğan bebeğin cildinin üzerinde bulunan keratin tabakası henüz bir yetişkin kadar gelişmemiştir ve çok yenidir. Bu tabakanın yeteri kadar gelişmemesi neticesinde özellikle baş bölgelerinde pul pul kabaran kızarıklıklar ya da beyazlıklar görülmesi olağandır. Bu pullu deri bebekte herhangi bir kaşıntıya neden olmaz dolayısı ile bebeğiniz bu durumdan rahatsız olmayacaktır.

Bebeklerde Seboreik Dermatit Ne Zaman Görülür?

Her bebekte seboreik dermatit görülmeyebilir ancak genellikle doğumdan ilk 4 hafta sonra sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Bebeklerde seboreik dermatit zamanla geçer mi sorusunun da yanıtını verelim. Seboreik dermatit geçici bir durumdur, tedavinin ardından kısa süre içinde iyileşme sağlanır.

Bebeklerde seboreik dermatit ne zaman geçer sorusu da annelerin merak ettiği soru başlıklarındandır, hemen yanıtlayalım. Genellikle 1 yaşına kadar konak problemi ortadan kalkar ancak bazı vakalarda durum ergenliğe kadar sürebilir bu nedenle hastalık ortaya çıktığı andan itibaren etkin bir tedavi şarttır.

Bebeklerde Konak Belirtileri

Konak, sinsi ilerleyen bir hastalık değildir aksine ciltteki varlığını fazlaca belli eder. Doğumdan birkaç hafta sonra görülen dermatit genellikle konak ile başlar ve devamında aşağıdaki şikayetlerle devam eder.

  • Kafa derisinde pullu görünüm
  • Yine kafa derisinde kırmızı ya da sarımsı lekeler
  • Yüzde ya da bebek bezi bölgesinde kızarmalar
  • Cilt kırışıklıkları
  • Boyun ve kulak arkası gibi alanlarda yama görüntüsü
  • Sarı renkli pul pul bölgeler

Bebeklerde Seboreik Dermatit Tedavisi

Bebeklerde yüzde seboreik dermatit ya da kafa derisinde veya vücudun belirli bölgelerinde görülebilir. Geçici bir durum olmakla birlikte tedavi ile kolayca kontrol altına alınabilir. Tedavi için genel olarak tıbbi şampuanlar, kremler ve losyonlar kullanılır. Seboreik dermatit bebek şampuanı ile sorun genellikle hızlı bir şekilde ortadan kalkar.

Bazı vakalarda hekim farklı tedaviler de önerebilir. Burada hassas olunması gereken nokta seborik dermatit tedavisi evde çözüm ya da bitkisel tedavi adı altındaki tedavilere kulak asmamak ve daima hekimin önerdiği protokolü uygulamaktır. Seboreik dermatit bebek reçetesi yalnızca hekim tarafından hazırlanır.

Bebeklerde Konak Nasıl Temizlenir?

Bebeklerde konağı temizlemenin bazı ipuçları vardır ancak bunlar tıbbi desteğin yerini tutmaz. Bu nedenle bebeklerde konak nasıl geçer sorusunun yanıtı için önce hekiminize danışmanızda yarar vardır. 

Bebeklerde konak temizliği yapılırken bebeğinizin derisi zarar görebilir bu nedenle kabuklu tabakayı temizleme işlemini mutlaka hekim yapmalıdır ya da sizi yönlendirmelidir. Genellikle konak olan bölgelere zeytinyağı gibi doğal yağlar uygulanır ve hafifçe masaj yapılarak sert kısmın yumuşaması hedeflenir. Kuru ve sert tabaka yumuşadıktan sonra bebeğin kafa derisi bebek şampuanı ile yıkanır.

Ilık bir duş da konak tabakasının yumuşamasını sağlar. Bu sayede yumuşamış tabaka çok daha kolay temizlenir. Banyo sonrasında saçlı derinin yumuşak bir fırça ile nazik hareketlerle taranması da önerilebilir. Bu sayede tüm konaklar temizlenmiş olur.

Önemli Not: Bu içerik yalnızca bilgi amaçlıdır; herhangi bir tavsiye ya da tedavi önermez. Olası sağlık sorunlarını önlemek ve yanlış tedavilerden kaçınmak için en doğru bilgiyi mutlaka doktorunuzdan alınız.
 

Yayımlanma Tarihi: 24 Temmuz 2023 Pazartesi

Güncellenme Tarihi: 21 Eylül 2023 Perşembe

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Geri bildiriminiz bizim için önemli. Size daha iyi bir deneyim sunmamız için lütfen görüşlerinizi yazınız.

Bunlar da ilgilinizi çekebilir

Acil Durumda Ne Yapmalıyız?

Acil Durumda Ne Yapmalıyız?

Acil servisi ne zaman aramalıyız, acil durum da beklerken neler yapmalıyız, kendimizi na...
Sağlık
9 Ocak, Salı
Tümünü oku
İş Stresi Nedir? İş Stresi Belirtileri ve Tedavisi

İş Stresi Nedir? İş Stresi Belirtileri ve Tedavisi

İş yerinde fazla mesai yapıyor ve stresli bir ortamda mı çalışıyorsunuz? Bu durum sağlığ...
Sağlık
12 Ocak, Cuma
Tümünü oku
Bebeklerin En Sık Yaşadığı 9 Sağlık Sorunu

Bebeklerin En Sık Yaşadığı 9 Sağlık Sorunu

Bebekler iki haftalık olana kadar yeni doğan bebek olarak adlandırılır. Yeni doğan bebe...
Sağlık
15 Ocak, Pazartesi
Tümünü oku

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon

Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

tamamlayicisaglik@gencsigorta.com
urgent-icon

Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon

Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın