Özel Sağlık Sigortası Hasar Reddi Durumunda Yapmanız Gerekenler

Sağlık Sigortası Hasarınız Reddedildiğinde Yapmanız Gerekenler

Özel Sağlık Sigortası Hasar Reddi Durumunda Yapmanız Gerekenler

Beklenmedik tıbbi durumlardan korunmak için sağlık sigortası satın alırız. Ancak beklenmedik durumlarda reddedilen bir hasar talebi çok can sıkıcı olabilir. Özel sağlık sigortası hasar reddi ile karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğini mutlaka öğrenmelisiniz.

Sağlık sigortası çok da ilgilendiğiniz bir konu olmayabilir. Aklınızın bir köşesinde duran, pasif bir düşüncedir. Fakat sağlık sigortası satın almaya karar verdiğinizde oluşabilecek aksilikleri de bilmenizde fayda var. Bunlardan en önemlisi hasar talebinizin reddedilmesi olabilir. Çünkü bir sağlık sigortası aldığınızda, tüm masraflarınızın sigorta şirketi tarafından karşılanacağını düşünürsünüz. Eğer dikkatlice poliçenizi okursanız hangi taleplerinizin kapsam dışı bırakılacağı yazmaktadır.

Hasar talebinizin reddedilmesi gibi bir durumla karşılaştığınızda ön yargı ile sigorta şirketini kötülemeye başlamadan önce, biraz durup zaman vermenizde fayda vardır. Bazen bir talebin reddedilmesi sadece sigorta şirketinin suçu değildir. Sigorta şirketini suçlamaya başlamadan önce hasar reddinin sebebini öğrenmeye çalışın.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 8 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 8 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Hasar Talebinde Bulunmadan Önce Kendinize Sormanız Gereken Sorular

 • Poliçeyi almadan önce bahsetmeyi unuttuğunuz, önceden bulunan bir hastalığınız var mıydı? Yüksek kan basıncı ya da onun gibi rahatsızlıkların önemsiz bir şey olduğunu mu düşündünüz?
 • Sigorta şirketinin size sunduğu teminatların dışında bir hizmet mi talep ettiniz? – Estetik ameliyatlar, diş operasyonları gibi.
 • Hasar talebiniz kendinize yaptığınız bir şey yüzünden mi oluştu? – örneğin sigara ya da alkol yüzünden oluşan karaciğer sirozu ya da akciğer kanseri – ya da intihar girişimi gibi.
 • Kalıcı istisna (teminat dışı kalan) olarak sınıflandırılan bir durum mu vardı? – Hamilelik, doğuştan veya genetik bir hastalık, nükleer savaş sırasında oluşan yara gibi.
 • Sigorta şirketinizin anlaşmalı olduğu sağlık kurumları dışında bir kurumda mı tedavi gördünüz?
 • Hasar sırasında belirli dokümanları vermemiş olabilir misiniz? – Bu önemsiz olduğunu düşündüğünüz küçük bir not bile olabilir.
 • Talep, bekleme süresi sırasında mı yapıldı? Mesela hamilelik bekleme süresi dolmadan mı oluştu?
 • Hasar talebi, size temin edilen hak tükendikten ya da aşıldıktan sonra mı yapıldı?
 • Uygun sınırları geçen bir talep miydi? Alt limiti olan paket bazlı bir tedavi olabilir mi?

Eğer yukarıdaki soruların herhangi birisine ‘evet’ cevabı verdiyseniz maalesef sigorta hasar talebinizin reddedilmesi normaldir. Ne kadar talebinizin gerçekleşmesini isteseniz de bu durumda sigorta şirketini suçlayamazsınız, zira bunların hepsi size sunulan poliçede yazıyordu.Tam da bu noktada poliçe dokümanlarını dikkatlice okumanızı öneriyoruz.

Hasar Talebi Reddedildiğinde Yapmanız Gerekenler

Hemen umutsuzluğa kapılıp sigortanıza olan güveninizi kaybetmeyin. Öncelikle sağlık poliçesi altındaki tüm hükümleri ve koşullar tam anlamıyla anlamış olun. Sonucu anlamanın zor olduğu durumlarda, sigorta temsilcinizi arayın ve detayları sorun. Bu ileride oluşabilecek hasar talepleriniz için faydalı olacaktır.

Poliçenizi eksiksiz okuyup anladıktan sonra aşağıda bahsedilen adımlardan birisini takip edin:

 • Eğer talebiniz yetersiz bilgi yüzünden reddedilmişse, sigortacınıza mail atın ve hataları düzeltin. Üçüncü parti kurumlar da olayın içindeyse, onları da bilgilendirin.
 • Eğer talebiniz, dosyalanmamış belge yüzünden reddedilmişse, tüm belgeleri toplayıp sigortacınızın size verdiği belirli gün sayısı içinde hepsini ulaştırın. Üçüncü partiler bu belgeler konusunda da işin içindeyse, onlarla yine bağlantı kurun. Ayrıca doğru şekilde belgelenmiş evrakları tekrar yollayın.
 • Eğer tedavi talebiniz, sigorta şirketi tarafından tıbbi olarak gereksiz bulunduğu için reddedilmişse durumu kanıtlamak için yeterli tıbbi veriyi toplayın. Tıbbi araştırma ya da sağlık raporu almak kadar kolay olabilir. Talebi tekrar işletmek için sigortaya resmi bir mektup yazıp, temyiz raporunu tekrar gerekli belgeler ve kanıtlar ile göndermeniz gerekmektedir. Doktorun tıbbi görüşü gerekli olabilir ve durumunuzun önemini artırabilir.

Özel sağlık sigortası hasar reddi sebebini anladığınıza ve sağlık sigortası hasarını doğrulamak için tüm belgelere sahip olduğunuza eminseniz, bir temyiz raporu doldurun. Yanında doktor görüşü de dahil tüm gerekli belgeleri gönderin. Durumunuz çözülene kadar birden fazla başvuru yapabilirsiniz.

Eğer tüm adımları takip ettiyseniz ve hasar talebinize hala çözüm bulunamadıysa, yasal yollara baş vurun. Hasar reddiniz hakkında yazılı bir şikayet yazabilirsiniz. Bunu belirli bir süre içerisinde yapmalısınız. Genellikle sigorta şirketinin cevabından sonraki 30 gün içerisinde yapmanız gerekmektedir.

Bir sağlık sigortası poliçesi satın alırken dikkatli olmalısınız.Sigorta temsilcinize rahatsızlıklarınız ile ilgili dürüst olun. Özellikle de hasar yerleşimi sırasında hiçbir belgeyi atlamadığınıza emin olun. Önceden aldığınız bazı önlemler, sizi tüm bu sıkıntılardan ve hasar talep reddi stresinden kurtaracaktır.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş