en doğru sağlık sigortasını seçmek

En Doğru Sağlık Sigortasını Seçmek için 8 Gizli İpucu

Türkiye’de 30’a yakın sigorta şirketi sağlık sigortası ürünü sunmaktadır. Her sigorta şirketinin kendi bünyesinde özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası olduğunu düşünürsek, 60 adete yakın sağlık ürününün mevcut olduğunu görebiliriz.

Ürün çeşitliliği her geçen gün artarken, kendiniz veya aileniz için en doğru sağlık sigortasını seçmek size zor geliyor olabilir. Düşündüğünüzün tam aksine çeşitliliğin fazla olması; ihtiyaçlarınıza, beklentilerinize ve bütçenize uygun sağlık sigortası seçimi yapmanıza olanak tanıyacaktır.

Merak etmeyin, en doğru sağlık sigortasını seçmenize yardımcı olacak bazı ipuçları vardır.

“Peki bu basit ipuçları nelerdir?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz.

Sizin için hazırladığımız 8 ipucuna gelin birlikte bakalım.

En Doğru Sağlık Sigortasını Seçmek için Dikkat Etmeniz Gereken Kriterler

Karmaşaya son verin, sizin için en uygun sağlık sigortasını seçin.

Sağlık sigortası planlarını karşılaştırırken ufak ayrıntılara takılıp kafanızı karıştırmayın. Size ücretsiz olarak verilecek ek teminatları karşılaştırmak yerine, ana teminatların kapsamlarını karşılaştırın. Gelecekte olabilecek bir kaza veya hastalık durumunda hastane masraflarınızın ne kadarının karşılanacağını, hangi sağlık hizmetlerinden yararlanabileceğinizi araştırın.

Örneğin;
Fizik tedavi, suni uzuv, tıbbi malzeme, kemoterapi veya radyoterapi gibi tedavi masrafları sağlık sigortasının kapsamında var mı? Sigorta şirketi sağlık sigortası ürününde doğum teminatı sunuyor mu?

Bekleme süreleri ile ilgili olan maddeleri inceleyin.

Birçok sigorta şirketi, sağlık sigortasının yatarak tedavilerde kullanılabilmesi için 3 ay ile 12 ay arası bir bekleme süresi uygular. Bekleme süresi seçeceğiniz sağlık sigortası türüne göre değişiklik gösterir.

En doğru sağlık sigortası araştırması yaparken bekleme sürelerine dikkat edin. Bekleme süresi en kısa olan sağlık sigortası planını tercih etmeniz, en doğru karar olacaktır.

Bekleme süreleri ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yatarak tedavi ve ayakta tedavi limitlerini karşılaştırın.

Sigorta şirketi ayrımı yapmaksızın, her sağlık sigortası planı yatarak tedavi ve ayakta tedavi teminatından oluşur. Ancak bu teminatlar için uygulanacak limit, sigorta şirketine ve sigorta türüne göre farklılık gösterir.

Örneğin;
Tamamlayıcı sağlık sigortası almaya karar verdiğinizi düşünelim Tamamlayıcı sağlık sigortalarında yatarak tedavi teminatı limitsizdir. Ayakta tedavi teminatı ise seçeceğiniz sigorta şirketine göre değişiklik gösterir. Ayakta tedavi teminatı yıllık 8,9,10 adet doktor muayenesi olacak şekilde tercih edilebilmektedir. Tahlil ve tetkikleriniz de ayakta tedavi kapsamında değerlendirilir ve doktor muayenesine bağlı olarak limitsiz gerçekleştirilir.

Ancak özel sağlık sigortalarında durum daha farklıdır. Özel sağlık sigortaları limitli ve limitsiz birçok seçenekten oluşmaktadır. Ayakta tedavi limitini 3.000 TL olarak da belirleyebilirsiniz. Bu tamamen sizin ödeyebileceğiniz prime bağlı olarak şekillenir.

Teminat dışı kalan durumları mutlaka inceleyin.

Sağlık sigortası satın almayı düşünenlerin en çok yanıldığı konu teminat dışı kalan durumlardır. Türkiye’de bir sigorta şirketi dışında hiçbir sigorta şirketi geçmişten gelen hastalıkları teminat altına almaz. Ayrıca poliçe başlangıç tarihinden sonra oluşabilecek bazı durumlarda teminat dışı bırakılmıştır.

Teminat dışı kalan durumları buradan inceleyebilirsiniz.

Sigorta şirketinin hasar ödeme oranlarına ve prosedürlerine dikkat edin.

Sağlık poliçeniz var ama özel hastanede tedavi masrafları için cebinizden para ödediğinizi düşünün. Ne kadar can sıkıcı değil mi?
Her sigorta şirketinin hasar ödeme oranı ve prosedürü farklıdır. Doğrudan ödeme ve sonradan ödeme süreçleri iyi bilinirse hastanede sıkıntı yaşamadan sağlık poliçenizi kullanabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken her şeyi “Sağlık Sigortası Hasar Talebi Nasıl Oluşturulur?” başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Sigorta şirketlerinin anlaşmalı hastaneler listesini kontrol edin.

Kendiniz veya çocuklarınız için gitmeyi tercih ettiğiniz özel hastanede sağlık poliçenizi kullanmak istersiniz dimi? Özel hastanede sağlık poliçenizi kullanabilmeniz için sigorta şirketinin o sağlık kurumu ile anlaşmalı olması gerekmektedir. Sigorta şirketlerini ve sağlık planlarını karşılaştırırken mutlaka anlaşmalı hastaneler listesini de inceleyin.

Aile indirimi ve hasarsızlık indirim oranlarını kontrol edin.

Bazı sigorta şirketleri sağlık sigortası planı alan katılımcılarına; özel gün indirimi, aile indirimi, mesleki indirim ve hasarsızlık indirimi yapmaktadır. Özellikle aile indirimi ve hasarsızlık indirimi yapan sigorta şirketlerini seçmek önemli bir detaydır. Aile indirimi ile bütçenizi sarsmadan bir sağlık sigortası sahibi olabilirsiniz. Hasarsızlık indirimi ile bir sonraki yıl sağlık poliçenizi yine bütçenizi sarsmadan devam ettirebilirsiniz.

Sağlık sigortası ücretlerini karşılaştırmadan karar vermeyin.

En doğru sağlık sigortası en ucuz olan sağlık sigortası değildir. Elbette bu en pahalı olan sağlık sigortasını seçin demek değildir.

En doğru sağlık sigortasını arıyorsanız mutlaka birkaç sigorta şirketinden fiyat teklifi alın. Sigorta şirketlerinin sağlık planlarını incelerken her zaman sunduğu sağlık hizmetinin kapsamını fiyat/performans oranına göre değerlendirin. Eğer doğru bir karşılaştırma yaparsanız, en iyi fiyatla en doğru sağlık sigortasını bulabilirsiniz.

12 sigorta şirketinin size özel hazırlanmış sağlık sigortası tekliflerini tek bir ekranda karşılaştırabileceğiniz internet sitemize göz atmak ister misiniz? Aklınıza takılan bir soru olduğunda, canlı destek hattından sigorta danışmanlarımız ile iletişime geçmeyi unutmayın!

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş

Yorum Yap