sigorta hakkında bilgi

Özel Sağlık Sigortası Yaptırmalı Mı?

Hayat hiç beklenmedik, hoş olmayan sürprizler yapabilir. Bazen hepimizin paraya ihtiyacı olabilir ve bu anları önceden tahmin etmek de kolay değildir. Eşten dosttan borç istemek eskiye oranla artık daha da zor. Bankalardan kredi almanın da belli şartları var ve o borcu geri ödemek de sorun olabiliyor. Sigorta hakkında bilgi sahibi olmanız, gelecek ile ilgili tedbir almanıza kapı açabilir.  Peki bu noktada sağlığımız için bir özel sağlık sigortası yaptırmalı mı yoksa acil sağlık durumları için bir birikim hesabı mı oluşturmalısınız?

Artıları ve eksileri ile yazımızda sağlık sigortası ve sağlık birikimi arasındaki farkları ele alacağız. Farkları açıklarken sigorta hakkında bilgi de vermeye çalışacağız. Karar sizin.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 10 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 10 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

“Sosyal güvenlik kurumum bana yeterli güvenceyi sağlıyor.”, “Yeterince param var. Hastalanırsam tüm sağlık harcamalarımı kendim karşılayabilirim.”, “Sağlığım yerinde çok şükür. Kendime iyi bakıyor ve hasta olmuyorum.”, ya da “Özel sağlık sigortası çok pahalı, bütçemi aşıyor.’ diye düşünebilirsiniz.

Fakat beklenmedik bir kaza veya hastalık sonucu oluşacak sağlık giderlerinizin yanı sıra sağlığınız için ihtiyaç duyacağınız her türlü tanı ve tedavi işlemlerini, en seçkin sağlık kurumlarında en modern yöntemlerle ve mali kaygı duymadan karşılanması için hazırlanmış sigortalardır. Sağlık giderleriniz, genel ve özel şartlar dahilinde ve poliçede belirtilen limitler doğrultusunda karşılanır.

Sigorta Hakkında Bilgi

Özel Sağlık Sigortaları, yatarak tedavi hizmetlerinin yanı sıra acil yardım, aile hekimliği, PSA ve Mamografi, ayakta tedavi, doğum, yeni doğan bebek bakımı ve check-up gibi sağlık hizmetlerini de sunar.

Özel Sağlık Sigortası Avantajları

 1. Herhangi bir hastalık ya da kaza sonucu tedavi görmeniz gerektiğinde özel sağlık kuruluşlarına ödeyeceğiniz masrafların çok altında bir bedelle her türlü sağlık hizmetinden poliçe süreniz olan 1 yıl boyunca yararlanırsınız.
 2. Hastalanmanız halinde özel sağlık kuruluşlarında gördüğünüz tedavilerle ilgili sizin karşılayamayacağınız yüksek giderleri karşılarsınız.
 3. Dilediğiniz doktor ya da sağlık kurumunu seçersiniz.
 4. Özel sağlık kuruluşlarından otel konforu ile yararlanır, en kaliteli hizmeti alır ve kendinizi ayrıcalıklı hissedersiniz.
 5. Herhangi bir kaza ya da hastalık geçirmeniz sonucu ayakta ya da yatarak teşhis ve tedavilerinize ait masraflarınızı satın aldığınız ürüne bağlı olarak yurt içinde veya dünyanın neresinde olurlarsa olsun karşılarsınız.
 6. Seçtiğiniz ürüne bağlı olarak yurt dışında da kaza ya da hastalık geçirdiğinizde poliçe teminatlarınıza göre tüm masraflarınızı ödersiniz.

Özel Sağlık Sigortası Dezavantajları

Seçtiğiniz sigorta şirketine göre; hasar talebinde bulunduğunuzda sigorta şirketi onayı geç verebilir ve sizi bekletebilir.Özel sağlık sigortası poliçelerinin sizi bekletmesi dışında elle tutulur bir dezavantajı yoktur.

Acil Durum Fonu Nedir?

Kişiler beklenmedik sağlık harcamaları için bir acil durum fonu oluşturabilirler. Acil durum fonu, banka hesabınızda hastalık veya önemli giderler için kenarda durması gereken ve acil durumlarda kullanabileceğiniz bir birikim tutarıdır.

Tek avantajı; birikiminizin daima el altında olmasıdır. Acil bir durumla karşılaştığınız da birinden borç almadan veya kredi çekmeden masraflarınızı karşılamanıza yardımcı olur.

Dezavantajları ise; mesela özel sağlık sigortanız varsa vergi indiriminden yararlanabilirsiniz. Fakat biriktirdğiniz para size böyle bir fayda da bulunmaz. Kişi tüm masrafları ödemek için ciddi çaba harcar. Daha iyi sağlık hizmeti alabilecekken birikimi doğrultusunda hastane tercihinde bulunur.

Sonuç olarak; kendiniz ve aileniz için bir acil durum fonu oluşturmak elbette güzel bir hareket. Fakat kendi birikimlerinizin size sunacağı imkanlarla özel sağlık sigortasının sunduğu imkanlar arasında oldukça fark vardır. Özel sağlık sigortasının sunduğu en iyi hizmetlerden biri de ömür boyu yenileme garantisidir. Kazanacağınız haklar ile bir ömür sağlığınızı güvence altına alabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş

Yorum Yap