aile sağlık sigortası

Ailenizin Sağlık Sigortasını Yeniden Değerlendirmeniz İçin İpuçları

Poliçe türüne göre değişiklik gösteren aile sağlık sigortası, hastalık veya kaza durumlarında ortaya çıkabilecek maddi yıkımlara karşı hem kendinize hem de diğer aile fertlerine güvence sağlar. Aile sağlık sigortası, özel sağlık sigortası çerçevesinde düzenlenir. Aile sağlık sigortası poliçe içerisinde yazan teminatlar, çalışan kişilerin eş, çocuk veya bakmakla yükümlü olduğu aile yakınlarına yapılır. Aile sağlık sigortası hizmetinden yararlanan bireylerin hastalanması veya herhangi bir kaza geçirmesi durumunda, yapılacak olan tüm masraflar sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Aile sağlık sigortası planınızı ne zaman ve nasıl yeniden değerlendireceğinizi doğru anlamanız bu noktada çok önemlidir. Tüm dikkat etmeniz ve yapmanız gerekenleri sizin için ipuçlarını bir araya topladık.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 9 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 9 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Sizin için iyi olan sağlık sigortası sonsuza kadar “iyi” olmayabilir.

Eğer hem siz hem de sigorta temsilciniz teminat ve priminizden memnunsanız, sağlık sigortanızı yılda iki kez yeniden değerlendirmeyi gerekli görmüyor olabilirsiniz. Fakat aile sağlık sigortanızı her 6 ayda bir mutlaka tekrar değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Aile sağlık sigortası kapsamını genişletebilir, bütçenizi zorlamadan daha uygun fiyatlar ile ailenizin geleceğini güvence altına alabilirsiniz. 

Tıpkı ihtiyaç ve değişikliklere göre giysi dolabınızı yenilemek ya da evinizi tekrar dekore etmek gibi aile sağlık sigortanızı da yeniden değerlendirmek bir hayli önemlidir. Sağlık sigortanızı evlilik, yeni bir çocuğun doğuşu veya kariyer değişimi gibi hayati durumlarda yeniden değerlendirme ihtiyacı duyabilirsiniz.

Sigortanızda değişim ihtiyacını ne yaratır?

Evlilik, insanlığın aşk ve tutku ile kurduğu müthiş bir şeydir. Balayınızdan döndüğünüzde sağlık sigorta teminatınızı eşiniz açısından da düşünme zamanınız gelmiştir. Kontrol etmeniz gereken ilk şey para birikimi yapabileceğiniz bir sigorta planı var mı diye bakmak olacaktır. Dolayısıyla sağlık sigortanızı yeniden değerlendirmeniz gerekir. İki ayrı poliçeye sahip olmak ya da tek bir birleşik poliçeye sahip olmak isteyebilirsiniz. Yeniden inceleme mutlaka yapılmalıdır.

Örneğin; tamamlayıcı sağlık sigortalarının, özel sağlık sigortalarına kıyasla çok daha uygun primli çıkması ve aile olarak sigortalanmak istediğinizde faydalanabileceğiniz ekstra indirimler sayesinde kazançlı çıkabilirsiniz. Ayrıca bireysel sağlık sigortasını, haklarınızı kaybetmeden tamamlayıcı sağlık sigortasına geçirebileceğinizi de unutmayın.

Aile Sağlık Sigortası Ne Zaman Değerlendirilmelidir?

Ailenizde, ihtiyaçlarınızda ya da finansal gücünüzdeki değişiklikler aile sağlık sigortanızda da yeniden yapılandırma ihtiyaçları doğurabilir. Gelin bu tip durumlara birlikte göz atalım;

 • Ailenize yeni bir bebek mi geliyor?

Mutluluk kaynağı çocuklar, yanında bir sürü harcama ile birlikte gelir! Ebeveyn olmak, doğumdan çocuk bakımına kadar hiç aklınıza gelmeyecek harcamalarla birlikte gelir. Beklenmedik harcamaları göz önünde bulundurursanız, bu tam da aile sağlık sigortanızı yeniden değerlendirmenizi gerektirecek bir değişim olabilir.

 • Emekliliğe mi hazırlanıyorsunuz?

Kim emekli hayatını sağlıkla yaşamak istemez ki? Ancak, belirli ciddi hastalıklar ve rahatsızlıklar mutlu hayatınızda pürüz çıkarabilir. Emekliliğinizin iyi bir şekilde geçmesi için iyi bir sağlık sigortasına ihtiyacınız olacaktır. Sağlık sigortaları hem kritik hastalık durumlarında strese girmenizi önler hem de finansal yönden bağımsız kalmanızı sağlar. Ani bir gelir kaybı yaşadığınızda, finansal olarak da eksik hissedersiniz. Şu anki planınız sağlık sigortası gereksinimlerinizi karşılıyor mu yoksa yeniden değerlendirme gerektirir mi diye mutlaka kontrol edin.

 • Maaş zammı ya da terfi mi aldınız?

Bir terfi veya daha yüksek avantajlara sahip bir iş yeri ya da yüksek maaş, başarı yolunda attığınız sağlam adım olabilir. Gelir seviyesindeki yükseliş ve hayat tarzındaki ani değişim sonucunda aile sağlık sigortanızı yeniden değerlendirmeniz oldukça önemlidir. Ek bir bütçe ile daha iyi bir sağlık planına geçiş yapabilir ve daha iyi bir teminat sahibi olabilirsiniz.

 • Sigortacınız hakkında olumsuz bir şey mi duydunuz?

Eğer sigorta sağlayıcınız hakkında çeşitli hikayeler veya kötü hasar vakaları gibi olaylar duyduysanız o zaman aile sağlık sigortanızı yeniden değerlendirmenizde fayda var.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 8 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 8 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Aile Sağlık Sigortası Hangi Sebepler ile Yeniden Değerlendirilmelidir?

 • Poliçe Kapsamının Yetersiz Kaldığı Durumlarda

Sağlık gereksinimleriniz için daha iyi teminatlar sunan bir başka sağlık planı olabilir. O zaman neden daha düşük veya yetersiz teminatlı eski planınızla kalasınız? Başka bir plana geçerek zar zor kazandığınız paranın bir kısmını koruyabilirsiniz. Çünkü primi yıllardır kullandığınız sigortadan daha düşük olabilir. Böyle bir durumu anlamanız ve doğru anda yeniden değerlendirme yapmanız tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

 • Anlaşmalı Hastane Ağındaki Değişikliklerde

Bölgenizdeki anlaşmalı hastaneler değişip, sizi uzaktaki bir hastaneye gitmek zorunda bırakabilir. Favori anlaşmalı hastanenizin artık sizin sigortanızı kabul etmiyor olması gibi bir durumla karşılaşmak bir hayli can sıkıcı olabilir. Öte yandan, daha iyi anlaşmalı hastaneler sunan diğer sigorta şirketlerini de mutlaka inceleyin. Fiyat konusunda fark yaratabilir.

 • Artan İlaç Fiyatlarında

Enflasyon yüzünden ilaç fiyatları da zirve yaptı. İlaç fiyatları, bir sağlık sigortası planı tarafından karşılanmasa da hastanedeki tedaviniz sırasında çıkan ilaç harcamalarını karşılayabilir. Sağlık harcamalarınızı artıran bir durumlarda sağlık sigortanızı tekrar değerlendirin.

 • Katılım Payı Oranının Sizi Zorladığı Durumlarda

Katılım payı oranları, gerçekleştirilen tıbbi tedaviler için sizin ödediğiniz paydır. Bir parçasını sizin ödediğiniz bu toplam borcun kalan kısmı sigortacı tarafından karşılanır. En başından hiç katılım payı olmayan bir planla ilerlemek en iyisidir. Eğer şu anki sigortanızda katılım payı oranı mevcutsa, aile sağlık sigortanızı tekrar değerlendirmeniz iyi olacaktır.

Tamamlayıcı sağlık sigortalarında katılım payı oranları uygulanmamaktadır. Özel sağlık sigortalarındaki katılım payı oranları ise sizin seçeceğiniz plana göre değişiklik gösterebilir.

 • Ek Teminatların Yetersizliğinde

En başta kabul ettiğiniz basit özelliklere sahip poliçeye sıkışıp kalmış olabilirsiniz. Artık piyasadaki diğer ürünleri ek özelliklerine göre incelemenizin vakti gelmiş demektir. Bu ek özelliklere; ambulans çağırma, hasarsızlık indirimi, yenileme garantisi gibi örnekler verilebilir. Sigortanızdan memnun olmadığınızı düşünüyorsanız, sağlık sigortanızı derhal yeniden gözden geçirmeye bakın.

Sonuç olarak, yeni almış olsanız da yıllardır kullanıyor olsanız da sigortanızı periyodik olarak yeniden değerlendirmenizde fayda var.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş

Yorum Yap