sağlık sigortası geçiş işlemleri nedir

Sağlık Sigortası Geçiş İşlemleri Nedir?

Sağlık sigortası almaya karar verdiğiniz de her zaman en iyisi bulmak için çabalarsınız. Fakat en iyiyi bulma çabanız, satın alacağınız ürünün kapsamı hakkında araştırma yapmak değildir. Çoğu zaman sağlık sigortası alırken sigorta şirketi dahi araştırılmaz. En iyi sağlık sigortasını bulmak için araştırma yaptığınızda, önceliğiniz genellikle ödeyeceğiniz primdir. Bu arayışınızı sorunsuz gerçekleştirebilmeniz için, sağlık sigortası geçiş işlemleri nedir sorusunun cevabını iyi bilmeniz gerekir.

Günümüzde hızla artan maliyetler ile en düşük primli sağlık sigortasını satın almak istemeniz elbette doğal bir durumdur. Ancak unutmayın ki; sağlık sigortanıza ödeyeceğiniz prim karşılığında alacağınız sağlık hizmetinin ön koşuludur. Siz en ucuz sağlık sigortasını buldum diye sevinirken aslında sağlık poliçenizin de kapsamını daraltmış olursunuz.

Sağlık sigortanızı, daha az prim ödemek için daraltmanız ve sigortalı olduğunuz süre içinde hastalanmanız durumunda sıkıntılar baş göstermeye başlayacaktır. Bir hastalık durumunda hastaneye gittiğinizde tedavi masraflarınızın karşılanmaması veya sigorta şirketinizin masraflarınızın sadece belli bir kısmını ödemesi canınızı oldukça sıkacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz durum, sigorta şirketi değişikliği yapmak istemenizin ilk sebebi olabilir. Bunun gibi bir çok durum da sigorta şirketinizden memnun olmamanıza neden olabilir. Sağlık sigortanızı kazandığınız hakları kaybetmeden başka bir sigorta şirketine taşımak istemeniz en doğal hakkınızdır.

Peki sağlık sigortası geçiş işlemleri nedir ve nasıl yapılır? Sağlık sigortası geçiş işlemleri için nelere dikkat etmelisiniz? Tüm sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 8 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 8 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Sağlık Sigortası Geçiş İşlemleri Nedir?

Sağlık sigortası geçiş işlemleri; mevcut sigorta şirketinizin sunduğu üründen memnun olmamanız durumunda, sağlık poliçenizi bir başka sigorta şirketine taşımanızdır. Geçiş işlemlerinin en büyük avantajı ise kazanmış olduğunuz hakları da diğer sigorta şirketine taşıyabilmenizdir.

Mevcut durumda, sağlık sigortası geçiş işlemleri sadece Türkiye’deki sağlık sigortası poliçeleri için geçerlidir. Sağlık sigortası geçiş işlemleri, aile veya bireysel sağlık poliçeleri için yapılabilmektedir. Sigorta şirketinizi değiştirmeye karar verdiğinizde, aşağıdaki haklarınızı da geçiş yapmak istediğiniz sigorta şirketine taşıyabilirsiniz:

 • Mevcut hastalıklar için bekleme süresi
 • Hasarsızlık indirim oranı
 • Ömür boyu yenileme garantisi

Geçiş işlemleri dikkatle takip edilmesi gereken bir süreçtir. Sigorta şirketlerinin geçiş işlemleri için uyguladığı prosedürler iyi bilinmelidir. Bu süreç boyunca sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Mesela sigortalı olduğunuz süre içinde yaşadığınız bir hastalık, geçiş yapmak istediğiniz sigorta şirketi tarafından kapsam altına alınmayabilir ya da kazanmış olduğunuz hasarsızlık indirimi yeni sigorta şirketinizin fiyatlandırma politikasına uymaz. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için geçiş işlemlerini başlatmadan önce mutlaka araştırma yapın.

Sağlık Sigortası Geçiş Hakkı

 • Sigortalı olarak, sağlık poliçenizi size en uygun sigorta şirketine taşıyabilirsiniz. Sağlık sigortanızın, özel sağlık sigortası veya tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesi olması durumda değişiklik yaratmaz.
 • Bireysel veya aile sağlık sigortası poliçenizi bir başka sigorta şirketine taşıyabilirsiniz.
 • Sigorta şirketinizi değiştirdiğiniz taktirde yeni sigorta şirketiniz size bekleme süresi uygulamadan sağlık hizmeti sunmalıdır. Çünkü mevcut sigorta şirketinizin sağlık sigortasında var olan bekleme süresini siz zaten bir önceki yıl doldurdunuz.
 • Sağlık sigortanızın geçişini yapacağınız yeni sigorta şirketi, sağlık poliçenizin teminatlarını daraltmadan sizi sigortalamalıdır.
 • Sağlık sigortası başlangıç tarihiniz, sizin sonraki yıllarda sağlık poliçenizi yenileyeceğiniz tarihtir. Sigorta şirketlerinin prosedürlerine uygun olarak bu tarihlerde geçiş işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Sağlık Sigortası Geçiş İşlemleri İçin Gerekli Olan Belgeler

Önceki Sigorta Şirketine Verilecek Belgeler

 1. Önceki yıllara ait tüm poliçeler,
 2. Mevcut sigorta şirketinden yapılan en son yenileme bildirimi,
 3. Hasarsızlık durum bildirimi,
 4. Sağlık beyanı.

Yeni Sigorta Şirketine Verilecek  Belgeler

 1. Usule uygun olarak doldurulmuş teklif formu,
 2. Usule uygun olarak doldurulmuş geçiş işlemleri formu,
 3. Medikal kayıtlar,
 4. Hasarsızlık geçmişini gösteren belge.

Yukarıda bahsettiğimiz belgeler 7 ile 15 gün arasında sigorta şirketine mutlaka teslim edilmelidir.

Sağlık Sigortası Geçiş İşlemleri Şartları

 • Sağlık sigortanızı sadece yenileme tarihinizde bir başka sigorta şirketine taşıyabilirsiniz.
 • Bekleme süresi uygulaması hariç diğer tüm hakların size aynı şekilde verilmesi, geçiş yapacağınız sigorta şirketinin takdirine bağlıdır.
 • Sağlık sigortası geçiş işlemleri için en az 45 gün önceden mevcut sigorta şirketinize yazılı beyanda bulunmanız gerekmektedir. Aynı şekilde geçiş yapmak istediğiniz sigorta şirketinin istediği prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir.

Sağlık sigortası geçiş işlemleri nedir sorunuzun cevabını yazımızda anlatmaya çalıştık. Geçiş işlmeleriniz için alanında uzman müşteri temsilcisi desteği almak için 0212 484 49 77 numaradan bizlere ulaşabilirsiniz. Kazanmış olduğunuz hakları kaybetmeden size en uygun sigorta şirketini seçmeniz adına, her zaman destek olmaya hazırız.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş

Yorum Yap