sağlık sigortası şirketi değiştirmek

Sağlık Sigortası Şirketini Değiştirirken Kontrol Etmeniz Gereken 6 Şey

Sağlık sigortası geçiş işlemleri ile sağlık poliçenizi başka bir sigorta şirketine geçirebilirsiniz. Sigorta şirketinizden memnun olmamanız, ödediğiniz primin aldığınız sağlık hizmeti ile doğru orantılı olmaması geçiş işlemlerini başlatmanız için yeterli bir neden olarak görünse de istediğiniz sonuca ulaşamayabilirsiniz. Sağlık sigortası şirketi değiştirmek için prosedürleri iyi bilmek, kazandığınız hakları kaybetmemeniz adına önemlidir.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

  • Yatarak Tedavi: %100
  • Ayakta Tedavi: 10 defa yıllık
  • Genis Hastane Ağı
  • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

  • Yatarak Tedavi: 100%
  • Ayakta Tedavi: 10 defa
  • Genis Hastane Ağı
  • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Sağlık Sigortası Şirketini Değiştirirken Dikkat Etmeniz Gereken Konular

Medikal Geçmiş

Eğer mevcut rahatsızlığınız varsa veya sağlık sorunlarını nedeniyle sıklıkla hastaneye gidiyorsanız, geçiş yapmak istediğiniz sigorta şirketi sizi kabul etmeyebilir. Genellikle sigorta şirketleri, 45 yaşın üstünde olanlardan bazı tetkikler ister. Eğer sağlık raporlarında diyabet ve yüksek tansiyon gibi hastalıklar ortaya çıkarsa baş vurunuz büyük ihtimal ile reddedilecektir.

Bir diğer seçenek ise geçiş yapmak istediğiniz sigorta şirketi, var olan hastalıklarınızı teminat dışı bırakıp sizi sigortalamayı kabul edecektir. Fakat bu durum sizin için avantaj değil zarardır. Mevcut sigorta şirketiniz tarafından teminat altına alınan hastalığınızın teminat dışı bırakılması, sağlık sigortanıza ödeyeceğiniz prime ek olarak hastalıklarınız için de harcama yapmanıza neden olacaktır.

Bekleme Süresi

Sağlık sigortalarında 3 ile 12 ay arasında değişen bekleme süresi uygulaması vardır. Sigortalandığınız ilk yıl belirli hastalıklar için beklemeniz gereken süreyi doldurmuş olursunuz. Bir sonraki yıl sağlık poliçenizi yenilediğinizde bekleme süresi olmadan tedavi talebinde bulunabilirsiniz.

Bekleme sürenizi doldurduğunuz için, sağlık sigortanızı aynı şekilde bir başka sigorta şirketine geçirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta sağlık sigortanızın yenileme tarihi gelmeden geçiş işlemlerini başlatmanızdır. Eğer sağlık sigortanızın yenileme dönemi geldiğinde yapmanız gerekenleri ihmal ederseniz, poliçeniz iptal olur ve tüm kazandığınız hakları kaybedersiniz.

Yaş Sınırı

Her sigorta şirketinin belirlediği bir yaş sınırı vardır. Belirlenen yaş sınırına yakın olan katılımcıların geçiş talepleri genellikle reddedilir. Çünkü yaş ile birlikte kişinin sağlık durumu da artık risklidir. Ayrıca ömür boyu yenileme garantisi almanıza az bir vakit varken, geçiş yapmak istediğiniz sigorta şirketi tarafından bu talebiniz de reddedilebilir.

Prim

Sağlık sigortası şirketi değiştirmek, sadece daha düşük prim ödemek yapılıyorsa sizi zarara uğratabilir. Çoğu zaman daha düşük prim ödemek adına sağlık sigortanızın kapsamı daraltılır. Fakat bu uzun vadede, sağlık ihtiyaçlarınızı sigortanızdan karşılayamamanıza ve cebinizden daha fazla ödeme yapmanıza neden olur. Bu nedenle sigorta şirketinizi değiştirmeden önce mutlaka geçiş yapacağınız sigorta şirketine ödeyeceğiniz prim ile teminat kapsamını karşılaştırın. Eğer kazandığınız haklar ile birlikte geçiş yapamayacaksanız mevcut sigorta şirketinizden sağlık sigortanıza devam etmeniz sizin için daha avantajlı olacaktır.

Teknik Engeller

Sağlık sigortası şirketi değiştirmek, dikkatlice takip edilmesi gereken bir süreçtir. Hem var olan sigorta şirketine hem de geçiş yapmak istediğiniz sigorta şirketine ayrı ayrı olarak iletmeniz gereken belgeler vardır. Geçiş işlemlerine, mevcut sağlık sigortanızın bitiş tarihinden en az 45 gün önce başlamanız gerekir. Eğer sağlık sigortanızın bitiş tarihi geçtiyse ve siz gerekli belgeleri yeni sigorta şirketine iletmediyseniz baş vurunuz reddedilebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına uzman bir müşteri temsilcisinden yardım almanız daha doğru olacaktır.

Sonuç olarak; 45 yaşın altındaysanız ve hasarsızlık oranınız yüksek değilse, size daha uygun sigorta şirketine geçiş yapabilirsiniz. Size özel sağlık sigortası tekliflerini hemen öğrenmek için sitemizden yardım alabilirsiniz. Fakat yaşınız ileriyse ve yüksek maliyetli bir hastalığınız varsa, mevcut sigorta şirketinden devam etmeniz daha faydalı olacaktır.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş

Yorum Yap