en uygun sağlık sigortası

Sağlık Sigortanızı Değerlendirirken Bu 7 Maddeye Dikkat Edin!

Sağlık sigortası, günümüzde sağlık hizmetlerindeki hızlı fiyat artışı ile birlikte bir ihtiyaç haline gelmiştir. Sağlık sigortası poliçesine ödeyeceğiniz prim ücretleri size yüksek görünse bile istediğiniz hastanede istediğiniz sağlık hizmetini almak için cebinizden çok daha yüksek ücretler çıkacaktır. Oysa sağlık sigortası ile bir çok özel hastanede daha konforlu sağlık hizmeti alabilirsiniz. Bu noktada en önemli unsur sizin için en uygun sağlık sigortası türünü seçmektir.

Size en uygun sağlık sigortasına karar vermek ve satın almak karmaşık bir iş haline gelebilir. Fakat çeşitli sağlık sigortalarını ve primlerini detaylıca karşılaştırabileceğiniz internet sayfaları ve bloglar sayesinde sigorta seçme işlemleri de oldukça kolaydır.

Sağlık Sigortası Şirketleri Nasıl Değerlendirilmelidir?

Sağlık sigortası şirketlerini değerledirirken, karar vermenize yardımcı olacak 7 maddeyi dikkatlice incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Teminat kapsamını inceleyin.

Yatarak tedavi ve ayakta tedavi sağlık poliçesinde bakmanız gereken ana teminatlardır. Her sigorta şirketi bu ana teminatların yanında ücretli ya da ücretsiz bazı ek teminatlar sunar. Örnek vermek gerekirse; tedavi öncesi/sonrası hizmetler, ambulans hizmetleri, doğum teminatı, günlük bakım tedavileri, 7/24 tıbbi destek, check-up gibi diğer hizmetler sıralanabilir. Sağlık sigortanızı satın alırken, ihtiyaçlarınızı karşılayan en kapsamlı teminatları sunan planı seçmeye dikkat edin.

İhtiyaçlarınıza göre limit, bütçenize göre katılım payı oranı belirleyin.

Çoğu özel sağlık sigortası, tedavileriniz açısından belirli limit ve katılım payı oranlarına sahiptir. Tedavileriniz için belirlenmiş olan limitler poliçenizin 1 yıl içerisindeki hastane giderleriniz için toplamda yapacağı ödeme miktarını belirtir. Bu limitlerin üzerindeki hastane masrafları, sigortalı tarafından ödenir.Katılım payı oranı, hastane masraflarının sigortalı ve sigorta şirketi arasında belirli oranlarla paylaşılması anlamına gelir.

Özel sağlık sigortaları farklı oranlarda katılım paylarına sahip olabilir. Örneğin, sigortanızda %20 katılım payı oranınız olması durumunda, hastane masrafınızın %20’sini siz, %70’ini de sigorta şirketiniz karşılar. Satın almayı planladığınız özel sağlık sigortasının katılım payı oranının olabildiğince düşük olması, cebinizden çıkacak paranın da düşük olması anlamına gelir. Bu nedenle, katılım payı düşük olan özel sağlık sigortalarını seçmenizde fayda olacaktır.Tamamlayıcı sağlık sigortalarında ise katılım payı yoktur. Yatarak tedavilerinizin tamamını karşılarken, ayakta tedavilerinizi yılda 8 ila 10 defa olarak sınırlandırmaktadır.

Sigorta şirketlerinin uyguladığı bekleme sürelerini karşılaştırın.

Sağlık sigortası satın alırken hali hazırda bazı hastalıklar ancak birkaç aylık bekleme süresinden sonra teminat altına alınacaktır. Bekleme süresi, istisnasız tüm sağlık poliçelerinde bulunur. Tek fark bu bekleme süresinin 1-3 ay arası şeklinde değişiklik göstermesidir.

Hasarsızlık indirimi veren sigorta şirketini tercih edin.

Eğer bir önceki sene boyunca hiçbir talepte bulunmadıysanız, tüm sağlık sigortaları sizi ödüllendirir. Bu ödüle “Hasarsızlık İndirimi” denir ve hasarsız geçen her yıl indirim oranınız da katlanır. Bu oran her sigorta şirketine göre değişiklik gösterebilir.

Tercih ettiğiniz hastane ile anlaşmalı sigorta şirketini seçin.

Özel sağlık sigortalarında, sigorta şirketi ile anlaşmalı olan hastaneler ücretsiz tedavi hizmeti sunar. Bu özellik sayesinde sigorta şirketi hastane masraflarını direkt olarak hastaneye öder. Anlaşmalı olmayan bir hastanede tedavi olmanız durumunda, hastane masrafını ilk önce cebinizden öder; sonrasında hastane faturalarını sigorta şirketinize ibraz ederek ödediğiniz bedeli geri alabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortalarında ise anlaşmalı hastanelerin haricinde bir sağlık kurumunda tedavi olmanız halinde sigortanız ödeme yapmaz. Bu nedenle sağlık sigortanızı satın alırken kullanmayı tercih ettiğiniz hastanelerin seçeceğiniz sigorta şirketiyle anlaşmalı olup olmadığını kontrol etmeniz önemlidir.

Hasar ödeme oranlarına dikkat edin.

Bu oran, toplam hasar taleplerine karşı sigorta şirketinin ödediği hasar miktarını belirtir. Oran ne kadar yüksekse hasar talebinizin yerine getirilme ihtimali de o kadar yüksektir.

Sağlık sigortası primlerini karşılaştırın.

Söylememize gerek bile yok ama alacağınız sigortanın primi de ayrıca düşünmeniz gereken ve en az diğerleri kadar önemli olan bir unsurdur. Sağlık sigortanız için ödediğiniz prim, size sunduğu özelliklerle doğru orantılı olmalıdır.

En Uygun Sağlık Sigortası

Bir poliçeyi değerlendirmenin en kolay yolu, yukarıda bahsedilen tüm unsurları karşılaştırmak ve en nihayetinde kendi ihtiyacınıza en uygun olanını bulmaktır. Eğer sağlık sigortası poliçenizi değerlendirmek konusunda zorluk yaşıyorsanız veya bu size zahmetli bir iş gibi geliyorsa, sigorta brokeriniz olarak bizimle iletişime geçebilir, size en uygun sağlık sigortası teklifini alabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş

Yorum Yap