Bebeğinizi Kediniz İle Tanıştırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

kediyi bebeğe alıştırmanın yolları

Bebeğinizi Kediniz İle Tanıştırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Tebrikler! Eğer bu makaleyi okuyorsanız, büyük ihtimalle bir bebek bekliyorsunuz ya da bir bebek sahibi olmak hakkında konuşuyorsunuz. Ama bir bebek sahibi olacağınızı ve bir bebeğin ne olduğunu bilmeyen bir kediniz var. Çevrenizdeki herkes kedinizi evden göndermenizi, bebekle kedinin aynı evde yaşamasının sakıncalı olduğunu, kedilerin bebeğe zarar verebileceğini söyledi. İnsan senelerce yaşadığı dostunu evden atabilir mi? Merak etmeyin, kediyi bebeğe alıştırmanın yolları çok basit!

Araştırmalar, özellikle doğumundan itibaren evde evcil hayvanla büyüyen bebeklerin, bağışıklık sisteminin daha güçlü olduğunu göstermektedir. Ayrıca eğer genetik bir alerjik problem yoksa, yine kedi ya da köpekle büyüyen çocuklar alerjik hastalıklara karşı daha az risk taşımaktadır. Bir de psikolojik boyutu var tabii. Hayvanla büyüyen çocuk kendine daha güvenli, diğer canlılara ve çevresine karşı daha duyarlı olmaktadır.

Evcil dostlarınızı sokağa atmak yersiz. Sadece biraz dikkat ve ön hazırlık gerekmektedir.

Bebek Doğmadan Önce Yapmanız Gereken Hazırlıklar

Öncelikle kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için evde evcil hayvan beslediğinizi doktorunuzla paylaşın. Hamileliğiniz süresince doktorunuzun talebiyle gerekli tüm kontrolleri ve testleri yaptırın.

Yasakları önceden belirleyin ve alıştırın.

Eğer bebek eve geldikten sonra bir odanın kapısını kapamaya veya kedilerinizi o odaya sokmamaya karar verecekseniz, buna şimdiden karar verin ve hemen uygulamaya başlayın. Bunu bebek geldiği noktada uygulamaya başlarsanız kedinizin kafasında bu olumsuz durum engelleme ve bebek fikirleri birleşecek ve kediniz bebeğe antipati duyabilecektir. Bu nedenle eğer bebek geldiğinde koymak istediğiniz yasaklar varsa o yasakları henüz bebek gelmeden birkaç ay önceden itibaren koyun ve kedinizin normal rutin yaşamı içerisinde bu kurallara adapte olmasını sağlayın ki, ileride bebek eve geldiğinde yaratılmış büyük bir değişiklik olmasın kedinizin hayatında.

Kedinizin kendi ait yeri ve alanı olsun.

Bunu mutlaka sağlayın ister evin bir köşesinde ister çocuğun odasında size kalmış.

Çocuğunuz için hazırladığınız odaya dekorasyon ve renklerle uyumlu bir kedi tırmalama evi ve kedi yatağı da yerleştirebilirsiniz. Odaya kedinin kendine ait birkaç kedi mobilyası yerleştirdiğinizde kedi zaten diğer mobilyalara ilgi göstermeyecektir.

Eve gelen yeni eşyaları keşfetmelerine izin verin.

Bebek henüz doğamadan mobilyalar geldiğinde kedinize özgürce onları keşfetmeleri ve koklamaları için izin vermelisiniz. Biliyorsunuz kediler, bir şeyi ya da bir odayı yasakladığınız anda, orası büyük bir cazibe merkezine dönüşüyor oysa serbest bıraktığınızda bir daha dönüp ilgilenmiyorlar bile.

Yine bebek doğamadan birkaç ay öncesinden itibaren yapılacak bir diğer şey ise bebeğin kullanacağı pudra, krem, bebek yağı gibi ürünlerden birer adet satın alın ve bu ürünleri kendinize sürün belli aralıklarla. Böylece kediniz bebek ürünlerinin kokusunu sizin üzerinizden koklayarak alacak ve bu kokulara kendini zamanla alıştıracaktır.

Yani bebek gelmeden kedinize bebek ile ilgili GÖRSEL + İŞİTSEL + KOKUSAL bir eğitim vermiş olacaksınız. Bunları emek verir yaparsanız büyük bir faydası olacaktır.

Bebek doğmadan 1-2 ay öncesinde bebek ağlaması bebek gülmesi bağırışları gibi sesleri mp3 olarak internetten bulun ve evde şarkı gibi radyo dinler gibi açın her gün en az 1 saat gündüz 1 saat akşam kediniz dinlesin yani arka fonda çalsın o sesler ki kedi, bebek sesine alışkın olsun.

Yoksa birden bire bebek gelince bu ağlamalara ve seslere maruz kalırsa, kediler çok korkuyor ve kaçmaya saklanmaya başlıyorlar. Önceden bu seslere alışık olursa, bebek eve geldiğinde hayatında çok da önemli bir değişiklik olmayacaktır.

Bebekli sürece girerken kedinizin veteriner kontrollerini hiç aksatmadan yaptırmaya dikkat edin.

Aşılarını, iç ve dış parazit tedavilerini günü gününe uygulatın. Böylelikle evcil hayvanınız hakkında hijyen konusunda veya hastalık bulaştıracağı gibi konularda ön yargıları olanlar var ise bunları baştan yok etmiş olursunuz.

Kademeli değişiklik yapın.

Kedinizle çok yakın bir ilişkiniz varsa, bebek yeni geldiğinde, aynı derecede duygusal yakınlığı sürdürecek zaman bulmanız oldukça güç olabilir. Bu nedenle, aranızdaki duygusal yakınlığı oldukça önceden azaltmanız, kediniz açısından daha duyarlı ve iyi bir davranış olacaktır. Tahmini olarak yeni programınızı belirleyin ve kediniz için gelecekte sürdürebileceğinizden emin olduğunuz farklı bir rutin oluşturun. Etkisini en düşük düzeyde tutmak için değişiklikleri kademeli olarak uygulayın. Kediniz bölünmeden uzun süre devam eden bir ilgiye alışıksa, ilk olarak bebeğin gelişinden mümkün olduğunca uzun bir süre önce, ilk olarak kısa sürelerle ondan uzaklaşın. Uzaklaşma sürelerini, kedinizin başa çıkma yeteneğinin belirleyeceği bir hızda kademeli olarak uzatabilirsiniz. Yeni programınıza ve kedinizin gereksinimlerine uyacak şekilde belirlenen oyun ya da tüy bakımı sürelerini uygulamaya başlayın; ancak heyecanlı ya da gergin görünüyorsa, yalnızca daha fazla sinirleneceği ve hatta size saldırabileceği için, ilginizi ona zorla kabul ettirmeye çalışmayın.

Kedinizi evde tutun.

Kedinizi evde güvenli bir şekilde tutmak onu hastalıklı hayvanlarla etkileşim kurmak veya onları yemek, eve getirmek gibi eylemlerden alıkoyacaktır. Enfeksiyonlu hayvanları yemesi sadece onu değil, ayrıca sizi, ailenizi ve bebeğinizi de hasta edebilir.

Bebek Doğduktan Sonra Yapmanız Gerekenler

  1. Bebek henüz hastanede iken bebeğinizin kullandığı, onun kokusunun sindiği eşyalardan birini bebek eve gelmeden önce eve getirin ve kedinize koklatın hatta etrafta bırakın istediği gibi iyice koklasın.
  2. Bebeği ilk kez kediniz ile birlikte yaşadığınız eve getirirken siz eve doğruca girin, bebeği başka birisi kucağında eve soksun, asla kedinin sahibi olarak bebeği ilk göreceği anda onu kucağında tutan siz olmayın.
  3. Tanıştırma sırasında sakin kalın. Sizin enerjiniz kediniz ve bebeğiniz arasındaki ilişkiye güvenli bir yaklaşımda olursa, emin olun kediniz de bebeği kolayca kabullenecektir.
  4. Kedinizi ve bebeğinizi asla yalnız bırakmayın. Kedinize ne kadar güvenirseniz güvenin, onu bebeğiniz ile yalnız başına bir odada bırakmanız asla iyi bir fikir değildir. Hatta, evdeki bazı bölgeleri yasaklamaya ek olarak siz yokken bebeğinizin seslerini ve ağlamalarını dinlemek için bir bebek telsizi almanız iyi bir fikir olacaktır.

Sağlıkla kalın.

Hemen Paylaş

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir Yanıt