grup sağlık sigortası avantajları

Grup Sağlık Sigortası: İşletme Sahipleri için Önemi

Günümüzde büyük/küçük birçok işletme sahibi, gerçek kaynaklarının çalışanları olduğunu anlamaya başlamıştır. İşletme sahipleri, çalışanlarını motive etmek ve sağlıklarını korumak adına grup sağlık sigortalarına yönelmiştir. 

İşletme sahipleri grup sağlık sigortası primlerini ödeyerek çalışanlarını bir nevi ödüllendirmektedir. Bireysel sağlık sigortalarında olduğu gibi grup sağlık sigortası da çalışanların sağlık harcamaları için finansal bir güvence oluşturmaktadır. Böylelikle çalışanlar, işlerine daha iyi odaklanır ve işletmeye daha yüksek gelir sağlarlar.

Grup Sağlık Sigortası Avantajları

 • İşletmeler, çalışanları için sağlık sigortası yaptırarak prestijlerini yükseltir.
 • İşletmeler grup sağlık sigortası ile çalışanlarına huzurlu bir çalışma ortamı sağlar.
 • Kaliteli ve hızlı sağlık hizmeti ile çalışanın asli görevlerinde olası zaman kayıplarının engellenmesi sağlar.

İşletme Sahiplerinin Grup Sağlık Sigortası Tercih Etme Sebepleri

Grup sağlık sigortası avantajları ile işletmeler birçok kazanç sağlar. İşletme sahiplerinin grup sağlık sigortası tercih etmelerinin sebeplerini 3 başlık altında inceleyebilirsiniz.

Tek bir poliçede tüm çalışanları güvence altına alabilirsiniz.

Çalışanlarınız için ayrı ayrı sağlık sigortası başvurusu yapmadan hızlı bir şekilde poliçe sahibi olabilirsiniz. Ayrıca çalışanlarınız grup sağlık sigortalarını kullanırken bir sıkıntı yaşarsa, insan kaynakları departmanı sigorta şirketi ile iletişime geçerek problemi hızlıca çözüme ulaştırabilirler. Grup sağlık sigortası ile işletmeler kontrolü ele alır ve hasar süreçlerini daha iyi yönetirler.

Hem grup indirimi hem de vergi indirimi alabilirsiniz.

Grup sağlık sigortası primleri işletmeler için oldukça avantajlıdır. Çünkü poliçe kapsamında en az 20 kişi yer alacağından dolayı risk analizi de daha düşük olacaktır. Özellikle çalışanlarınızın yaşları 20’li veya 30’lu yaş grubundan oluşuyorsa ödeyeceğiniz prim daha da düşük olacaktır.

Bireysel sağlık sigortalarında olduğu gibi grup sağlık sigortalarında da vergi indirimi uygulaması vardır. Örnek vermek gerekirse; 20 kişilik bir çalışan grubunuz var diyelim. Grup sağlık sigortanız için ödeyeceğiniz toplam tutar da 20.000 TL olsun. 20.000 TL’nin %15’i size vergi indirimi olarak geri iade edileceğini hesaplarsak, 3.000 TL gibi bir rakam ortaya çıkar. Vergi indirimi sayesinde 20.000 TL tutarındaki poliçeyi 17.000 TL ödeyerek kullanabilirsiniz.

Grup sağlık sigortasının kapsamını ihtiyaçlarınıza göre belirleyebilirsiniz.

İşletmeler grup sağlık sigortasının teminat kapsamını belirlemeden önce bazı kriterleri göz önünde bulundurmalıdır. Grup sağlık sigortasının sorun yaşanmadan devam edebilmesi için aşağıdaki soruları işletmeniz için değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz.

 • Grup sağlık sigortası için ne kadar bütçe ayrılabilir?
 • Grup sağlık sigortası primini kim ödeyecek? Çalışanlar mı? İşletme sahibi mi?
 • Grup sağlık sigortası kimleri kapsayacak? Çalışanların aileleri de poliçeye dahil edilecek mi?
 • Grup sağlık sigortasının kapsamı nasıl olmalıdır? Ek teminatlar alınmalı mıdır?
 • İşletme sahipleri grup sağlık sigortasına dahil olacak mı?

Tüm soruların cevabı sizin işletme yapınıza, çalışan profilinize ve bütçenize bağlı olarak değişir. Eğer çalışanlarınız sık hastalanıyor ve doktor muayenesine de ihtiyaç duyuyorsa ayakta tedavi teminatlı grup sağlık poliçesi tercih edilebilir. Kadın nüfusunun daha fazla olduğu bir işletmeniz varsa doğum teminatlı grup sağlık poliçesi mutlaka değerlendirilmelidir. Burada önemli olan nokta, işletmenizin grup sağlık sigortası için ayıracağı bütçedir.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 10 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 10 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Grup Sağlık Sigortası Aldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Grup sağlık sigortası için resmi işlemler tamamladıktan sonra çalışanlar poliçe hakkında bilgilendirilmelidir. Grup sağlık sigortasını verimli bir şekilde kullanmak ve işletme sahibine ekstra masraf çıkmaması için aşağıdaki bilgiler çalışanlara kesinlikle verilmelidir:

 1. Grup sağlık sigortası kapsamında yararlanılacak teminatlar,
 2. Teminat limitleri,
 3. Katılım payı oranları,
 4. Ödeme yüzdeleri,
 5. Muafiyet tutarı,
 6. Anlaşmalı hastaneler
 7. Bekleme süresi,
 8. Kazanılacak haklar,
 9. Doğrudan ödeme ve sonradan ödeme prosedürleri,
 10. Teminat dışı kalan durumlar.

İşletmeler için Grup Sağlık Sigortası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler” başlıklı yazımızdan tüm detayları inceleyebilirsiniz.

İşletme sahibi grup sağlık sigortası kapsamında yer almalı mıdır?

İşletme sahiplerinin, sağlık sigortası satın alırken iki sorumluluğu vardır:

İlk sorumlulukları çalışanlarına karşıdır. İşletme sahipleri çalışanlarının önceliklerini analiz etmeli ve çözüm üreterek onlara destek olmalıdır. Grup sağlık sigortasının kapsamını belirlerken çalışanlarının sağlık ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalıdır.

İkinci sorumlulukları ise kendilerine karşıdır. Bu durumu bir örnek ile açıklayalım:

Emre Bey (37), 30 çalışanı olan bir gıda şirketinin sahibidir. Emre Bey kendisininde dahil olduğu 30 çalışanı ile birlikte grup sağlık sigortası yaptırdı.

1 yıl sonra Emre Bey’ kritik bir hastalığın teşhisi konuldu. Ancak grup sağlık sigortası Emre Bey’in tedavi masraflarını karşılayabilecek yeterlilikte değildi. Mecburen tüm tedavi masraflarını kendi cebinden karşıladı ve işletmesine ciddi bir yük bindirdi. İşletmesi için yeni yatırımlar yapabilecekken tüm kazancını sağlık ödemelerine harcadı.

Bu durum, işletme sahiplerinin bireysel sağlık sigortası tercih etmeleri gerektiğini çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır. İş hayatında her geçen gün artan stres seviyeleri göz önüne alınırsa, işletme sahibinin bireysel sağlık sigortası ile kendini güvence altına alması geleceğe mükemmel bir yatırımdır.

Sonuç

Eğer işletme sahibiyseniz ve en az 20 çalışanınız varsa grup sağlık sigortası ile birçok avantajı elde edebilirsiniz. 0212 484 49 77 numaradan hafta içi her gün 09:00-18:00 saatleri arasında bize ulaşabilirsiniz. Grup sağlık sigortası yapan sigorta şirketlerini sizin ihtiyaçlarınıza ve bütçenize göre birlikte değerlendirebiliriz.

Ayrıca işletme sahibi olarak kendiniz için bireysel sağlık sigortası bakıyorsanız internet sitemizden tamamlayıcı grup sağlık sigortası teklifi alabilir, sigorta şirketlerini tek bir ekran üzerinde karşılaştırabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş

Yorum Yap