sağlık poliçesi

Sağlık Poliçesi Aldıktan Sonra Kontrol Edilecek 9 Madde

Birçoğumuz sağlık poliçesi evraklarını alınca işin bittiğini sanıyor. Peki gerçekten bitiyor mu? Sağlık poliçesi aldıktan sonra ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda, sıkıntı yaşamadan hizmet alabilmek için sağlık poliçesi kontrolü oldukça önemli bir iştir. Poliçenizi bilinçli okumanız için ne yapmanız gerektiğini bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Bir örnekle başlayalım. Ahmet bir tamamlayıcı sağlık sigorta poliçesi satın almıştı. Poliçe belgesini güvenli bir yere koyacaktı ki aklından bir fikir geçti. Sigortayı aldıktan sonra yapması gereken bir şey var mıydı? Genelde, sağlık sigortasını aldığımızda görevin tamamlandığını ve daha yapacak bir şey olmadığını düşünürüz. Ancak sigorta “satın al, kapat, unut” mantığıyla çalışmaz. Poliçeyi aldıktan sonra aklınızda bulunması gereken bazı şeyler vardır.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 10 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 10 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Sağlık Sigortanızdan En Yüksek Faydayı Sağlamanız için Yapmanız Gerekenler

Sağlık poliçenizin başlangıç tarihini not alın.

Poliçe evraklarınızı aldıktan sonra yapmanız gereken ilk şey, sağlık poliçesi başlangıç tarihini bir yere not etmektir. Bu önemlidir, çünkü Sağlık Sigortası Mevzuat’ına göre ilk 30 gün boyunca cayma hakkınız vardır. İlk 30 günde yapılan iptaller sağlık poliçeniz için ödediğiniz tüm paranın geri iadesini almanızı sağlayacaktır. İlk 30 günü aşan iptal durumlarında, iade tutarınız gün bazlı hesaplanacaktır. Eğer bir şey olur da poliçeyi iade etmek isterseniz, poliçenizin başlangıç tarihini kaydetmek, size kaç gününüzün olduğunu belirtecek ve yardımcı olacaktır.

Sağlık poliçenizin detaylarını kontrol edin.

Poliçe evraklarınız elinize ulaştığında, hızlıca göz gezdirilir ve genelde evraklarınızı bir köşeye kaldırırsınız.Bu yanlış bir davranıştır. Poliçe evraklarınızı aldığınız gibi açmalı ve size gönderilen dokümanları kontrol etmelisiniz. Özellikle şu noktaları mutlaka kontrol etmelisiniz:

 • Kişisel detaylarınızın (sigortalı ad-soyad, yaş, TC kimlik numarası) poliçe üzerinde doğru yazdığından emin olun.
 • Poliçe teminatları ve kapsamını son bir kez kontrol edin. Genelde poliçenizin ilk iki sayfasında teminat ve kapsamlar bir tablo üzerinde sunulmaktadır. Eğer poliçede yazan terimler size çok karmaşık geliyorsa,ilerleyen sayfalarda detaylı açıklamalarını bulabilirsiniz.
 • Ödediğiniz primi kontrol edin. Ödeyeceğiniz toplam prim ve taksit vadelerini poliçeniz üzerinde görebilirsiniz.

Poliçenizin taranmış bir kopyasını e-posta/bulut hafızanızda tutun.

Sigorta poliçeleri, sürücü belgeleri gibi önemli dokümanların fiziksel kopyalarının daima elinizin altında bulunması iyi bir fikirdir. Şimdi, poliçenizin kopyasını ve kimlik kartınızın bir görselini alın, hem e-posta hesabınıza hem de bulut hesabınıza yollayın. Poliçenizin pdf formatını sigorta acentenizden mailinize yollamasını isteyebilirsiniz.

Ailenizi sağlık poliçenizden haberdar edin.

Öyle görünüyor ki poliçeler satın alınmış olsa da aile üyelerinizin sağlık poliçesinin varlığından haberi olmayabilir. Sonuç olarak bu durum, aile üyelerinin gidilebileceği anlaşmalı hastanelerden ve yararlanabileceği sağlık hizmetlerinden habersiz olmasına neden oluyor. Bu sebeple eşinize ya da aile üyelerinize bir poliçe aldığınızı haber vermelisiniz. Ayrıca ailenize tamamlayıcı sağlık sigorta poliçelerini, sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu hastane listesinin linkini mail yoluyla gönderebilirisiniz.

Yenileme tarihi için hatırlatıcı ayarlayın ve paranızı kenarda tutun.

Genelde poliçe sahipleri yenileme dönemi için bir bütçe ayırmayı unutuyor ve sigortacıdan bir yenileme uyarısı gelince parayı toparlamaya başlıyor. Bu yanlış bir yaklaşımdır. Unutmayın ki sigortacınız bu hatırlatmayı yapmak zorunda değildir. Bu yüzden prim ödemeleri için bir hatırlatma/alarm kurmanızda fayda var. Ayrıca o tarihe yakın paranızı da hazır tutun ki ödeme zamanı iki ayağınız bir pabuca girmesin.

Vergi iadesi fırsatından yararlanın.

Vergi iadesi veya vergi indirimleri hakkında çok bilgi sahibi değilseniz, prim ödedikçe aslında yararlanamadığınız bir sistem olduğunun farkındasınızdır. Vergi iadesi hakkındaki yasaları öğrenerek, bu konu hakkındaki bilgilerinizi artırabilir ve sağlık sigortası priminizi öderken vergi indirimi alabilirsiniz. Herhangi bir sıkıntı olması durumunda,bir uzmana başvurmanızı tavsiye ediyoruz. Vergi indirimini nasıl hesaplayacağınızı da sizler için hazırladığımız makaleden öğrenebilirsiniz.

Poliçenizin kapsamı dışında kalan sağlık harcamalarınız için birikim yapın.

Bilmeniz gerekir ki tamamlayıcı sağlık sigortası satın aldığınızda, teminat dışı bırakılmış rahatsızlıklar olabilir. Genelde tamamlayıcı sağlık sigortası tarafından karşılanmayan harcamalar poliçe başlangıç tarihinden önce var olan mevcut rahatsızlık/hastalıklar, genetik hastalıklar gibi durumlardır. Ayrıca sigorta şirketiniz bazı hastalıklar için muafiyet uygulayabilir, limit koyabilir veya katılım payı (sigortalı tarafından üstlenilen oran) oranı belirleyebilir. Eğer bu tarz durumlarınız varsa, ekstra sağlık harcamalarınız için mutlaka birikim yapın.

Sağlığınızdaki değişimleri sigorta temsilcinize mutlaka bildirin.

Sağlık sigortaları, genellikle bir yıllık kontratlar halinde yenilenir. Sağlık sigortaları, yenileme ve hasar talepleri sırasında herhangi bir problem yaşanmaması adına, sigortalıların tüm sağlık bilgilerini eksiksiz bir şekilde sigorta şirketine bildirmesi gerekir. Bunun yapılmaması durumunda, hasarın oluştuğu durumlarda çeşitli sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle, sahip olduğunuz rahatsızlıklar konusunda sigortacınıza karşı dürüst olun. İleride mutlaka işinize yarayacaktır.

Poliçenize yeni üyeler ekleyebileceğinizi unutmayın.

Ailenizi sigortaladınız ve aranıza yeni bir bebek daha mı katılıyor? Tebrik ederiz. Bebeğiniz doğduğunda, bir sonraki yenileme dönemini beklemeden direkt olarak sigortacınıza güzel haberi verin ve poliçeye bir de bebek eklemek istediğinizi söyleyin. Sigortacı bebeği dahil edebilmek adına ek bir poliçe kesecektir. Bunun için ek olarak bir miktar prim ödemeniz gerekir. Çoğu poliçede yeni doğan bebek 15 gün sonra teminat altına alınır. Yenileme zamanı geldiğinde, yenileme priminiz artık bebeğinizi de kapsayacaktır.

Sonuç olarak; doğru ve faydalı bir tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesi almak, başlı başına üstlenilmesi gereken bir görevdir. Poliçenizi aldıktan sonra adım adım bu kontrolleri yaparsanız, poliçeyi çok daha verimli kullanabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş

Yorum Yap