Çalışan Anneler ve Hayatlarını Kolaylaştıracak Tavsiyeler

blog-image

Çalışan kadınlar, çalışan anneler  ve çalışan eş rolleri arasında sıkışan kadınlar her şeyin aynı anda mükemmel olmasını ister. Mükemmeliyetçi olmak elbette sorun değil ama bunu tek başınıza, kendinizi çok yorarak yapıyorsanız büyük problemler ile karşı karşıya kalmanız an meselesidir. 

İşin getirdiği sorumlulukları üstlenmek, iyi bir anne, eş, evlat ve arkadaş olabilmek, buna ek olarak ev düzenini layıkıyla yerine getirmek, çalışan annelerin gündelik hayatlarının doğal bir parçasıdır. Bu yoğun tempo içinde kadınlar; stres, yetersizlik ve suçluluk duygusunu yaşarken aynı zamanda bazı sağlık sorunlarına da davetiye çıkarmaktadır.

Çalışan Annelerde Suçluluk Duygusu

Çalışan annelerin tamamında suçluluk duygusu mutlaka vardır. Çünkü çocuklarıyla vakit geçiremediklerini düşünürler. Annelerde çocuklarının adım adım gelişimini takip edemeyerek gelişimleri üstünde olumsuz etki bıraktıklarını düşünürler.

Çalışan annelerdeki bu suçluluk duygusu; çocuklarının her istediğini yapma, onlarla doyasıya eğlenme ve şımartma gibi durumları da beraberinde getirir. Fakat bu davranış şekli yanlıştır. Bir çocuğun anne ve babasından asıl beklentisi sevgi ve şefkattir. Aile yaşantısında iletişim ve etkileşim o kadar güçlü olmalı ki çocuk her zaman kendini mutlu ve güvende hissetmelidir. Yani çocukların gelişimi için annenin sürekli yanında olmasına gerek yoktur. Çocuklar ebeveynleriyle geçirdikleri vakitlerin ne kadar değerli olduğunu ve onlarla birlikteyken ne kadar güzel vakit geçirdiklerini algılamaları yeterlidir.

Çalışan Anneler için Tavsiyeler

  • Öncelikle bir anne olarak dünyanın en güzel duygusunu yaşadığınızı fark edin ve ardından annelik hedeflerinizi koyup, nasıl bir ebeveyn olmak istediğinize karar verin.
  • Kendinizle ilgili, anneliğinizle ilgili olarak verdiğiniz kararlara saygı duyun. Kimi zaman yanlış kararlar almış olabilirsiniz, kimi zamanda doğru kararlar almış olabilirsiniz. Yanlışlarınız la ilgili olarak kesinlikle kendinize kızmayın, kendinizi suçlamayın.
  • Zaman planlaması yapın. Günlük rutin işlerinizi haftanın günlerine bölün. Yaptığınız zaman planlamasına sadık kalırsanız daha az yorularak düzenli bir hayat sürdürebilirsiniz.
  • Yardıma ihtiyacınız olduğunda, yardım istemekten çekinmeyin. Market alışverişi yapılacaksa bunu eşinizin yapmasını isteyebilirsiniz.
  • Çalışan bir anne olduğunuzu ve birden çok kişiye karşı sorumluluklarınız olduğunu unutmayın. Ev temizliğinde zorlanıyorsanız iki hafta bir size yardımcı olacak birini ayarlayabilirsiniz. Böylelikle sorumluluklarınızı destek alarak azaltabilirsiniz.
  • Doğru zamanda doğru şeye odaklanın. İşteyken çocuklarınızı düşünmek yerine iş sorumluluklarınızı yerine getirin. Eve geldiğinizde ise iş ile ilgili problemleri bir kenara bırakıp ailenize vakit ayırın.
  • Hayatınızı kolaylaştırmak istiyorsanız çocuklarınıza görev vermeyi deneyebilirsiniz. Onlara küçük görevler vererek hem eğlenmelerini sağlayabilir hem de üzerinizdeki yükü azaltabilirsiniz.
  • Biraz daha büyük çocuğunuz var ise işiniz daha da kolaylaşır. Onlara odalarını toplama alışkanlığı kazandırabilir, kıyafetlerini katlamayı öğretebilir, eğer kardeşi varsa onunla ilgilenmesini isteyebilirsiniz.
  • Çocuklarınız takdiri hak ettiklerinde ödüllendirirsiniz ya; işte bunu kendinize de yapın. Arada sırada kendinizi şımartın. Bu kadar işin üstesinden geliyorsunuz. Birilerinin sizi takdir etmesini beklemek yerine, bunu kendiniz yapın. Haftada bir günü kendinize ayırın.
  • Her şeyin mükemmel olması gerektiği inanışından vazgeçin. “Bunlara da yetişmeliyim”, “Şunları da yapmalıyım” gibi cümleleri hayatınızdan çıkarın. İyi ve yeterli bir anne olduğunuza inanın.

Kim için çalıştığınızı, ne için her gün işe gittiğinizi hiçbir zaman unutmayın. Bu dünyadaki en değerli varlığınızın çocuklarınız olduğunu, onu mutlu etmenin önceliğiniz olduğunu bilin. Akşam eve döndüğünüzde yorulmuş, bunalmış olabilirsiniz. Çok stresli bir gün geçirmiş ve sadece dinlenmek istiyor olabilirsiniz. Ama karşınızdaki küçük insanın bunu ne kadar anlayış ile karşılayacağını düşünmelisiniz. Kendinizi onun yerine koymalı, bütün gün annesinin geleceği saati beklemiş çocuğunuzun, mutsuz bir anne ile karşılaştığında ne hissedeceğini anlamaya çalışmalısınız.

Sağlıkla kalın.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Geri bildiriminiz bizim için önemli. Size daha iyi bir deneyim sunmamız için lütfen görüşlerinizi yazınız.

Bunlar da ilgilinizi çekebilir

Deprem Anında Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Deprem Anında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Her deprem sonrası yaşanan can ve mal kayıplarının en önemli nedenlerinden biri, kişini...

Aile
8 Şubat, Çarşamba
Tümünü oku
Bebeklerde Uyku Eğitimi Nasıl Olmalı?
Bebeklerde Uyku Eğitimi Nasıl Olmalı?

Bebeklik ve çocukluk döneminde en sık rastlanan sorunlardan biri çocukla...

Aile
16 Mayıs, Çarşamba
Tümünü oku
Çocuk Gelişiminde Sporun Önemi
Çocuk Gelişiminde Sporun Önemi

Günümüzde teknolojik gelişmelere bağlı olarak hareketsiz bir yaşam tarzı benimsenmekted...

Aile
23 Mayıs, Pazartesi
Tümünü oku

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon
Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

tamamlayicisaglik@gencsigorta.com
urgent-icon
Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon
Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın