sağlık sigortası geçiş işlemleri

Sağlık Sigortası Geçiş İşlemleri ve Avantajları

Sigortacılık; fertlerin veya kurumların; iktisadi ve sosyal anlamda kendilerini güvende hissetmelerini sağlayan ve ülke ekonomisine fon oluşturan önemli bir mali sektördür. Ülkemizde de sigorta şirketlerinin sayısı her geçen gün artmaktadır. Sigorta şirketlerinin sayısındaki artış, sağlık sigortası alanında ürün çeşitliliğini ve sunulan hizmetin kalitesini de artırmaktadır. Bu durum sigortacılık piyasasında rekabeti de artırmış ve sağlık sigortası geçiş işlemleri sigortalılar için cazip hale gelmiştir.

Sağlık sigortası alanında sunulan cazip fiyatlar ve hizmetler sağlık sigortası ürünleri arasında da hareketliliğe sebep olmaktadır. Günümüz koşullarında herkes az maliyet ile yüksek kalitede hizmet almak istediği için sigorta şirketleri arasında seçim yapmakta zorlanmaktadır. İşte bu noktada sigorta sektöründe, sağlık sigortası geçiş işlemleri önemli bir süreç haline gelmiştir.

Sağlık sigortanızı başka bir sigorta şirketine geçirmek için bir çok nedeniniz olabilir. Burada önemli olan kazandığınız hakları kaybetmeden sağlık sigortanızı bir diğer sigorta şirketine geçirmenizdir.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 9 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 9 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Sağlık Sigortası Geçiş İşlemlerninin Sağladığı Faydalar

 • Sağlık sigortanızın kapsamı altına alınan bir hastalığınız varsa ve siz sigorta şirketinizi değiştirmek istiyorsanız geçiş yapacağınız sigorta şirketinden de bu hastalığınızı kabul etmesini talep edebilirsiniz.
 • Sağlık sigortanızın ilk yılında, belirli hastalıklar için var olan bekleme süresini tamamladıysanız, bir başka sigorta şirketine geçtiğinizde bekleme süresi olmadan poliçenizden yararlanmaya devam edebilirsiniz.
 • Yeni bir sigorta şirketine geçiş yaptığınız zaman, genel şartlarda belirlenen durumlar aynı şekilde geçerli olacaktır. Yani sağlık sigortaları için belirlenmiş genel hüküm ve koşullar yine aynı şekilde devam edecektir.
 • Yeni sigorta şirketinizden sağlık poliçeniz için ek teminatlar talep edebilirsiniz. Böylelikle sağlık sigortanızı daha verimli hale getirmiş olursunuz.
 • Sağlık sigortanızı bir başka sigorta şirketine taşırken teminatlarınızı da genişletebilirsiniz. Mevcut haklarınız ile birlikte sağlık sigortanızın kapsamını genişletmeniz size bir çok avantaj sunacaktır.
 • Sigorta şirketinize ödediğiniz prim ile teminat kapsamınız doğru orantılı değil ise sağlık sigortası geçiş işlemleri başlatabilirsiniz.Sigortacılık sektöründeki ürün çeşitliliği, size daha cazip fiyatlar ile geniş kapsamlı bir sağlık sigortası seçme olanağı tanımaktadır. Fakat daha düşük prim ödemek için değil, daha iyi koşullara sahip olmak için sigorta şirketinizi değiştirmelisiniz.

Geçiş İşlemleri için Dikkat Etmeniz Gereken Maddeler

 • Sağlık sigortanızın primlerini düzenli olarak ödemeniz gerekir. Primlerinizi düzenli olarak ödemezseniz, geçiş yapma işleminiz reddedilebilir veya sağlık sigortanız iptal edilir. Sağlık sigortanızın iptal edilmesi, kazandığınız hakları da kaybetmeniz demektir.
 • Geçiş yapmak istediğiniz sigorta şirketi sizden daha yüksek primler talep edebilir. Bu durum var olan hastalığınızdan kaynaklı olacaktır. Var olan hastalığınızdan dolayı daha yüksek prim ödemeyi kabul etmeniz faydanıza olacaktır. Çünkü bir çok sigorta şirketi var olan hastalığı teminat altına almak istemez veya katılım payı oranı belirleyerek riskinizi sizinle paylaşmak ister. Geçiş işlemi esnasında var olan hastalığınızın teminat dışı bırakılması sizin için iyi bir durum değildir.
 • Sağlık sigortası geçiş işlemleri için mutlaka var olan sigorta şirketinize en az 45 gün önceden haber verin. Sağlık sigortanızın yenileme tarihini beklemek, geçiş işlemlerinin başlaması için geç bir tarihtir. Eğer bu durumu ihmal ederseniz sağlık sigortanız iptal olabilir. Sağlık sigortanızın iptal olması, sizin daha önce hiç sağlık sigortası yapmamış gibi yeniden sigortalanmanıza neden olacaktır.
 • Unutmayın sağlık sigortanızı yalnızca yenileme döneminde bir başka sigorta şirketine geçirebilirsiniz.

Sağlık Sigortası Geçiş İşlemleri Başlatmadan Önce Yapmanız Gerekenler

 • Öncelikle geçiş yapmak istediğiniz sigorta şirketini araştırın. Katılımcılarının yorumlarını okuyun.
 • Var olan sigorta şirketinizin size sunduğu hizmetler dışında geçiş yapmak istediğiniz sigorta şirketinin ek teminatlarını inceleyin.
 • Geçiş yapmak istediğiniz sigorta şirketinin; ömür boyu yenileme garantisi, hasarsızlık indirim oranı ve belirlediği limitleri iyi bilin.
 • Geçiş yapmak istediğiniz sigorta şirketinin genel ve özel şartlarını mutlaka okuyun. Belirlenmiş hüküm ve koşulların sizin için uygunluğunu değerlendirin.
 • Son olarak var olan sigorta şirketiniz ile geçiş yapmak istediğiniz sigorta şirketi arasında karşılaştırma yapın. Ödeyeceğiniz prim ile alacağınız hizmetin doğru orantılı olmasına dikkat edin.

Sağlık sigortası geçiş işlemleri dikkatli bir şekilde yürütülmesi gereken bir süreçtir. Bu noktada müşteri temsilcinizin iş takibi ve geçiş işlemleri ile ilgili bilgi sahibi olması oldukça önemlidir. Müşteri temsilciniz yenileme tarihinizi takip ederek kazandığınız hakları kaybetmeden sizi geçiş yapmak istediğiniz sigorta şirketine taşıyabilmelidir. Ayrıca geçiş yapmak istediğiniz sigorta şirketi hakkında size doğru bilgi aktarmalıdır. Sonuç olarak sağlık sigortanızı en verimli şekilde kullanabilmeniz için işin en başında tarafsız ve alanında uzman bir müşteri temsilci ile çalışmanızdır.

Sağlık sigortası alanında uzman müşteri temsilcilerimizle 0212 484 49 77 numaradan iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca 12 sigorta şirketini tek bir ekranda, ana teminatları ve ek teminatları ile karşılaştırabileceğiniz sitemizden her zaman destek alabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş

Yorum Yap