Sağlık Sigortası Hasar Talebi Nasıl Oluşturulur?

tedavi talebi

Sağlık Sigortası Hasar Talebi Nasıl Oluşturulur?

Acil bir durum da veya tedavi görmek amaçlı bir hastaneye başvurduğunuz da tedavi talebi için uğraşmak, isteyeceğiniz en son şey sigorta şirketiyle uğraşmaktır. Bir sürü evrağın için de sigorta şirketinizden neyi nasıl talep edeceğinizi bilmemek oldukça zor bir durumdur. Bu durum sizi korkutmasın. Sağlık sigortası hasar talebi oluşturmak sandığınız kadar zor değil. Sizler için yazdığımız yazımız da basit adımlarla tedavi talebi oluşturabilirsiniz.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 8 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 8 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Sağlık Sigortası Hasar Talebi Süreci Nasıl İşlemektedir?

Eğer sağlık sigortanızdan tam anlamı ile yararlanmak istiyorsanız sadece sağlık sigortası hasar talebi işlemini bilmeniz yeterli değildir. Ayrıca sağlık sigortası poliçenizi de iyi anlamanız gerekmektedir.

Sağlık planınızın kapsamını iyi bilin.

Tamamlayıcı sağlık sigortası satın aldığınızda size sunulan teminatları, bu teminatların içinde kapsam dışı bırakılmış hastalıkları bilmeniz, ileride sıkıntı yaşamadan sağlık poliçenizi kullanmanıza yardımcı olur.

Sağlık planınızda kontrol etmeniz gerekenler:

 • Sağlık sigortanızın hangi hastaneler ile anlaşması olduğunu bilmeniz gerekir.
 • Hasar talebi oluştururken, poliçenizde tenzili muafiyet veya katılım payı varsa, sizin masraflarınızın ne kadarını karşılayacağınızı bilmeniz gerekir.
 • Hiç bir ücret ödemeden sağlık hizmeti almak istiyorsanız; sigorta şirketinizi hasar talebinizden ne kadar erken haberdar etmeniz gerektiğini iyi bilmeniz gerekir. Çünkü ücretsiz tedavi hizmetinden yararlanabilmeniz için sigorta şirketinin onayı gerekmektedir.
 • Bazı sağlık planlarında, hastane içinde oda kiraları ile ilgili sınırlandırmalar vardır. Bu sınırlar çerçevesinde hastaneden oda talebinde bulunmanız önemlidir.
 • Sağlık poliçesinde bulunan bekleme süresi oldukça önemlidir. Hasar talebi oluşturmadan önce sağlık hizmeti almak istediğiniz rahatsızlıkla ilgili bir bekleme süresi olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.
 • Sağlık sigortası kapsamında size sunulan ek teminatları mutlaka öğrenin. Mesela ambulans hizmetinden veya evde bakım hizmetinden yararlanabiliyor musunuz?

Eğer yukarıda bahsettiğimiz konulara dikkat ederseniz, sağlık hizmeti almak istediğinizde tedavi talebinizi (hasar talebi) daha kolay oluşturabilirsiniz. Bahsettiğimiz konular ile ilgili kafanıza takılan soruları sigorta temsilcinize de sorabilirsiniz.

Gerekli kontroller sağlandıktan sonra bir diğer önemli adım tedavi talebi nasıl oluşturacağınızdır.

Hasar Talebi Türleri

Ücretsiz  Hasar Talebi Nedir?

Sigorta şirketinizin anlaşmalı hastanelerinde geçerlidir. Sigortacıdan önceden onay alınması şartı ile gerçekleştirilen sağlık giderleri, poliçede belirtilen teminat limiti ve ödeme yüzdelerine uygun olarak sigortacı tarafından sigortalı adına anlaşmalı sağlık kurumuna yapılır. Bu ödemeler doğrudan ödeme sürecinde değerlendirilir. Tamamlayıcı sağlık sigortalarında siz sadece başvuruda bulunduğunuz anlaşmalı sağlık kurumuna sigortalı olduğunuzu belirtmek ve SGK katılım payını ödemekle yükümlüsünüz.

Geri Ödemeli Hasar Talebi Nedir?

Sigorta şirketinizin anlaşmalı hastaneler listesi dışında bir sağlık kurumunda tedavi görmeniz durumunda, tedavi masraflarınızın ücreti sizin tarafınızdan ödenir. Daha sonra hasar talebinizi bildirerek sigorta şirketinizden geri ödeme alabilirsiniz.

Sigorta şirketinizin anlaşması bulunmadığı hastanelerde; SGK ile anlaşmalı herhangi bir hastanede gerçekleşmiş ve genel sağlık sigortası kapsamında onaylanmış yatarak tedavilere ait fark faturaları poliçede belirtilen anlaşma harici kurum limiti ile sonradan ödeme kapsamında karşılanır.

Fakat ayakta tedavileriniz ve doğum masraflarınız anlaşma harici hastanelerde hiçbir şekilde karşılanmaz.

Hasar Talebi Oluşturma İşlemi Nasıl Yapılır?

İlk kural; hiç bir reçete, fatura, fiş veya başka herhangi bir kağıdı çöpe atmayın. Elinizdeki belgeleri düzenli bir şekilde mutlaka saklayın.

Hastaneden çıktıktan sonraki 60 gün içinde check-up talep edebileceğinizi biliyor muydunuz? Tedavi gerektiren bir hastalık durumunda, doktora gidilen ilk günden başlayarak, hastaneden çıktıktan 60 gün sonrasına kadar tüm belgeleri saklayın.

Sağlık Sigortası Hasar Talebi Nasıl Oluşturulur

Hasar Talebi Oluştururken İhtiyacınız Olan Belgeler

 • Taburcu özeti
 • Faturalar
 • Reçeteler
 • Fişler
 • Tanımlayıcı Deney Raporları, Röntgen, Tarama ve EKG filmleri gibi diğer reçeteler
 • Talep formu
 1. Hastaneden aldığınız dökümanları sigorta şirketinize veya sigorta temsilcinize mutlaka ulaştırın. Bu konuda size yardımcı olmak sigorta temsilcinizin görevidir.
 2. Bir yanlış anlaşılma veya karışıklık durumu olmaması için sigorta temsilcinizle yaptığınız tüm yazışmaları saklayın.
 3. Sigorta şirketiniz yasalara göre belirlenmiş süre içerisinde size ödeme yapmak zorundadır. Sigorta temsilcinizden bu süreyi öğrenebilir, maksimum kaç gün içinde geri ödeme alacağınızı bilebilirsiniz. Böylelikle gecikmelere karşı hazırlıklı olursunuz.

Unutmayın ki; hasar talebi reddi genellikle ya sizin sağlık sigortanız hakkında yeterli bilgiye sahip olmayışınızdan ya da gerekli belgelerin eksikliğinden oluşur. Zor durum da kalmamak için lütfen poliçenizi dikkatlice okuyun ve size verilen hiç bir belgeyi çöpe atmayın.

Sağlıkla Kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş