en iyi tamamlayıcı sağlık sigortası hangisi

En İyi Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangisi?

Tamamlayıcı sağlık sigortası, özel hastanedeki tedavileriniz de SGK’nın karşıladığı bedel sonrasında ortaya çıkan fark ücretini kapsam altına alan sigorta türüdür.

Sigorta şirketlerinin belirlediği tamamlayıcı sağlık sigortası yaş sınırı içinde (genellikle 0-59 yaş) sadece SGK’lı ve T.C. vatandaşı olan kişiler bu poliçeyi satın alabilirler. 

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

  • Yatarak Tedavi: %100
  • Ayakta Tedavi: 10 defa yıllık
  • Genis Hastane Ağı
  • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

  • Yatarak Tedavi: 100%
  • Ayakta Tedavi: 10 defa
  • Genis Hastane Ağı
  • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Eğer yukarıda bahsettiğimiz şartlara uygunsanız, tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesi satın alabilirsiniz. Peki en iyi tamamlayıcı sağlık sigortası hangisi?

Bu noktada önemli olan; tamamlayıcı sağlık sigortasından beklentileriniz, ihtiyaçlarınız ve bütçenizdir. Tamamlayıcı sağlık sigortası almadan önce kriterlerinizi belirlerseniz, sizin için en iyi tamamlayıcı sağlık sigortasını bulmak daha kolay olacaktır.

Yazımızda sigorta şirketi adı vererek herhangi bir tavsiyede bulunmayacağız. Çünkü herkesin ihtiyaçları, beklentileri ve bütçesi birbirinden farklıdır. Unutmayın; bir başkası için en iyi olan sağlık sigortası belkide sizin ihtiyaçlarınızı karşılamak için yeterli olmayacaktır.

İhtiyaçlarınıza uygun “en iyi tamamlayıcı sağlık sigortası hangisi?” sorunuzun cevabını, aşağıda adım adım anlatacağımız maddelerde bulabilirsiniz.

En iyi tamamlayıcı sağlık sigortası hangisi

En iyi tamamlayıcı sağlık sigortası hangisi

Adım 1: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yapan Sigorta Şirketleri

Sizin sağlık ihtiyaçlarınızı, istediğiniz hastanede karşılayabilecek sigorta şirketini bulmak elbette kolay bir iş değildir. En iyi tamamlayıcı sağlık sigortası hangisi sorusunun cevabı için ilk olarak sigorta şirketleri ile ilgili ön bir araştırma yapmanız gerekmektedir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası alanında uzman sigorta aracısı ile çalışmanız, karar verme aşamasında size yardımcı olacaktır. Ayrıca 12 sigorta şirketinin tamamlayıcı sağlık sigortası teminatlarını karşılaştırabileceğiniz ve liste fiyatlarını inceleyebileceğiniz sitemizden destek alabilirsiniz.

Adım 2: Doğru Sağlık Beyanı Vermenin Önemi

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıracağınız sigorta şirketine karar verdikten sonra, sağlık durumunuz ile ilgili doğru bilgi vermeniz gerekmektedir. Çünkü tamamlayıcı sağlık sigortası şartları arasında geçmişten gelen hiçbir hastalık kapsam altında değildir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası aldığınızda, geçmişten gelen hastalıklarınız ile ilgili hiçbir masraf karşılanmayacaktır. Eğer tamamlayıcı sağlık sigortası alırken var olan hastalıklarınızı saklarsanız ve poliçe başlangıç tarihinden sonra sakladığınız hastalığınız ile ilgili tedavi olmak isterseniz, hasar talebiniz reddedilecektir. Hatta sağlık durumunuz ile ilgili doğru bilgilendirme yapmadığınızdan dolayı sağlık poliçeniz iptal edilebilir.

Bizim size tavsiyemiz; müşteri temsilcinize tamamlayıcı sağlık poliçenizi düzenlemeden önce mutlaka sağlık durumunuz ile ilgili bilgi verin. Sağlık beyanı vermeniz, sağlık poliçenizi hastanede kullanırken sıkıntı yaşamamanız adına önemlidir.

Adım 3: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamı

En iyi tamamlayıcı sağlık sigortası hangisi? İşte bu sorunun cevabını bulmak için aşağıdaki 6 maddeye dikkat edin:

Ana Teminatlar

Tamamlayıcı sağlık sigortası yatarak tedavi ve ayakta tedavi teminatlarını poliçe kapsamında vermektedir. Yatarak tedavi ve ayakta tedavi için belirlenen limitler sigorta şirketine göre değişiklik göstermektedir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası yatarak tedavi teminatı genellikle limitsizdir.  Fakat ayakta tedavi teminat limiti sigorta şirketine göre farklılık gösterir. Sigorta şirketleri ayakta tedavi teminatı için yıllık 8,9,10 adet olacak şekilde limitler belirlemiştir.

İhtiyaçlarınıza göre en iyi tamamlayıcı sağlık sigortasını seçmek istiyorsanız, teminat kapsamına ve belirlenmiş limitlere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teminatları Nedir?” başlıklı yazımızdan teminat kapsamını ve limitlerini detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Ek Teminatlar

Ek teminatlar sigortalıya ücretsiz olarak sunulur ve sigorta şirketine göre farklılık gösterir. Genel olarak tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında verilen ek teminatlar; acil ambulans çağırma, 7/24 tıbbi danışmanlık, evde bakım hizmeti, gündelik hastane tazminatı, diş bakım paketi, diyetisyen paketi ve acil ilaç gönderilmesidir.

Ek teminatlar sağlık poliçenizin standardını yükselten sağlık hizmetleridir. Sigorta şirketi seçerken müşteri temsilcinize mutlaka verilen ek teminatları sormalısınız.

Bekleme Süresi

Tamamlayıcı sağlık sigortası bekleme süresi, poliçe başlangıç tarihinden itibaren genellikle 3 aydır. Sigorta şirketlerinin belirli hastalıklar için uyguladığı bekleme süresi yatarak tedaviler için geçerlidir. Ayakta tedavi teminatı için bekleme süresi uygulanmaz ve poliçe başlangıç tarihinden itibaren kullanabilirsiniz.

Sigorta şirketi bazında, tamamlayıcı sağlık sigortası bekleme sürelerini karşılaştıran tabloya buradan ulaşabilirsiniz.

Ömür Boyu Yenileme Garantisi

Tamamlayıcı sağlık sigortası ömür boyu yenileme garantisi, sigorta şirketlerinin sunduğu en önemli avantajlardan biridir. Her sigorta şirketi tamamlayıcı sağlık sigortası olan katılımcılarına ömür boyu yenileme garantisi vermez.

Ömür boyu yenileme garantisi veren sigorta şirketi tercih etmeniz, ileri yaşlarda sağlık sigortanızdan tam kapsamlı bir şekilde faydalanmanız için önemlidir. Çünkü ömür boyu yenileme garantisi kazandıktan sonra; ortaya çıkan yüksek maliyetli hastalıklarınız için muafiyet uygulanamaz ve masraflarınız %100 karşılanır.

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Hakkında Bilmedikleriniz” başlıklı yazımızdan tüm detayları inceleyebilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsam Dışı Kalan Durumlar

Tamamlayıcı sağlık poliçenizden her hastalıkla ilgili tedavi talep edemezsiniz. Sigorta şirketlerinin tamamlayıcı sağlık sigortası için belirlediği kapsam dışı durumlar vardır. Sağlık poliçesinin kapsamı dışında bırakılmış hastalıklar ile ilgili hiçbir tedavi masrafınız sigorta şirketi tarafından karşılanmaz.

Tamamlayıcı sağlık poliçenizi, özel bir hastanede kullanırken hayal kırıklığı yaşamak istemiyorsanız “Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Kapsam Dışı Kalan Durumlar Nelerdir?” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Hasarsızlık İndirimi

Poliçe başlangıç tarihinden itibaren, önemli bir rahatsızlık yaşamadıysanız ve maliyetli bir hasar talebinde bulunmadıysanız, bir sonraki poliçe yenileme döneminde indirim alabilirsiniz.

Mesela poliçenin ilk 2 senesinde önemli bir hastalığı ortaya çıkan sigortalıların bir sonraki sene yenilenen poliçelerinde, bu hastalıkları için hastalık ek primi alınabilmektedir. Bu noktada sigorta şirketinizi seçerken, poliçelere uygulanan indirim oranlarını veya ek prim uygulama oranlarını dikkatlice inceleyin.

Adım 4: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneler

Tamamlayıcı sağlık sigortasını oluşturan en önemli unsurlardan biri de anlaşmalı hastane ağıdır. Tercih ettiğiniz sigorta şirketinin anlaşmalı hastaneleri, poliçeniz kapsamında ücretsiz tedavi hizmeti alabilmeniz için önemlidir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile istediğiniz özel bir hastanede tedavi görmek istiyorsanız, mutlaka tercih edeceğiniz sigorta şirketinin o hastane ile anlaşması olup olmadığını kontrol edin. Müşteri temsilcinizden konu ile ilgili destek alabilirsiniz.

 “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneler“ başlıklı yazımızdan tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Adım 5: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Özel Şartları

Tamamlayıcı sağlık sigortası almadan önce tercih edeceğiniz sigorta şirketinin özel şartlarını okumanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü her sigorta şirketinin teminat kapsamı, bekleme süresi ve tedavi masrafları için belirlediği limit farklıdır. En doğru bilgiye, sigorta şirketlerinin sağlık sigortaları için oluşturduğu özel şartlardan ulaşabilirsiniz.

Son olarak; tamamlayıcı sağlık sigortası primleri, sigorta şirketi tercihi yaparken belirleyici kriteriniz olmasın. En pahalı veya en ucuz tamamlayıcı sağlık sigortasını seçmek her zaman doğru karar verdiğinizi göstermez. Yukarıda bahsettiğimiz önemli kriterleri göz önünde bulundurursanız, sizin için en iyi tamamlayıcı sağlık sigortasını kolayca seçebilirsiniz.

Ayrıca sigorta rehberimizden, sigorta şirketlerinin tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında; teminat,limit ve ortalama fiyatlarını gösteren tablolara ulaşabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş

Yorum Yap