özel sağlık sigortası yaptırırken

Özel Sağlık Sigortası Yaptırırken Yapılan 4 Hata

Özel sağlık sigortaları anlaşmalı hastaneleri ile oldukça geniş kapsamlı hizmet sunmaktadır. Bir çok sigorta şirketi farklı farklı sağlık sigortası çeşidi sunmaktadır. Hal böyle olunca özel sağlık sigortasının teminatlarını, katılım payı oranını ve üst limitlerini belirlemek de kafa karıştırıcı olabilmektedir. Fakat durum ne kadar karışık olursa olsun ileride sorun ile karşılaşmak istemiyorsanız, özel sağlık sigortası yaptırırken mutlaka ihtiyaçlarınıza uygun sağlık sigortası tercihi yapmalısınız.

Özel sağlık sigortası yaptırırken, bazı durumları gözden kaçırabilirsiniz.  Teminat kapsamınızı daraltmış olabilir veya belirlediğiniz katılım payı oranı ödediğiniz prim ile birlikte size daha da yük oluşturmuş olabilir. Siz sağlığınız için geleceğe yatırım yapmak isterken böyle durumlarla karşılaşmanız canınızı sıkabilir. Özel sağlık sigortası almak geleceğiniz için önemli bir karardır ve çok iyi araştırma yapmanız gerekmektedir.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

  • Yatarak Tedavi: %100
  • Ayakta Tedavi: 10 defa yıllık
  • Genis Hastane Ağı
  • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

  • Yatarak Tedavi: 100%
  • Ayakta Tedavi: 10 defa
  • Genis Hastane Ağı
  • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Sizin sağlık sigortaları konusun da bilgili olmanız, doğru sağlık sigortasını seçmeniz için  oldukça önemlidir. Böylece sigorta temsilcinizden ihtiyaçlarınız doğrultusunda talepte bulunabilirsiniz. Sigorta temsilciniz ile iletişime geçmeden önce mutlaka aşağıda bahsettiğimiz yaygın hataları okuyun.

Tavsiye ile Sağlık Sigortası Almak

Belki de daha önce özel sağlık sigortaları ile ilgili hiç bir bilginiz yoktu. Çevrenizde özel sağlık sigortası olan arkadaşlarınızdan etkilenmiş olabilirsiniz. Hatta direkt olarak arkadaşınızın sağlık sigortasından siz de yaptırmak isteyebilirsiniz. Fakat bu yanlış bir tutumdur çünkü herkesin beklentileri ve ihtiyaçları farklıdır.

Çevrenizdeki kişilerin sağlık sigortaları ile ilgili sizde farkındalık yaratmaları tabi ki güzel bir şey. Ama sizi hata yapmaya da sürükleyebilir. Bizim size tavsiyemiz öncelikle güvenilir kaynaklardan araştırma yapıp karar vermenizdir. Çünkü özel sağlık sigortaları oldukça geniş kapsamlıdır ve ihtiyacınıza göre şekillendirebilirsiniz.

Teminat Kapsamını Yetersiz Seçmek

Özel sağlık sigortası alırken önceliğiniz size sunulan cazip prim ücreti olmuş olabilir. Fakat uygun fiyata almış olduğunuz sağlık poliçesi sizin ihtiyaçlarınızı karşılamaya yeterli mi?

Sağlık sigortanızı aldığınız tarihler de sağlıklı olabilirsiniz. Fakat ömrünüz boyunca sağlıklı olacağınızın garantisini size kimse veremez. Siz sağlık sigortanızın varlığına güvenirken bir gün hiç ummadığınız bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Hastaneye tedavi olmak için başvurduğunuzda büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Neden mi? Çünkü sağlık sigortası alırken size sunulan teminatların muhtemelen içeriğini hiç okumadınız.

Örnek vermek gerekirse; siz sağlık sigortası alırken doğum masraflarınızın da karşılanacağını düşünmüş olabilirsiniz. Fakat hiç bir sigorta şirketi doğum teminatı almadığınız sürece doğum masraflarınızı karşılamaz. Siz sağlık sigortanıza güvenirken böyle bir durumla karşılaşmak ne kadar kötü değil mi?

İşte tam da bu noktada sağlık sigortası almadan önce kendinize alanında uzman bir sigorta temsilcisi seçmelisiniz. Daha sonra sigorta temsilcisine ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi söylemelisiniz. İşte bu şekilde bir yol izlediğinizde en doğru sağlık sigortasını seçmiş olabilirsiniz.

Sürekli Sigorta Şirketi Değişikliği Yapmak

Bir çok firma sadakati asla ödülsüz bırakmaz. Bu ödüller genelde daha iyi hizmet, indirim ve fırsatlar veya düşük fiyatlar olabilir. Aynı sigorta şirketine yıllarca sadık kalarak hazarsızlık indirimi kazanabilirsiniz. Ömür boyu yenileme garantisi kazanarak hastalıklarınız için ödeyeceğiniz ek prim uygulamasından muaf olacaksınız. Fakat siz yıllık prim ücretini minimum seviyeye indirmek için sürekli sigorta şirketinizi değiştirirseniz kazanmış olduğunuz bir çok hakkı kaybedebilirsiniz. Her düşük ücretli sağlık poliçesine koşmanız size karlı gibi gözükebilir. Hiç bir zaman önceliğiniz, sağlık poliçenizin prim ücreti olmamalıdır. Prim ücretini öncelikli kılmanız bilinçsiz bir davranıştır. Sağlık sigortalarında önceliğiniz kazanacağınız haklar olmalıdır. Araştırmalar gösteriyor ki sürekli sigorta değişikliği yapanlar, sigorta şirketine sadık kalanlara göre %70 daha fazla ücret ödemektedir.

Her ne olursa olsun tek bir sigorta şirketine sadık kalmak tabi ki doğru değildir. Ödediğiniz prim ücreti dışında kalan konularda sorun yaşıyorsanız sağlık poliçesini elbette başka bir sigorta şirketine taşımalısınız. Burada önemli olan sizin sigorta şirketinden beklentilerinizdir. Eğer beklentileriniz karşılanmıyorsa sigorta şirketi değişikliğini düşünmelisiniz.

Sağlığınız ile İlgili Tutarsız Bilgi Vermek

Özel sağlık sigortası alırken sizden kendiniz ile ilgili doğru bilgi vermeniz istenir. Çünkü her sigorta şirketinin belirlediği teminat dışı kalan haller vardır. Sağlığınız ile ilgili ne kadar doğru bilgi verirseniz, sağlık sigortanızı kullanırken sıkıntı yaşamazsınız.

Birçok sigorta şirketi internet sitelerinde doldurmanız için size başvuru formu sunar. Siz de birçok kez farklı farklı bilgiler girerek başvuru formu doldurmuş olabilirsiniz. Bu her ne kadar masum bir hata gibi görünse de sigorta şirketleri bu durumu daha farklı algılar. Sigorta şirketine tutarsız bilgi vermeniz sizin risk olarak algılanmanıza sebep olur ve şişirilmiş prim ücretleri ile karşılaşabilirsiniz. Sigorta şirketlerine karşı her zaman dürüst olun. Unutmayın ki saklamaya çalıştığınız bir hastalığınız mutlaka bir gün karşınıza çıkacaktır.

Sizde özel sağlık sigortası yaptırırken hata yapmaktan korkuyorsanız, 12 sigorta şirketinin en güncel fiyatlarını tek bir ekranda görebileceğiniz, teminat karşılaştırması yapabileceğiniz ve sağlık sigortası alanında uzman ekibimizle iletişime geçebileceğiniz sitemize mutlaka bekliyoruz!

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş

Yorum Yap