sağlık sigortası geçiş işlemleri

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Şirketini Değiştirmek İsteyenler İçin Öneriler

Sigorta şirketinizden memnun değil misiniz? Tamamlayıcı sağlık poliçenizi başka bir sigorta şirketine mi geçirmek istiyorsunuz? Peki tamamlayıcı sağlık sigortası geçiş işlemleri için gerekli koşullar nedir? Sigorta şirketini değiştirmek için yapmanız gerekenleri anlatan bir yazı hazırladık.

Eğer tamamlayıcı sağlık sigortası yapan şirketler hakkında araştırma yapıyorsanız, sitemizin teklif ekranından 13 sigorta şirketinin bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 8 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 8 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Sigorta Şirketini Değiştirmek

Poliçenizin bulunduğu sigorta şirketinde tamamlayıcı sağlık poliçenizi yenilemeyerek, poliçenizi başka bir sigorta şirketine geçirebilirsiniz.

Bu geçiş işlemi için dikkat edilmesi gereken en önemli konu poliçe yenileme tarihinden en az 30 gün önce sigorta şirketinizi değişikliği için talepte bulunmanız gerekmektedir. Mevcut sigorta şirketinizin yenileme teklifi, sağlık beyanınız ve sağlık geçmişinize ait kayıtlar yeni sigorta şirketine ulaştırılması gerekmektedir. Bu kayıtların ulaşması genelde 7 ila 10 iş günü içinde tamamlanmaktadır.

Eğer geçiş sürecini poliçenizin yenileme tarihine çok yakın bir tarihte başlatmışsanız  paniğe kapılacak bir durum olmaz. Nitekim mevcut poliçenizin bitiş tarihinden itibaren ekstra 1 ayınız daha olacaktır. Bitiş tarihinden sonra 1 ayı da geçirirseniz mevcut haklarınızı kaybedersiniz. Bu konuda süreye dikkat edin.

Eğer bitiş tarihinden sonraki 1 aylık süre içinde iseniz poliçenizi kullanamazsınız çünkü mevcut poliçeniz aktif olmayacaktır ve yeni poliçenizde daha başlamamış olacaktır.

Evraklarınız yeni sigorta şirketine ulaştıktan sonra size özel bir yenileme teklifi çıkaracaktır. Bu teklifte dikkat edilmesi gereken konu mevcut haklarınızın korunarak teklifinizin oluşturulmuş olması, muafiyetler ve primdir.

Örneğin; mevcut poliçeniz 2 senedir devam etmektedir. 3’üncü senenizin sonunda ömür boyu yenileme garantisine hak kazanacaksınızdır. Eğer 2’inci senenizin sonunda sigorta şirketinizi değiştiriyorsanız, yeni sigorta şirketinin de ömür boyu yenileme garantiniz için 2 yılı doldurduğunuzu kabul ederek size teklifte bulunmalıdır. Bu durumda kazanılmış haklarınızı kaybetmemiş olursunuz.

Sigorta şirketini değiştirmek için en doğru zamanı seçin.

Sigorta şirketini değiştirmek isteyenler için öneriler

Sigorta şirketini değiştirmek isteyenler için öneriler

Tamamlayıcı sağlık sigortası geçiş işlemleri başlatmadan önce, aşağıdaki durumları aklınızda tutun ve geçiş işlemi talebinizin sebeplerini değerlendirin.

Sigorta temsilciniz size verdiği sözleri tutmuyor mu?

Eğer sigorta temsilciniz verdiği sözleri tutmuyor, hasar talepleriniz ile ilgilenmiyor ve sağlık poliçenizdeki önemli detaylardan size bahsetmemişse geçiş işlemi düşünmekte haklısınız.

Başka bir sigorta şirketinden daha cazip bir teklif mi aldınız?

Tamamlayıcı sağlık poliçenize, yetersiz hizmet karşılığı yüksek prim ödüyorsanız, sağlık sigortası geçiş işlemi düşünebilirsiniz. Size hizmet ve prim açısından en uygun sağlık sigortası şirketine geçmek bir çok fayda sağlayacaktır.

Poliçeniz ile ilgili eksik bilgi verilmiş ve siz bu durumdan dolayı sıkıntı mı yaşıyorsunuz?

Tamamlayıcı sağlık sigortası alırken sigorta temsilciniz poliçenizin hüküm ve koşullarını anlatmalıdır. Çünkü hasar talebi oluştururken karşınıza çıkabilecek bazı durumlar vardır. Poliçeniz ile ilgili size gerekli bilgiler verilmemişse ve siz bu durumdan dolayı sıkıntılar yaşadıysanız hiç düşünmeden sağlık sigortası geçiş işlemleri başlatabilirsiniz.

Teminat kapsamı ihtiyaçlarınız için yeterli değil mi?

Sigorta şirketiniz tarafından size sunulan ayakta ve yatarak tedavi teminatlarının sizin ihtiyaçlarınızı karşılamadığını düşünebilirsiniz. Fakat bir başka sigorta şirketine geçiş yaptığınızda teminat dışı kalan durumların değişmeyeceğini bilmeniz de fayda var. Genel olarak tüm sağlık sigortası şirketleri geçmiş hastalıkları teminat dışı bırakır.

Sigorta şirketi hasar talebinize geç mi cevap veriyor?

Sigorta şirketinizden hasar talebinde bulundunuz. Fakat bu süreçte bir sürü sorunla karşılaştınız. Canınız gereğinden fazla sıkıldı. O zaman size daha zahmetsiz hizmet sunacak bir sigorta şirketine geçmeyi düşünebilirsiniz.

Başka bir şehire mi taşınıyorsunuz?

Yaşadığınız şehirden bir başka şehre taşınmaya karar verdiniz. Fakat tamamlayıcı sağlık poliçenizin anlaşmalı olduğu hastaneler taşındığınız şehirde bir kaç tane veya hiç yok. Size daha iyi hizmet verebilecek ve istediğiniz anlaşmalı hastaneleri içinde bulunduran bir başka sigorta şirketine poliçenizi taşıyabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortanızı, basit adımlarla geçişini sağlayabilirsiniz.

Sağlık poliçenizi bir başka sigorta şirketine geçirme kararı aldıysanız aşağıdaki adımları takip ederek kolayca yapabilirsiniz.

Adım 1: Tamamlayıcı sağlık poliçenizin bitiş tarihi itibarıyla en geç 30 gün içinde sigorta şirketine başvurulmalıdır.

Adım 2: Başvuru sonrası bir geçiş işlemi formu ve teklif formu doldurup yeni sigorta şirketine vermeniz gerekmektedir.

Adım 3: Tıbbi geçmişiniz ve hasar talepleriniz sigortacınız tarafından yeni sigorta şirketine gönderilmelidir. Bu detaylar geçiş işlemi formu ile birlite 7 iş günü içerisinde sisteme kayıt edilmelidir.

Adım 4: Geçiş işleminizle birlikte yeni sigorta sigorta şirketiniz tıbbi geçmişinizi ve hasar taleplerinizi inceleyecek. Geçiş işleminizin kabul edilmesi veya reddedilmesi aşamasından sonra prim ücretinize karar verilecektir.

Tamamlayıcı sağlık sigortanızı taşıyamayacağınız durumlar olabilir.

Sigorta şirketlerinin geçiş işlemleri için takip ettiği bazı hüküm ve kurallar vardır. Bu duruma bağlı olarak sağlık sağlık sigortası geçiş işlemleriniz yapılamayabilir.

 • Sigorta şirketiniz, siz ve aileniz için tamamlayıcı sağlık sigortanızı yalnızca yenileme döneminde taşıyabilir.
 • Hasarsızlık indirimi ve bekleme süresi gibi durumlar yeni sigorta şirketinizin hüküm ve koşullarına göre belirlenir.
 • Tamamlayıcı sağlık sigortanızın yenilenme tarihinden 45 gün önce yeni sigorta şirketiniz ile görüşmelisiniz. Yaptığınız görüşmeler ile geçiş işlemlerinizi daha hızlı ve kolay gerçekleştirebilirsiniz.
 • Poliçenizin bulunduğu sigorta şirketine geçiş isteğinizi bildirmezseniz geçiş işleminiz gerçekleşmeyecektir.
 • Eğer ileri yaşlardaysanız veya sağlıksız bir durumdaysanız geçiş işlemeniz gerçekleşmez.
 • Eğer yenilenme döneminde, 30 gün içinde poliçenizin var olduğu sigorta şirketine prim ödemesi yapmazsanız, yeni sigorta şirketine geçiş yapamazsınız.

Sağlık sigortası geçiş işlemleri için bir tavsiye

45 yaşın altında ve sağlıklı bir bireyseniz daha iyi hizmet almak için tamamlayıcı sağlık poliçenizi başka bir sigorta şirketine geçirebilirsiniz. Fakat tıbbi geçmişinizde yüksek hasar talepleriniz mevcut ise başka bir sigorta şirketine geçiş işlemi size maddi olarak zarar verebilir.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş

Yorum Yap