özel sağlık sigortası nedir

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Birçok sigorta şirketi tarafından sunulan özel sağlık sigortası; hem bireysel hem kurumsal olarak talep gören geniş kapsamlı bir sağlık sigortası türüdür. “Özel sağlık sigortası nedir?” sorunuzun cevabı ile ilgili detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Ne Demektir?

Bir hastalık veya kaza sonucu ihtiyaç duyacağınız her türlü tanı ve tedavi işlemlerini, özel hastanelerde maddi kaygı duymadan karşılanması için hazırlanmış sağlık sigortası türüdür. Özel sağlık sigortası için belirlenen limit ve katılım payı oranı doğrultusunda tüm sağlık ile ilgili masraflarınız sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Özel Sağlık Sigortası Kimleri Kapsar?

0-65 yaş arasındaki herkes ailesi ile birlikte özel sağlık sigortası yaptırabilir. Özel sağlık sigortası yaptırabilmenin tek şartı ise sağlık durumunuz ile ilgili doğru beyan vermenizdir. Çünkü özel sağlık sigortası kapsamında doğuştan veya geçmişten gelen hiçbir hastalık teminat altına alınmamaktadır.

Özel Sağlık Sigortası Kaç Yaşına Kadar Sigortalar?

Sigorta şirketi bazında özel sağlık sigortası yaş sınırı hakkında bilgiye tablomuzdan ulaşabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Yaş Sınırları

Sigorta ŞirketiGiriş Yaşı Üst Sınır
Tek Başına Çocuk için Giriş Alt Yaş Sınırı
Allianz Sigorta
646-17 yaş arası çocuklar tek başına sigortalanabilir.
Anadolu Sigorta640-17 yaş arası çocuklar tek başına sigortalanabilir.
Axa Sigorta5915 günlükten 18 yaşına çocuklar aileleri ile birlikte sigortalanabilir.
Groupama Sigorta650-18 yaş arası çocuklar tek başına sigortalanabilir.
Güneş Sigorta5915 günlükten itibaren çocuklar tek başına sigortalanabilir.
Mapfre Sigorta6014 günlükten itibaren çocuklar tek başına sigortalanabilmektedir.
Ray Sigorta648-17 yaş arası çocuklar tek başına sigortalanabilir.
Demir Hayat Sigorta600-18 yaş arası çocuklar ebeveynleri ile birlikte sigortalanır.
Tablo tarihi: 01.06.2018 - Özel sağlık sigortası yaş sınırları ve tek başına çocuk yapan sigorta şirketlerini karşılaştıran tablo. Güncel ve detaylı bilgi için lütfen bir sigorta danışmanı ile konuyu inceleyin. Canlı destekden bize yazabilirsiniz.

 

Yukarıda tek başına çocuk olarak belirttiğimiz kategori, çocuklara ebeveynlerinden ayrı sağlık poliçesi yapılması durumunda geçerli olan alt yaş sınırıdır. Yani bebeğinizi veya çocuğunuzu kendi sağlık poliçenize eklerseniz, doğduğu tarihten itibaren veya herhangi bir alt yaş sınırına bakılmaksızın sizinle beraber sigortalanabilmektedir.

Tabloda belirtilen giriş yaşı üst sınırı sağlık poliçesini ilk defa satın alacaklar için geçerli bir kuraldır. Eğer hali hazırda devam eden bir poliçeniz var ise ve ömür boyu yenileme garantisi hakkını kazanmış iseniz, böyle bir üst yaş sınırı poliçeyi devam ettirmeniz için geçerli değildir.

Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Özel sağlık sigortası kapsamı; yatarak tedavi ve ayakta tedavi teminatından oluşur. Yatarak tedavi ve ayakta tedavi teminatı kendi içlerinde ayrı ayrı birçok sağlık hizmetini içermektedir. Özel sağlık sigortası kapsamında 2 ana teminat ile ilgili detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Yatarak Tedavi Teminatı Nedir?

Özel sağlık sigortası ameliyat, ameliyatsız tedavi, yoğun bakım, kemoterapi, radyoterapi, diyaliz tedavi ve tetkikleri, trafik kazası sonrası diş tedavisi, küçük cerrahi ve tıbbi gözlem tedavisi, ameliyat öncesi/sonrası tetkik, ameliyat sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyon, evde bakım ve tedavi, tıbbi malzeme ile ambulansa ait giderler yatarak tedavi teminatı altındadır.

Ayrıca yatarak tedavi teminatı kapsamında;

 • Günlük oda,yemek ve refakatçi masrafları
 • Suni Uzuv
 • Kontrol Mamografi
 • PSA Tarama bulunmaktadır.

Özel Sağlık Sigortası Ayakta Tedavi Teminatı Nedir?

Özel sağlık sigortası ayakta tedavi teminatı kapsamında; doktor muayenesi, ilaç, fizik tedavi, röntgen, laboratuvar tetkikleri ve ileri tanı yöntemlerine ait giderler güvence altındadır.

Ayrıca ayakta tedavi teminatı kapsamında;

 • 0-6 yaş çocukluk çağı rutin aşıları
 • Yetişkin aşıları
 • Diş Tedavisi
 • Gözlük ve Lens Teminatı bulunmaktadır.

Özel Sağlık Sigortası Ek Teminatları Nedir?

Özel sağlık sigortası kapsamında sunulan ek teminatlar sigorta şirketine göre değişiklik gösterir. Ek teminatlar özel sağlık sigortası kapsamında verilen standart bir uygulama değildir. Genel olarak tüm sigorta şirketleri, özel sağlık sigortası ile check-up hizmeti sunmaktadır. Ayrıca 7/24 arayabileceğiniz tıbbi danışma hattı da mevcuttur.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 8 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 8 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Özel Sağlık Sigortası Doğum Teminatı Nedir?

Doğum paketi alabilmeniz için özel sağlık poliçesinde ayakta tedavi teminatının var olması zorunludur. Ayrıca poliçe başlangıç tarihinden itibaren 12 ay boyunca hamile kalmamanız şartıyla özel sağlık sigortası ile doğum yapabilirsiniz. Doğum sigortası kapsamında;

 • Normal veya Sezaryen Doğum Paketi
 • Gebelik Komplikasyonları Tedavisi
 • Gebelik Rutin Kontrolleri
 • Yenidoğan Paketi bulunmaktadır.

Doğum sigorta ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki yazılarımızdan ulaşabilirsiniz. Sigorta şirketi bazında doğum sigortası yaptırmak için istenen özel şartları karşılaştırabilirsiniz.

Özel sağlık sigortası yurtdışında geçerli midir?

Özel sağlık sigortası yurtdışında da kullanılabilir. Özel sağlık sigortası kapsamında yatarak tedavi,ayakta tedavi ve doğum teminatı için ayrı ayrı yurtdışı teminatı seçilmelidir. Özel sağlık sigortası yurtdışı teminatının seçilmiş olması şartı ile poliçede belirtilen limit ve ödeme yüzdesi ile yurtdışında tedavi olabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Teminat Dışı Haller Nedir?

 1. Poliçe başlangıç tarihinden önce var olan mevcut rahatsızlık/hastalıklarla ilgili  her türlü sağlık gideri kapsamı dışındadır.
 2. Doğumsal hastalıklar, genetik hastalıklar,mevcut sakatlıklar ve komplikasyonları,her türlü omurga eğrilikleri,obezite ile ilgili tanı, tedavi ve kontrol giderleri kapsam dışındadır.
 3. Özel sağlık sigortası diyetisyen, vücut/kütle ölçüm testleri,vücut yağ oranı belirleme testleri, gıda intolerans testleri gibi giderleri kapsam altına almaz.
 4. Özel sağlık sigortası psikiyatrik ve psikolojik bozuklukların muayene, nöropsikiyatrik testler, tetkik, tedavi (psikoterapi dahil) ve komplikasyonlarına ait her türlü gideri kapsam dışında tutar.
 5. Özel sağlık sigortası sünnet ve fimozis tedavisi giderleri kapsam dışındadır.
 6. Özel sağlık sigortası ile estetik ve kozmetik amaçlı tedavi, ameliyat, kontrol ve komplikasyonlarına ilişkin giderler kapsam dışındadır.
 7. Özel sağlık sigortası göz hastalıklarına ilişkin olarak; gözde kırılma kusurları, göz kaymaları, şaşılık, görme tembelliği  ile ilgili her türlü tetkik, ilaç, malzeme ve tedavi giderleri kapsam dışında tutar.

Özel Sağlık Sigortası Bekleme Süresi Nedir?

Sigorta şirketleri, sigorta başlangıç tarihinden itibaren belirli hastalıklar için bekleme süresi uygular. Özel sağlık sigortası bekleme süresi genellikle 12 aydır. 12 aylık bekleme süresi dolmadan aşağıdaki hastalıklar ile ilgili tedavi olmanız durumunda sigorta şirketi hastane masraflarınızı karşılamaz. Yani aşağıdaki hastalıklar için tedavi olmak ve özel sağlık sigortasından yararlanmak istiyorsanız 12 ay süre ile beklemeniz gerekmektedir.

 • Safra kesesi ve / veya safra yolları hastalıkları
 • Her türlü fıtık
 • Omurga ve disk hastalıkları
 • Kist dermoid sakral
 • Ano-rektal hastalıklar (örnek: hemoroid, fissür)
 • Rahim ve yumurtalık hastalıkları
 • Bademcik ve geniz eti hastalıkları
 • Burun polipleri
 • Kafa sinüs hastalıkları
 • Diz, omuz, kalça, dirsek eklem hastalık ve lezyonları (örnek: menisküs, bağ yaralanmaları ve kondral kırıklar ),
 • Katarakt
 • Prostat hastalıkları
 • Her türlü varis
 • Hidrosel
 • Böbrek ve üriner sistem taşları
 • Tiroid bezi hastalıkları

Özel Sağlık Sigortası Nasıl Kullanılır?

Sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu hastanelerde, özel sağlık sigortanız için belirlediğiniz limit ve katılım payı oranı doğrultusunda sağlık poliçenizi kullanabilirsiniz.

Hastanedeki banko görevlisi, ilk olarak tedaviniz için TC kimlik numaranız üzerinden sigorta şirketinden sorgulama yaparak provizyon onayı isteyecektir. Ayrıca hastanede doldurmanız gereken bazı formlar vardır. Sigorta şirketi ile hastane arasında yapılması gereken prosedürlerin sonucunda, sigorta şirketi tedavi masraflarınızın karşılanması için provizyon onayı verecektir. Bu aşamadan sonra hastaneden tedavinizi olup ayrılabilirsiniz. Özel sağlık sigortası nasıl kullanılır sorusunun yanıtı bu kadar basit ve kolaydır.

Eğer “Özel sağlık sigortası nasıl kullanılır?” sorusuna detaylı bir şekilde cevap almak istiyorsanız aşağıdaki yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Özel Sağlık Sigortası Avantajları Nedir?

 1. Özel sağlık sigortası ile bir hastalık veya kaza yaşamanız durumunda ağır maliyetli tedavilere karşı güvence oluşturursunuz.
 2. Yatarak ve ayakta tedavi teminatı ile birçok sağlık hizmetinden 1 yıl boyunca faydalanabilirsiniz.
 3. Özel sağlık sigortası ile doğum yapabilir hatta doğacak bebeğiniz için güvence oluşturabilirsiniz.
 4. Özel sağlık sigortanızı ilgili teminatı seçmeniz durumunda yurt dışında da kullanabilirsiniz.
 5. Özel sağlık sigortası, Türkiye’nin en iyi özel hastanelerinde, istediğiniz doktorda tedavi olmanıza imkan sağlar.
 6. Kurumsal, bireysel veya aile olarak özel sağlık sigortası alabilirsiniz.
 7. Özel sağlık sigortası vergi indirimi almanıza da olanak tanır.

Özel sağlık sigortası avantajları hakkında detaylı bilgiye “Özel Sağlık Sigortası Faydaları Nelerdir?” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Dezavantajları Nedir?

Özel sağlık sigortası fiyatları diğer sağlık sigortalarına göre daha pahalıdır. Özel sağlık sigortası priminin daha yüksek olmasının sebebi ise sunduğu teminat kapsamının daha geniş ve Türkiye’nin en iyi hastaneleri ile anlaşmalı olmasındandır.

Özel sağlık sigortası bekleme süresi de oldukça uzundur. Sigorta başlangıç tarihinden itibaren yatarak tedaviler için 12 aylık bekleme süresi uygulanır.

Özel sağlık sigortası almak için bütçeniz yeterli değilse ve daha kısa bekleme süresi olan sağlık sigortası arıyorsanız “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası” tam da size göre olabilir.

Özel Sağlık Sigortası Yapan Şirketler Hangisidir?

Özel sağlık sigortası şirketleri listesi aşağıdaki gibidir:

 • Allianz Sigorta
 • Anadolu Sigorta
 • Axa Sigorta
 • Ergo Sigorta
 • Groupama Sigorta
 • Güneş Sigorta
 • Halk Sigorta
 • Mapfre Sigorta
 • Ray Sigorta
 • Sompo Japan Sigorta
 • Demir Hayat Sigorta

Özel Sağlık Sigortası Hangi Hastanelerde Geçerlidir?

Özel sağlık sigortası anlaşmalı hastaneler, sağlık poliçenizin en önemli parçalarından biridir. Düzenli olarak gittiğiniz veya tedavi olmak için tercih edeceğiniz hastanenin mutlaka sigorta şirketiniz ile anlaşması olması gerekmektedir. Özel sağlık sigortası nerelerde geçerli diye düşünüyorsanız, sigorta şirketlerinin internet sitesindeki anlaşmalı sağlık kurumları kısmından inceleyebilirsiniz.

Özel sağlık sigortası anlaşmalı hastaneler listesi aşağıdaki gibidir:

 • Memorial Sağlık Grubu
 • Amerikan Hastanesi
 • Acıbadem Sağlık Grubu
 • Liv Hospital
 • Başkent Hastanesi
 • Ermeni Hastanesi
 • Güven Hastanesi
 • Hisar Hastanesi
 • Koru Hastanesi
 • Medicana Hastanesi
 • Central Hospital ve diğer anlaşmalı özel hastaneler

Özel Sağlık Sigortası Fiyatları

Özel sağlık sigortası fiyatları; yaşınız,cinsiyetiniz,yaşadığınız şehre ve geçmiş sağlık durumunuza göre değişiklik gösterir. Ayrıca özel sağlık sigortası fiyatları; poliçe kapsamına, belirlenen limitlere ve katılım payı oranına göre de değişiklik gösterebilir.

Özel sağlık sigortası için belirleyeceğiniz limit üst sınırı ne kadar yüksek olursa aylık ödeyeceğiniz primde aynı oranda yükselecektir. Yani limitli bir poliçe ile limitsiz bir poliçeye ödeyeceğiniz prim arasında ciddi farklılıklar olacaktır.

Katılım payı oranı da özel sağlık sigortası prim artışı veya düşüşüne neden olmaktadır. Katılım payı oranınız ne kadar yüksek ise ödeyeceğiniz prim o kadar az olacaktır. Örnek vermek gerekirse; katılım payı oranınız %20 olsun. Yani özel bir hastanede tedavi olduğunuz da masraflarınızın %80’i sigorta şirketi tarafından karşılanır. Geriye kalan %20’lik kısmı siz kendiniz hastaneye ödersiniz. Fakat katılım payı oranı belirlemeden özel sağlık sigortası almanız durumunda, sigorta şirketi tüm masraflarınızı %100 karşılar ama sizin aylık ödeyeceğiniz prim daha yüksek olur.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli şey bütçenizdir. Her ay özel sağlık sigortası prim ödemesi yapacağınız için, bütçenize aşan bir poliçe tercih etmeniz sizi sıkıntıya sokabilir. Özel sağlık sigortası primi her ay düzenli olarak ödenmelidir. Özel sağlık sigortası ödemeleri düzenli yapılmadığı takdirde poliçenizden yararlanamazsınız.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 10 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 10 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Özel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Özel sağlık sigortası, geniş kapsamlı bir sağlık sigortası türüdür. Özel sağlık sigortası alırken teminat kapsamı, limitler ve katılım payı oranı belirlenir. Ayrıca özel sağlık sigortası için hastane network seçimi de yapılmalıdır. Tüm bunları tek başınıza yapmak sizi zorlayabilir.

Çevrenizde özel sağlık sigortası kullananların tavsiyesi ile sağlık sigortası almak hatadır. Kulaktan dolma bilgiler ile hareket etmeyin. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun özel sağlık sigortasını seçmeniz için alanında uzman müşteri temsilcilerimizden yardım almanızı tavsiye ederiz. Hafta içi her gün 09:00-18:00 saatler arasında 0212 484 49 77 numaradan bizlere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca web sitemizden sağlık sigortası teklifi almanız durumunda, özel sağlık sigortası prim hesaplaması için müşteri temsilcilerimiz gün içinde size dönüş yapacaktır.

Sağlıkla kalın.

Hemen Paylaş
Bunlarda ilginizi çekebilir:

Yorum Yap