Tatil Bütçenizi Hazırladınız Mı?

blog-image

Herkes tatile çıkmak ister ama çok az kişi tatil bütçesi hazırlamakla uğraşır. Hâlbuki tatil, her alışveriş gibi, bilinçli bir bütçe hazırlığı ile planlanırsa, sizi şehir hayatının stresinden uzaklaştıracak önemli bir ihtiyacı giderir. Üstelik resmi tatil, bayram tatili, dini tatil, yıllık izin derken, Türkiye her sene ortalama bir ay tatil yapıyor. Tatil sizin kendinizi ödüllendirmenizin en doğal ve rahatlatıcı yolu. Günümüzde her bütçeye uygun tatil seçeneği var ve doğru bir plan sayesinde kendinizi bu ödülden mahrum bırakmazsınız.

Tatilinizi denkleştirmek, döndüğünüz zaman yaptığınız tatilin sizi zor durumda bırakmaması için iyi bir tatil bütçesi çıkarmanız şart. Peki planlı bir tatil bütçesi nasıl hazırlanır? İşte tatile çıkmadan önce bilinmesi gerekenler:

Ayağınızı yorganınıza göre uzatın.

En iyi tatili, en iyi oteli, en iyi imkanları hak ediyorsunuz ancak gerçekçi olun ve tatil bütçenizi ve planlarınızı geliriniz dahilinde belirleyin. Unutmayın ki en iyi tatil kafanızın rahat olduğu tatildir ve tatil dönüşü sizi maddi sıkıntıya sokacak ya da aylarca ödeme yapmanızı gerektirecek harcamalar da huzurunuzun en büyük düşmanıdır. “Aman canım her gün tatile çıkmıyorum ki zaten” diye düşünüyor olabilirsiniz ancak unutmayın bu sizin son seyahatiniz de olmayacak. Doğru planlama, bütçelendirme ve erken hazırlık ile sonraki seyahatlerinizde imkanlarınızı geliştirebilir, bu esnada mali dengenizi de koruyabilirsiniz.

Erken plan yapan yol alır.

Sadece tatil değil harcamalarınızla ilgili her konuda geçerli bir kural var : erken harekete geçmek. Tatil planlarınızı erken yapmak ve buna göre hareket etmek sizi tatil masrafları stresinden büyük ölçüde kurtaracaktır. Henüz tatile çok varsa önce nereye gitmek istediğinize dair kararınızı kolaylaştıracak araştırmaları zamana yayarak yapabilir ve bu sayede en detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Araştırma kısmı sadece bütçeniz için değil daha keyifli bir tatil geçirmeniz için de önemli bir unsur. Tatilinizi geçirmek istediğiniz yeri, koşulları belirledikten sonra erken rezervasyon, peşin ödeme indirimleri gibi fırsatları değerlendirin ve tatilden aylar önce her ay belirlediğiniz miktarı tatil fonunuz için mutlaka bir köşeye ayırın. Böylece hem tatile cebimiz ve kafanız rahat gidebilir hem de daha uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Yerel yaşayın.

Turistler için açılan ve turistlere özel fiyatları olan restoranlardan, mağazalardan alışveriş yapmayın. Yerel yemekleri fiyatların makul olduğu yerlerde tadın. Sadece yerel olduğu için turistlere ederinin 3 katına satılan eşyaları almayın. O şehrin yaşayanları nasıl neyin nerede makul fiyata satıldığını biliyorsa, siz de öyle yaşamaya çalışın.

Herkese hediye almayın.

Özel bir yere tatile gittiyseniz, döndüğünüzde sizden hediye bekleyenler olacaktır. Bu hediyelerin pahalı olması beklenilmez ama hediye alınması beklenir. Bunlara kulak asmayın. Tatilde paranızı kendiniz için harcamanız gerekir, başkalarına alacağınız küçük hediyeler için değil. Dostlarınız ve akrabalarınız siz tatile çıktığınız için mutlu olmalı, dönerken getirdiğiniz hediyeler için değil.

Evdeki hesabı çarşıya uydurun. Tatil bütçesi oluşturmayı unutmayın.

Seyahat planlarımızda en çok karşılaştığımız sorun ne kadar plan yaparsak yapalım hep harcamalarımızın daha fazla çıkması. Eğer siz de daha önce benzer deneyimler yaşadıysanız şunu çok net söyleyebiliriz ki kesinlikle planlarınızı yanlış ya da eksik yapmış olmalısınız. Tatil bütçesi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey otel, ulaşım gibi temel giderlerin yanında otel dışında yiyeceğiniz yemekleri, çıkmak istediğiniz turları, müze gibi kültür yeri girişlerini, tatil için almanız gereken kıyafet, güneş gözlüğü, çanta gibi tek tek bakıldığında ufak ancak birleştiğinde büyük miktarlara mal olan giderleri de hesaplamanızdır. Her ne kadar her şeyi ince ince düşündüğünüze inanıyorsanız da tatil bütçenize bir “öngörülemeyen harcamalar” eki yapmanız da sizi rahatlatabilir. Tüm bunlara rağmen seyahatiniz beklediğinizden maliyetli geçiyorsa tatiliniz sırasında bütçenize uymak için vazgeçebileceğiniz ya da dikkat edebileceğiniz ufak bir liste de işinizi kolaylaştıracaktır.

Seyahat Toplam Bütçesi

Seyahat bütçeniz de gideceğiniz yerde yapacaklarınızı içerir, mesela dağlık bir yere gittiğinizde trekking yapmak için bir bütçe ayırmış olmalısınız. Gideceğiniz yeri çok iyi bilip ona göre yapacaklarınızın hepsinin maliyetini hesaplamalısınız. Bunların başında;konaklama, ulaşım ve yeme-içme gelmektedir

Ulaşım Bütçeniz

Tatilinizi önceden planlamak ve bunun için özellikle uçaklar için gerekli olan ucuz uçak biletlerinden yararlanma fırsatını yakalayabilirsiniz. Seyahat ederken uçağın alacağı " bagaj kilolarına " dikkat edin, ona göre eşyalarınızı ayarlayın, eşyalarınız fazlaysa eşyalarınızın içinde kesici alet ve sprey gibi gazlı araçların içinde olmadığı bir el bavulu hazırlayın ve bunu kendinizle uçağa götürebilirsiniz. Böylece bagaj parası vermekten kurtulmuş olacaksınız. Havaalanlarında yeme içme ihtiyaçları oldukça pahalıdır, bunun için kısa yolculuklarınızda buralarda bir şey yemeyin. Yanınıza atıştırmalık bir şeyler bulundurabilirsiniz.

Konaklama Bütçesi

Konaklama için " ucuz oteller " seçenekleri tatilcilerin ilk adresidir. Oysaki tek çare otel değildir oteller kadar moteller, kamping alanları ve ücretsiz bir alanda çadır atmak, ev kiralamak gibi seçenekler de düşünülmesi gerekiyor. İşimizi ve bütçemizi zorlayacak konaklama adreslerinden uzak durmalıyız. Yoksa tatilin diğer güzelliklerinden kendimizi kısıtlamak zorunda kalabiliriz.

Yeme İçme Bütçesi

Her ne kadar çoğu zaman dikkate alınmasa da en çok bütçe ayırdığınızın başında geliyor. Gideceğiniz yerlere yörelere uygun yemekleri tatmak gibisi yoktur. Ama tabi bu yöreye ait yemekler yüksek fiyatlara bizlere sunulacaktır. Bunları " tatmak için yiyelim " illa ki kendimizi doyurmaya çalışmayalım, yoksa tatili yarıda kesmek zorunda kalabiliriz. Yeme içme ihtiyaçlarımızı süper marketlerde, kurumsal yemek yerlerinde karşılamalıyız. Amacımız " tatil ve çok gezmek " olmalı. Çok yersek zaten gezemeyiz.

Alternatifleri Göz Önünde Bulundurmalısınız

" Pasaport, vize " gibi masrafları da göz önünde almalıyız. Gideceğimiz tatillere göreihtiyaçlarımız da doğabilir, mesela yaz tatiline gittiğimizde mayo, güneş kremi gibi gerekli malzemeleri seyahat çantamızda bulundurmalıyız. Gideceğimiz yerde yapacaklarımızı da göz önünde bulundurmalıyız. Gideceğimiz yerin koyları güzelse bir tekne turu yapabiliriz. Bu gibi alternatif masrafları da göz önünde bulundurmamız gerekiyor.

Eğlence Bütçesi

Tatilin temel amacıdır " eğlenmek ve huzur " bulmak. Tatilinizi eğlenceli bir hale getirmek istiyorsanız; gece hayatı, gündüz kaçamakları, spor aktiviteleri, müze gezileri ve birçok ekstra masraf olabilecek masrafları göz önünde bulundurmalısınız.

Alışveriş Bütçesi

İnsanlar gittiği her yerde o yeri hatırlatacak güzel bir süs eşyası ya da kıyafet gibi ihtiyaçlarını almak ister. Evet hatıralık bir şeyler alın, hepsini " bir yerden ve indirimli almaya" çalışın. Herkese de hediyelik eşya almayın. Bu sizin için pahalıya patlayabilir.

Seyahat Sağlık Sigortası

Eğer yurtdışında bir tatil planladıysanız seyahat sağlık sigortası yaptırmayı unutmayın. Seyahat sağlık sigortası; yurtdışındayken başınıza gelebilecek bir kaza veya hastalığa karşı sizi yüksek maliyetlerden koruyacaktır.

İyi tatiller!

Yayımlanma Tarihi: 27 Haziran 2018 Çarşamba

Güncellenme Tarihi: 21 Eylül 2023 Perşembe

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Geri bildiriminiz bizim için önemli. Size daha iyi bir deneyim sunmamız için lütfen görüşlerinizi yazınız.

Bunlar da ilgilinizi çekebilir

Doğum İznine Çıkmadan Önce Finansal Olarak Hazır Mısınız?

Doğum İznine Çıkmadan Önce Finansal Olarak Hazır Mısınız?

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz gün, büyük ihtimalle hayatınızın en mutlu günlerinden bir...
Aile
8 Ocak, Pazartesi
Tümünü oku
Çocuklarınıza Finansal Sorumluluğu Öğretmek İçin 6 İpucu

Çocuklarınıza Finansal Sorumluluğu Öğretmek İçin 6 İpucu

Çocuğunuza düşkün bir annesiniz. Hedefiniz “dünyanın en iyi annesi” olmaktı....
Aile
18 Ocak, Perşembe
Tümünü oku
Boşanma Süreci: Finansal Olarak Ayakta Kalmak için 5 ipucu

Boşanma Süreci: Finansal Olarak Ayakta Kalmak için 5 ipucu

Evlilik hayatına ilk adımınızı attığınızda , düşüneceğiniz en son şey bir gün boşanmaktı...
Aile
19 Ocak, Cuma
Tümünü oku

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon

Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

tamamlayicisaglik@gencsigorta.com
urgent-icon

Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon

Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın