çocuk sağlık sigortası

Çocuklarınız İçin Sağlık Sigortası Yaptırdınız Mı?

Çocuklarınız için sağlık sigortasının önemini biliyor musunuz? Eğer hala çocuklarınız için bir sağlık sigortası satın almadıysanız, bize kulak verin. Çocuk sağlık sigortası almanın faydalarını sizlere anlatacağız.

Evlilik beraberinde bir çok sorumluluğu da getirir. Ne kadar sorumluluk sahibi olduğumuzu belirleyen unsur ise çocuklarınızdır. Ne kadar ebeveynlik makalesi okursanız okuyun, bir çocuk büyütürken onun geleceğini de hazırlamak zorundasınız. Çocuğunuzu sosyal ve finansal açıdan geleceğe hazırlamanın yeterli olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat ani rahatsızlık veya hastalıkları planlayamazsınız. Bu durumları planlayamadığınız gibi aile bütçenizi sarsacak kötü durumlarla da karşılaşabilirsiniz. Bu nokta da hayatınızdaki en kıymetli varlığa, çocuğa özel sağlık sigortası hediye edebilirsiniz.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 9 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 9 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Çocuklar için özel sağlık sigortası satın almayı düşünüyorsanız, bunu en kısa sürede yapmalısınız. Özel sağlık sigortasında çocuklar için belirlenmiş bir yaş sınırı yoktur. Bebeğiniz doğar doğmaz, yeni doğan bebek sigortası en idealidir. Ne kadar çabuk çocuğunuz için bir sağlık planı düzenletirseniz, avantajlarından da o kadar çabuk yararlanırsınız.

Sizler için yazdığımız yazımızda, çocuklarınıza uygun olabilecek, olası tüm çocuk sağlık sigortası seçeneklerini doğumdan genç yetişkinliğe kadar listeledik:

Yeni Doğan Sigortası

Özel sağlık sigortası planları, sizin tercihinize bağlı olarak doğum teminatını da içine alır. Özel sağlık sigortası satın alırken eğer poliçenize doğum teminatı eklettiyseniz, doğum masraflarını ve ilgili diğer harcamaları karşılayan sağlık sigortasına sahipsiniz demektir. Doğumunuzu doğum teminatı ile yaparsanız yeni doğan bebeğinizi doğumundan 15 gün sonra poliçenize ekleyebilirsiniz. Bu aşamada bebeğinizi poliçeye ekleyeceğiniz tarihler çok önemlidir. Kısaca biraz bu süreçten bahstemek gerekli.

Doğumdan sonra 15. günde bebek sağlık sigortası yaptırılır mı?

Evet, yaptırılır. Özel sağlık sigortanızı doğum teminatlı aldıysanız ve yeni doğan bebeğinizi sağlık sigortanıza doğumundan sonra 15. günde dahil ettiyseniz, bebeğinizin genetik rahatsızlık ve doğuştan gelen hastalıkları teminat altına alınacaktır. Normal şartlarda hiç bir sigorta şirketi genetik rahatsızlık ve doğuştan gelen  hastalıkları teminat altına almaz fakat buradaki önemli kural doğumdan sonra 15. günde bebeğin sigorta poliçenize eklenmesi sayesinde tüm bu riskleri sigortalatmış olmanızdır. Bu teminata Yeni doğan Teminatı denir ve yeni doğan teminatından yararlanabilmek için bebeğinizi sigorta şirketine bildirmeniz, süreçlerin takip edilmesi adına oldukça önemlidir. 

Bebeğin sigorta poliçesine dahil edilebilmesi için 15 gün geçmesi gerekmektedir. Tam 15. günde sigorta poliçesine dahil edilebilmesi için sağlık sigortanızı aldığınız sigorta acentesine önceden haber verip, süreci takip ettirmenizi öneririz.

15. günün bir diğer önemli tarafı ise sigorta şirketi yeni doğan teminatı sayesinde bebeğinize ömür boyu yenileme garantisi hakkı verecektir. Yetişkin bireylerin ömür boyu yenileme garantisi hakkına sahip olabilmeleri için 3 yıl kesintisiz sağlık sigortası sahibi olmaları gerekirken, bu durumda bebeğiniz doğuştan ömür boyu yenileme garantisini almış olur.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 10 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 10 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Bebek sağlık sigortasında ilk 60 gün neden önemlidir?

Eğer 15. günü kaçırdıysanız hemen üzülmeyin. Bebeğiniz hala ömür boyu yenileme garantisine hak kazanabilir. Doğumdan sonra 16. gün ile 60. gün arasında bebeğinizi sigorta poliçenize eklettirmek isterseniz, sigorta şirketi bebeğinizin sağlık risk raporunu inceledikten sonra ömür boyu yenileme garantisini verecektir. Fakat bebeğinizin genetik rahatsızlıkları veya doğuştan gelen hastalıklarına muafiyet uygulayabilirler.

İlk 60 gün içinde bebek sağlık sigortası yapılmazsa ne olur?

Doğumdan sonra 60. günü geçerse ve diyelim siz 90. günde bebeğinizi sağlık sigortanıza dahil ettirseniz bebeğiniz ömür boyu yenileme garantisi hakkını almak için 3 yıl bekleyecektir.

Çocuk veya 25 Yaş Altı Gençler için Sağlık Sigortası

Çocuk veya genç yaşta bir çocuğunuz varsa, onu ailenizin özel sağlık planına ekleyebilirisiniz. Sigorta şirketi çocuğunuz için ek prim ücreti hesaplar ve sizin ödediğiniz ana ücrete ekler.

Çocuğunuz için yaptıracağınız çocuk sağlık sigortası planları, bir üst yaş limitine sahiptir. Genellikle özel sağlık planları, çocukları 21 veya 25 yaşa kadar aile poliçesi içinde tutar. Bu yaşlardan sonra sigorta şirketleri artık çocuk olarak değil yetişkin bir birey olarak değerlendirilirler. Bu nedenle çocuklarınız belirlenen üst yaş limitini aştıkları zaman, özel sağlık sigortalarına bağımsız bir sağlık planı ile devam etmeleri gerekir. Yani çocuğunuz için erken yaşlardan itibaren bağımsız bir sağlık planı satın almak daha faydalı olacaktır.

Çocuklar, gençler veya genç yetişkinleri ise aile planınıza dahil etmek için ya dönem ortasında sigorta şirketine bildirerek ve ek primi ödeyerek ya da bir sonraki yenileme döneminde sigorta temsilcinizi haberdar ederek teminat altına alabilirsiniz.

Eğer ailenizin mevcut bir sağlık sigortası yoksa ve sadece çocuğunuza sağlık sigortası almak istiyorsanız, araştırmanızı iyi yapmanız gerekmektedir. Bir çok sigorta şirketi tek başına çocuk sağlık sigortası yapmak istemediğinden belli yaş aralıklarına kurallar koymuşlardır. Örnek vermek gerekirse 7 yaş altı çocukları tek başına sigortalamayan bir sigorta şirketi çocukla beraber anne veya babanında sigortalanmasını talep eder. Tek başına çocuk sağlık sigortası yaptırabileceğiniz en iyi özel sağlık sigortası şirketini tespit edebilmeniz için sayfamızdan teklif alabilirisiniz.

Çocuk Sağlık Sigortası Düşünenler İçin Tavsiyemiz

Eğer bir aile planlaması yapıyorsanız, bebek için sağlık sigortası veren bir doğum sigortasını seçin ve bebeğinizi korumak için gereken prosedürü doğru zamanda ve doğru şekilde yerine getirin. Eğer hali hazırda bir çocuk sahibiyseniz ve bu çocuk bir sağlık sigortasına sahip değilse, onu aile planına dahil edin veya bireysel bir sigorta sahibi yapın. Ama sakın beklemeyin! Çocuk sigortası mutlaka yaptırın. Eğer çocuğunuzu çoktan sigortalattıysanız ne mutlu size! Sonuçta, çocuğunuz sizin neşenizdir ve onların iyiliğini düşünürken hiç bir şeyden feragat etmemelisiniz.

Sağlıkla kalın.

Hemen Paylaş
Bunlarda ilginizi çekebilir:

Yorum Yap