Sigara İçmek Sağlık Sigortanızı Nasıl Etkiler?

Sigara İçmek Sağlık Sigortanızı Nasıl Etkiler?

Sigara İçmek Sağlık Sigortanızı Nasıl Etkiler?

Sağlık sigortasını etkileyen faktörler, prim ücretinizi de etkilemektedir. Sigorta şirketleri özel şartları içerisinde, kötü alışkanlıklarınızdan kaynaklı hastalıkları teminat altına almadığı belirtir. Bu yazımız da sağlık sigortasını etkileyen, prim ücretini yükselten sigara kullanımını ele alacağız. Sigara içmek sağlık sigortanızı nasıl etkiler? sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Sigara içmek veya içmemek kendi içinde bile oldukça hassas bir tartışma konusudur. Peki bu zararlı alışkanlık sağlık sigortası teminatınızı da etkiler mi?

Yaşam tarzımız genel sağlığımızı da derinden etkiler. Yani eğer aşırı yeme, alkol tüketme, sigara içme gibi sağlıksız alışkanlıklarınız varsa günlük egzersiz yapan, dengeli beslenen, sağlıklı yaşam kurallarına uyan kişilere göre tıbbi rahatsızlıklara daha yatkınsınızdır. Sağlıksız alışkanlıklar iki ucu da keskin bir kılıç gibidir. Bu alışkanlıklara sahip olduğumuzda hem cebimiz yanar, hem de genel sağlığımıza zarar verecek rahatsızlıkların oluşma riskini artırır.

Zararlı alışkanlıklarınız sağlık sigortalarında düşük prim fırsatları ile bir sigorta planına sahip olma şansınızı da alıp götürür. Sağlık sigortası veya hayat sigortası söz konusu olsun, bu tür alışkanlıklara sahip insanlar daha yüksek risklere sahip oldukları için daha yüksek primlerle karşılaşırlar.

Sigara tiryakiliğini örnek olarak alalım. Siz sigara tiryakisi olun arkadaşınızın da herhangi kötü bir alışkanlığı olmasın. Sağlık sigortası satın almaya karar verdiğinizde sizin kötü alışkanlığınızdan dolayı prim ücretiniz daha yüksek çıkacaktır. Arkadaşınızın ise kötü alışkanlıkları olmadığı için prim ücreti daha düşük çıkacaktır. Bu noktada sigorta şirketleri sigarayı bir risk olarak görür. Çünkü sigara içerek oluşabilecek hastalıklara yakalanma riski oldukça yüksektir.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

  • Yatarak Tedavi: %100
  • Ayakta Tedavi: 10 defa yıllık
  • Genis Hastane Ağı
  • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

  • Yatarak Tedavi: 100%
  • Ayakta Tedavi: 10 defa
  • Genis Hastane Ağı
  • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Sigara İçmek Sağlık Sigortanızı Nasıl Etkiler?

Daha Yüksek Prim Ödemenize Neden Olabilir.

Yukarıda verdiğimiz örnekte de olduğu gibi, sağlık sigortası şirketleri sigara tiryakilerine daha yüksek prim çıkarır çünkü akciğer kanseri, bronşit gibi hastalıklara yakalanma riskleri daha yüksektir. Sigorta şirketi ilerleyen günlerde kişinin kötü alışkanlıklarından dolayı oluşabilecek tedavi masraflarına karşı kendini koruma altına alır.

Sağlık Poliçenize İstisnalar Uygulanabilir.

Bazı sigorta temsilcileri teklif formunda size yaşam tarzınız ile ilgili hiç bir soru sormaz. Bunun nedeni sigarayla ilgili rahatsızlıkları direkt olarak teminat dışı bırakmış olmalarıdır. Bu tür istisnalardan genellikle poliçede bahsedilir. Eğer sağlık planını satın alacaksanız, genel ve özel şartları mutlaka okumalısınız. Ayrıca bilmelisiniz ki alkol, uyuşturucu, uyarıcı, halüsinojen ve benzeri maddelerin bağımlılığı veya bu maddelerin kullanımı sonucu oluşan zehirlenme, hastalık ve kazalara ait her türlü sağlık gideri sigorta şirketi tarafından karşılanmamaktadır.

Bazı bireyler bu sebepten dolayı başvuru formunu doldururken sigara tiryakisi olduklarını saklamaya çalışırlar. Bu davranış oldukça yanlıştır. Çünkü sigorta ettiren ve sigortalı gerek ilk başvuru aşamasında gerekse sigortalılığı süresi içerisinde sağlık durumundaki değişiklikleri sigortacıya yazılı olarak bildirmekle yükümlüdür.

Unutmayın; eğer sigortacı bir hasar talebiniz karşısında sizden şüphelenirse, tıbbi rahatsızlığın sebebini anlaması amacıyla bir araştırma başlatabilir. Eğer rahatsızlığın sigara tiryakiliğiniz ile bir alakası bulunursa, ki bu durumdan teklif formunda bahsetmemiştiniz, sigorta şirketi hasar talebinizi reddedecektir. Bu sebepten dolayı tüm tedavi masraflarınızı kendiniz karşılama durumunda kalacaksınız.

Sonuç olarak, sigara içmek sadece sağlığınıza ciddi zararlar veren pahalı bir alışkanlık değildir. Aynı zamanda bir sağlık sigortasına ihtiyaç duyduğunuzda yüksek prim ödemenize veya oluşabilecek hastalıklarınızı teminat dışı bırakan kötü bir alışkanlıktır.

Sağlıkla kalın.

 

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş