Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından Yararlanma Şartları Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasından kimler faydalanabilir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası satın alabilmek için bazı ön koşulların gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortasını; TC vatandaşı olan ve SGK aktifliği bulunan 0-80 yaş arasındaki herkes satın alabilir.

Emekli olunduğunda tamamlayıcı sağlık sigortası devam eder mi?

Evet, emekli veya çalışan ayrımı olmaksızın SGK’lı ve 80 yaşın altındaki herkes bu poliçenin teminatlarından yararlanabilir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası 59 yaşından sonra kullanılamaz mı?

Her sigorta şirketinin tamalayıcı sağlık sigortasına giriş yaşı farklıdır. Sigorta şirketi tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli kriterlerden biri de yaş sınırıdır. 

Sigorta şirketlerine göre tamamlayıcı sağlık sigortası satın alabileceğiniz en üst yaş sınırını ve ömür boyu yenileme garantisini kazanabileceğiniz en üst yaş sınırını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz. 

Sigorta Şirketi En Üst Giriş Yaşı Ömür Boyu Yenileme Garantisi için Sigortaya En Üst Giriş Yaşı Sigortayı Üst Üste Yenileme Süresi
Allianz Sigorta 55 yaş max. 52 yaş 3 yıl kesintisiz
Anadolu Sigorta 64 yaş max. 60 yaş 4 yıl kesintisiz
Axa Sigorta 59 yaş max. 56 yaş 3 yıl kesintisiz
Doğa Sigorta 59 yaş max. 54 yaş 3 yıl kesintisiz
Güneş Sigorta 59 yaş max.55 yaş 3 yıl kesintisiz
Halk Sigorta 55 yaş max.52 yaş 3 yıl kesintisiz
Mapfre Sigorta 60 yaş max. 54 yaş 3 yıl kesintisiz
Ray Sigorta 64 max.61 yaş 3 yıl kesintisiz
Sompo Japan Sigorta 56 yaş max. 53 yaş 3 yıl kesintisiz

Eğer ömür boyu yenileme garantisi kazandıysanız, tamamlayıcı sağlık sigortanızı her yaştan sonra kullanmaya  devam edebilirsiniz. Fakat ömür boyu yenileme garantisi kazanamadıysanız sigorta şirketi bu belirlenen yaş sınırından sonra poliçenizi yenilememe hakkına sahiptir.

Kişi kendi isteği ile çalıştığı işyerinden ayrılırsa, tamamlayıcı sağlık sigortasını kullanmaya devam edebilir mi?

Çalıştığınız işyerinden kendi isteğiniz üzerine ayrılmanız durumunda, SGK’nız belli bir süre daha devam eder. SGK’nızın devam etme süresi ise SGK’ya ödediğiniz primlerin gün sayısına göre değişiklik gösterir.

SGK’nız aktif olduğu sürece tamamlayıcı sağlık sigortanız da devam edecektir. Diyelim ki bu süreyi doldurdunuz, o zaman SGK’nızı aktif hale getirmeniz için Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerini dışarıdan kendiniz ödeyerek tamamlayıcı sağlık sigortanızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kişinin kendi isteği dışında işten çıkarılması durumunda, tamamlayıcı sağlık sigortası kullanılabilir mi?

Çalıştığınız işyerinden çıkarılmanız durumunda, işsizlik maaşı alırsınız ve işsizlik maaşı aldığınız süre boyunca SGK’nız aktif olur. İşsizlik maaşı alacağınız süre bittikten sonra, SGK’nızı aktif hale getirmeniz için Genel Sağlık Sigortası ( GSS ) primlerini dışarıdan kendiniz ödeyerek tamamlayıcı sağlık sigortanızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bilmeniz Gerekenler