doğum sigortası nedir

Doğum Sigortası Nedir?

Anne olduğunuz günlerin hayalini kuruyorsunuz değil mi?

Güzel hayaller kurarken, doğum masraflarını düşündüğünüzde içinizi bir endişe kapladığını biliyoruz.

İşte doğum sigortası; her geçen gün yükselen tıbbi enflasyona karşı, sizin gibi annelik hayali kuran kadınların yardımına yetişiyor!

Doğum sigortası, bu endişenize bir çözüm olabilir fakat çoğu kişi doğum sigortalarını anlamakta zorluk yaşıyor.

Şimdi söyleyeceklerimize kulak verin:

Sizin yapmanız gereken tek şey; hamileliğinizi takip edecek doktoru ve doğum yapacağınız hastaneyi belirlemektir. Kararınızı verdikten sonra en iyi doğum sigortasını seçebilmeniz için 3 basit yolu takip etmeniz yeterli olacak. İşte bu kadar kolay!

Doğum sigortasını kullanabileceğiniz hastaneleri, teminat kapsamını ve limitleri merak ediyorsanız, yola çıkmaya hazırsınız.

Doğum Sigortası Nedir?

Doğum sigortası; hamilelik rutin kontrollerini, hamilelik tahlil ve tetkiklerini, normal veya sezaryen doğuma ait masrafları karşılayan sağlık sigortası türüdür.

Doğum sigortası; doğum teminatlı özel sağlık sigortası veya doğum teminatlı tamamlayıcı sağlık sigortası olacak şekilde satın alınmalıdır. Yani hamilelik ve doğum masraflarınızın karşılanması için doğum teminatının mutlaka poliçeye eklenmesi gerekmektedir.

Neden Doğum Sigortasına İhtiyacınız Var?

Tıbbi enflasyon her sene %15 ile %18 arası artış göstermektedir. Yani önümüzdeki beş sene içinde özel hastanede doğum yapabilmenin fiyatı 2 kat daha fazla olacaktır. Sorumluluk sahibi bir ebeveyn olarak, hamilelik ve doğumla ilgili tüm harcamalara hazır olmanız gerekir. Tıbbi harcamalarınız, hamilelik dönemi ve doğum sonrası artmaya devam ederken, beklenmedik harcamaların da karşınıza çıkabileceğini unutmayın.

Doğumu kapsayan özel sağlık sigortası veya tamamlayıcı sağlık sigortasına ek olarak doğum paketi almanız sizin için avantajlı olacaktır.

Doğum Sigortası Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Doğum sigortası satın alabilmek için gerçekleştirmeniz gereken bazı şartlar vardır. Bu şartlar her sigorta şirketine göre değişkenlik gösterir.

Doğum için özel sağlık sigortasında koşullar; gebe olmamak ve poliçe başlangıç tarihinden 12 ay sonra gebeliğin başlamasıdır.

Doğum için tamamlayıcı sağlık sigortasında koşullar; SGK aktifliği, gebe olmamak ve sigorta şirketine göre değişen bekleme süresi dolduktan sonra gebeliğin başlamasıdır.

Hamile olmamanız şartı ile doğum sigortası satın alabilirsiniz. Böylelikle hamilelik ve doğum ile ilgili tüm masraflarınızı sigorta şirketinden %100 karşılayabilirsiniz.

Sizin ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun doğum sigortasını seçebilmeniz için bekleme süresi uygulamasını, doğum sigortası limitlerini ve doğum teminatı kapsamını iyi bilmeniz gerekmektedir. 

Yazımızın devamında tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı ve özel sağlık sigortası doğum teminatı hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Doğum Sigortası Bekleme Süresi

Sigorta şirketleri sağlık sigortalarında belirli hastalıklar için bekleme süresi uygular. Hamilelik ve doğum da bekleme süresine tabidir. Sigorta şirketleri doğum sigortası aldıktan sonra belirli bir süre hamile kalmamanızı ister. Ayrıca sigorta şirketleri doğum teminatını hamile olmamanız şartı ile size sunar.

Sigorta şirketleri bazında karşılaştırma yapmak için, doğum sigortası bekleme süreleri ile ilgili tabloya buradan ulaşabilirsiniz.

İhtiyaçlarınıza ve Bütçenize Göre Doğum Sigortası Seçebilmenin 3 Yolu

Yol 1: Özel Sağlık Sigortası Doğum Paketi

Doğum sigortası alabilmeniz için 3 yol vardır. İlk yol özel sağlık sigortası doğum paketidir. Özel sağlık sigortası kapsamında birçok sigorta şirketi doğum teminatı sunmaktadır. Sigorta şirketleri özel sağlık sigortası doğum paketi için genellikle 12 ay bekleme süresi uygular. 12 aylık bekleme süresi içinde hamile kalmamanız gerekmektedir. 12 aylık bekleme süresi dolduktan sonra doğum sigortanızı ikinci yıl tekrar yenilemeniz gerekir. İkinci yıl doğum teminatlı özel sağlık sigortanızı yenilediğiniz takdirde hamile kalabilir ve hamilelik ile ilgili tüm masraflarınızı sigorta şirketinden karşılayabilirsiniz.

Özel sağlık sigortası doğum paketi için hamile olmama koşulunu sağladıktan sonra, poliçenizin kapsamını ve limitlerini belirlemeniz gerekir. Özel sağlık sigortası doğum teminatı kapsamı oldukça geniştir ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda ilgili teminatları poliçenize ekleyebilirsiniz.

Yol 2: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Paketi

Doğum sigortası için ikinci yol tamamlayıcı sağlık sigortasıdır. Özel sağlık sigortasında olduğu gibi tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında doğum teminatı alabilmeniz için gerekli şartları sağlamanız gerekir. Ayakta tedavi teminatının poliçede seçilmiş olması, doğum sigortası alabilmeniz için ön koşuldur. İkinci koşul ise hamile olmamanızdır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında 4 sigorta şirketi hamile olmamanız durumunda doğum teminatı sunmaktadır. Ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı bekleme süresi, özel sağlık sigortalarına göre daha kısadır(1 ay-6 ay-12 ay seçenekli).

Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında doğum teminatı veren sigorta şirketlerini detaylı bir şekilde incelemek isterseniz Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Paketi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yol 3: Hamileyken Doğum Sigortası (Bekleme Süresiz Doğum)

Özel sağlık ve tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında doğum teminatı alabilmeniz için hamile olmamanız gerekmektedir. Eğer hamileyseniz ve doğum sigortası yaptırmak istiyorsanız üçüncü yolu tercih etmeniz gerekmektedir. Demir Hayat ve Türk Nippon Sigorta hamile kadınlar için bekleme süresiz doğum sigortası sunmaktadır. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz sağlık sigortası türlerinden tek farkı bekleme süresi uygulamaması ve hamile kadınları güvence altına almasıdır.

İki sigorta şirketinin doğum sigortası hakkında detaylı bilgi almak ve teminat kapsamını karşılaştırmak istiyorsanız Hamileyken Doğum Sigortası Alınır Mı? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 8 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 8 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Doğum Sigortanızı Kullanabileceğiniz Hastaneler

Hamile kadınlar için belkide en zor verilen karar, doğum yapacağı hastaneyi seçmektir.

Merak etmeyin! Doğum sigortası sunan sigorta şirketleri, Türkiye sınırları içinde birçok özel hastane ile anlaşmalıdır. Sigorta şirketlerinin anlaşmalı olduğu hastanelerde doğumunuzu yapabilirsiniz.

Doğum sigortası almaya karar verdiyseniz ve doğum yapmak için bir hastane ismi belirlediyseniz mutlaka sigorta şirketinizin o hastane ile anlaşması olup olmadığını kontrol edin. Eğer sigorta şirketinin anlaşması bulunmayan özel bir hastanede doğum yaparsanız, hiçbir masrafınız poliçenizden karşılanmaz.

Aşağıda sağlık sigortası türüne göre doğum yapabileceğiniz bazı hastanelerin listesini bulabilirsiniz. Sigorta şirketlerinin anlaşmalı olduğu tüm güncel hastaneleri incelemek isterseniz, sigorta şirketine ait internet sitesinin anlaşmalı kurumlar bölümünde bulabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneleri

Özel sağlık sigortası doğum teminatını; Memorial Sağlık Grubu, Amerikan Hastanesi, Acıbadem Sağlık Grubu, Liv Hospital ve diğer anlaşmalı özel hastaneler de kullanabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneleri

Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatını; Medical Park Hastaneler Grubu, Medicana Hastanesi, Medipol Hastanesi, Medistate Hastanesi, Kolan Hastanesi, Türkiye Hastanesi ve diğer anlaşmalı özel hastaneler de kullanabilirsiniz.

Hamileyken Doğum Sigortası Anlaşmalı Hastaneleri

Hamileyken satın alabileceğiniz doğum sigortasını; Florence Nightingale Hastaneleri, Medical Park Hastaneler Grubu, Medicana Hastanesi, Medipol Mega Hastaneler Kompleksi, Erdem Hastanesi ve diğer anlaşmalı özel hastanelerde kullanabilirsiniz.

Doğum Sigortası Limitleri

Özel Sağlık Sigortası Doğum Teminatı Limitleri

Özel sağlık sigortası doğum teminatı limiti, seçeceğiniz sigorta şirketine ve doğum paketinin kapsamına göre değişkenlik gösterir. Özel sağlık sigortası doğum teminatı, modüler sistem içinde veya paket şeklinde verilir.

Modüler sistem ile doğum sigortası alırsanız ayrı ayrı hamilelik ile ilgili teminatları da içine eklemeniz gerekir.Yani gebelik rutin kontrolleri, gebelik komplikasyonları tedavisi ve yenidoğan teminatı için doğum sigortası alırken ayrı ayrı ek prim ödemeniz gerekmektedir.

Doğum sigortasını sigorta şirketlerinin hazırladığı paketlerden birini seçerek almanız durumunda, poliçenin kapsamında değişiklik yapamazsınız. Doğum sigortasına eklenen her teminat için sigorta şirketlerinin belirlediği bir limit vardır.

Ayrıca özel sağlık sigortalarında katılım payı oranı vardır.Eğer yüzde %80 katılım payı oranı ile bir doğum sigortası aldıysanız, sigorta şirketi doğum masraflarınızın sadece %80’ini öder ve geriye kalan %20’lik kısmı siz hastaneye ödersiniz. Özel sağlık sigortalarında katılım payı oranınız ne kadar artarsa, doğum sigortası için ödeyeceğiniz prim aynı oranda düşecektir. Katılım payı oranı belirlemeden tüm masraflarınızın sigorta şirketi tarafından karşılanmasını isterseniz, ödeyeceğiniz prim daha yüksek olacaktır. Burada önemli olan nokta sizin doğum sigortası için ayırabileceğiniz bütçedir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Teminatı Limitleri

Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı özel sağlık sigortalarına göre daha anlaşılır ve kullanışlıdır. Her ne kadar özel sağlık sigortası kadar kapsamlı bir doğum sigortası sunmasa da primlerinin daha ucuz olması yoğun talep görmesine neden olmaktadır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı SGK destekli olduğu için katılım payı oranı yoktur. Hamilelik ve doğum masraflarınız %100 sigorta şirketi tarafından karşılanır. Doğumunuzu limitsiz, SGK ile anlaşmalı özel bir hastanede yapabilirsiniz. Ayrıca poliçenizde ayakta tedavi teminatı olduğu için; gebelik rutin kontrolleri, tahliller, tetkikler ve gebelik komplikasyonlarından dolayı oluşabilecek rahatsızlıklar limitsiz karşılanır. Yani özel sağlık sigortalarındaki gibi belirlenmiş limit tutarı yoktur.

Örnek vermek gerekirse; özel sağlık sigortası doğum teminatı kapsamında gebelik rutin kontrolleri 3.000 TL limitli iken tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı kapsamında yıllık 9 adet doktor muayenesi ile sınırlıdır. Bu 9 adetlik doktor muayene limiti; gebelik rutin kontrolleri, tahlilleri ve tetkikleri için belirlenmiş olup her bir muayene adedi için belirlenmiş limit tutarı yoktur. Yani ilk kadın doğum doktor muayenesinde 1.000 TL’lik bir masrafınız dahi çıksa diğer doktor muayene adetlerinizi etkilemez.

Hamileyken Doğum Sigortası Limitleri

Hamileyken doğum sigortası almanız durumunda elbette yine belirlenmiş limitler olacaktır. Doğum masraflarınız için belirlenmiş bir limit yoktur. Fakat gebelik rutin kontrolleri,tahlil ve tetkikleriniz için belirlenmiş limit, yıllık 8 ile 13 adet doktor muayenesi şeklinde değişmektedir. Ayrıca gebelik komplikasyonlarını doğum sigortanıza ekleyebilmeniz için ekstra bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Anne ve Baba Adaylarına Özel Tavsiyelerimiz

Sigorta şirketi sadece doğum teminatı sunuyor diye sağlık sigortası almak için acele etmeyin. Doğum teminatı bir poliçe için artılardan biridir fakat sağlık sigortası almak için tek sebep değildir.

Özel veya tamamlayıcı sağlık poliçesinde bulunan diğer değerli teminatları da göz önünde bulundurarak bir seçim yapmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Çünkü doğum sigortası hayatınızın sadece 9 aylık kısmını güvence altına alır. Fakat özel sağlık veya tamamlayıcı sağlık sigortası, gelecekte oluşabilecek hastalıklar veya kazalar için güvence oluşturur.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi doğum sigortası seçmeden önce beklentilerinizi,ihtiyaçlarınızı ve bütçenizi iyi belirleyin. Doğum yapmak istediğiniz hastaneyi belirleyin. Doğum sigortasından beklentilerinizi düşünerek poliçenizin kapsamını oluşturun. En önemlisi sigorta şirketlerinin belirlediği bekleme süresine ne kadar sadık kalabileceğinizi planlayın. Eğer yakın bir zamanda hamilelik planlıyorsanız tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında doğum teminatı almanız daha mantıklı olacaktır.

“Doğum sigortası almak mantıklı mı?” gibi bir soru varsa aklınızda kendinizi doğum yapacağınız güne götürün. Cebinizden hiç bir ücret çıkmayacağını düşünerek, kendinizi son teknoloji ile donatılmış iyi bir hastanede ve özel odanızda hayal edin. Bebeğiniz sağlıkla doğmuş ve kendinize ait özel odanızda tüm sevdikleriniz ile birliktesiniz. Hayatınızın belki de en özel ve en güzel dönemini,doğum sigortası ile endişelerden uzak yaşayabilirsiniz.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 10 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 10 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Gelin bu özel döneminizde size destek olalım. Sigorta şirketleri arasında karşılaştırma yapıp, ihtiyacınıza en uygun, doğum için sağlık sigortasını birlikte seçelim. Doğum sigortası ile ilgili teminat kapsamını ve limitlerini de birlikte belirleyelim. Haftaiçi her gün 09:00-18:00 saatler arasında  0212 484 49 77 numaradan bizlere ulaşabilirsiniz. 

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş

Yorum Yap