Türkiye’de Özel Sağlık Sigortası Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

özel sağlık sigortası neleri kapsar

Türkiye’de Özel Sağlık Sigortası Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Özel sağlık sigortası, sağladığı imkan ve kolaylıklarla artık neredeyse bir gereklilik. Özel kurumlarda daha uygun fiyatlarla sağlık hizmeti alabilme imkanının yanı sıra acil durumlarda da cebinizden daha az para çıkmasını sağlayan özel sağlık sigortası ile kendinizi güvence altına alabilirsiniz. Fakat özel sağlık sigortası hakkında yanlış bilinenler, sizi sağlık sigortanızı kullanırken hata yapmaya sürükleyebilir. Özel sağlık sigortası neleri kapsar ? sorusu, sağlık sigortası almadan önce mutlaka araştırmanız gereken bir konudur.

Kendiniz için en uygun ve en avantajlı sağlık sigortasını satın almak için sağlık sigortası sorgulama işlemi sırasında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. İlk sormanız gereken soru özel sağlık sigortası neleri kapsar olmalıdır. Öncelikle yaptıracağınız sigortanın ayakta ve yatarak tedavi teminatlarını detaylı bir şekilde araştırarak, ihtiyaçlarınıza yönelik en kapsamlı sigorta ürününü bulmalısınız.

Fakat konu sağlık sigortası olunca bir sürü yanlış bilgi etrafımızı çevreliyor. Bu makale ile size özel sağlık sigortası ile ilgili yanlış bildiğimiz bazı konulardan bahsedeceğiz. Buraya tıklayarak özel sağlık sigortası faydaları üzerine bir makalemizi okumak da isteyebilirsiniz.

Özel sağlık sigortası neleri kapsar?

Özel sağlık sigortası hakkında doğru bilinen yanlışlar

Özel sağlık sigortası hakkında doğru bilinen yanlışlar

  • Özel sağlık sigortası satın almak için ileri yaşlarda olmamız gerektiğini düşünürüz.

Daha genç olduğumuzu, hastalıkların bizden uzak olduğunu zannederiz. Oysa hayatta her zaman başımıza gelebilecek riskler vardır. Bu bir trafik veya iş kazası olabilir, aniden oluşabilecek rahatsızlıklar da olabilir. Eğer sağlığımız için geleceğe  yatırım yapmak istiyorsak, bize en uygun sağlık sigortasını satın almalıyız. Çünkü genç yaşta sahip olacağımız sağlık sigortası bize birçok avantaj sunacaktır. Örneğin; belirli hastalıklar için var olan bekleme süresini hiç bir sıkıntı yaşamadan atlatabiliriz. Bir gün o hastalıklarla karşılaştığımızda bekleme süresi olmadan tedavi olabiliriz. Ayrıca genç yaşta alacağımız sağlık sigorta prim ücreti de daha düşük olacaktır. Hem sağlığımızı genç yaşta güvence altına alabiliriz hemde maddi olarak tasarruf yapmış oluruz.

  • Özel sağlık sigortası için evli olmanıza gerek yok.

Evlilikten önce kendiniz için bir özel sağlık sigortasına ihtiyacınız vardır. Çünkü olası kazalar veya hastalıklar sizin parasal durumunuzu gözetmeksizin bir anda karşınıza çıkar. Tabi ki ailenizin sağlığını da önemsemelisiniz. Ancak önce kendi sağlığınızı güvence altına alın daha sonra ailenizin sağlığı için bir sağlık sigortası satın alabilirsiniz.

  • Çalıştığınız iş yeri her çalışanı için özel sağlık sigortası satın almış olabilir.

Fakat bilmelisiniz ki bu özel sağlık poliçeleri size limitli teminatlar sunacaktır. Sigorta şirketinin belirlemiş olduğu katılım payları doğrultusunda, hastane masrafları için sizin de cebinizden para çıkacaktır. Ayrıca işten çıkarılma durumunuz olduğunda ya da başka bir işe girdiğinizde sigortanız iptal olabilir. Burada önemli olan nokta kendiniz için uzun süreli planlar yapmanızdır. Sizin için önemli olan kriterleri belirleyip, ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir özel sağlık sigortası satın almalısınız. Böylelikle emekli olduğunuzda veya özel sağlık sigortasına en çok ihtiyaç duyduğunuz bir dönemde kendinizi güvence altına almış olursunuz.  

  • Özel sağlık sigortası alırken, düşük prim ücreti ödemek için teminat kapsamınızı daraltmayın.

Düşük prim ücreti ödeyerek aldığınız teminatların sizin için yeterli olduğunu düşünebilirsiniz fakat her türlü risk bizler içindir. Siz özel sağlık sigortası satın alırken ihtiyaç duymayacağınızı düşündüğünüz bir rahatsızlık ileride karşınıza çıkabilir. Ayrıca yeterli seviyede teminata sahip olmak, günümüzde giderek artan tedavi masraflarına karşı tedbir almamızı da sağlar. Eğer tüm ailenizi ortak bir plan altında sigortaladıysanız, daha yüksek teminata sahip bir poliçemizin olması gerekir. Korkmayın, teminatlarınızı artırırken, aile indirimi alabilirsiniz.

  • Bir diğer doğru bildiğimiz yanlış; günümüzde sağlık planları kapsamı oldukça geniş olsa da özel sağlık sigortası poliçe kapsamında her türlü tıbbi durumu karşılamaz.

Sigorta şirketleri, özel sağlık sigortaları için belirlediği teminatları, bekleme sürelerini, teminat dışı bıraktığı durumları poliçede belirtir. Sağlık sigortası satın alma aşamasında poliçelerin özel şartları mutlaka okunmalıdır.

Sonuç olarak; özel sağlık sigortası satın almak günümüz şartları içinde oldukça önemlidir. Değişen yaşam koşulları ile birlikte insanlar daha çok hastalanır oldu. Değişen yaşam koşullarına ayak uydurmak için ön yargılarınızı yıkmanız lazım. “Daha yaşım genç, evli bile değilim, bu teminata benim ihtiyacım yok.” gibi düşüncelerden kurtulup kendiniz için daha sonra da aileniz için mutlaka özel sağlık sigortası satın alın. Unutmayın ki; özel sağlık sigortaları anlaşmalı olduğu hastaneler ile birlikte size en iyi sağlık hizmetini sunmaya çalışacaktır.

Özel sağlık sigortası fiyatları için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın!

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş