Bebeğiniz İçin Evde Almanız Gereken 10 Güvenlik Önlemi

bebekler için evde alınması gereken önlemler

Bebeğiniz İçin Evde Almanız Gereken 10 Güvenlik Önlemi

Bebekler, hayata yeni merhaba dedikten bir süre sonra, dünyayı keşfetmeye başlarlar. Bunun için de çevredeki eşyaları fiziksel olarak hissetmek, keşfetmek isteyeceklerdir. Özellikle emekleme dönemlerinde, bebekler için evde alınması gereken önlemler vardır. Çünkü bebeklerde tehlike kavramı henüz yoktur ve keşif için ayırt etmeden her şeye dokunmak, onları kurcalamak isteyecektir.

Bebekler hareketlenmeye başladıkları andan itibaren bulundukları ortamda tehlikeli ne varsa ona yönelirler. Yürüyor olmalarına da gerek yok. Emekleme dönemi, tehlikeyle burun buruna gelmek için yeterli. ‘Yaramaz bu’ deyip işin içinden çıkmak, çocuğa bağırıp çağırmak hem onun hem de bizim sinirimizi bozmaktan başka bir şeye yaramaz. Keşfediyor, öğreniyor, kendi yeteneklerini fark ediyor, taklit ediyor. Ona göre anormal bir durum yok. Oyunun bir parçası bunlar. Aslında bize göre de anormal bir durum yok. Öyleyse yapılması gereken belli: Evi, bulunduğumuz, yaşadığımız ortamı GÜVENLİ hale getirmek.

Evde Bebeklerin Güvenliğini Sağlamanız için Gerekli Malzemeler

  1. Klozet, çekmece, dolap, buzdolabı için kilitler
  2. Priz kapakları
  3. Merdiven güvenlik kapıları
  4. Oda güvenlik kapıları
  5. Ocakların kenarına takılan plastik koruyucular
  6. Mobilyaların sivri köşeleri için koruyucu bantlar
  7. Yatak bariyeri
  8. Küvet zemini için kaydırmaz yapışkanlar

Evinizi bir profesyonel gibi, bebeğe uygun hale getirmek istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Bebekler için Evde Alınması Gereken Önlemler

Evinizi depreme karşı koruyormuşsunuz gibi düşünün.

Bebeğiniz özellikle emeklemeye başladığında sehpaların altına doğru yürüyebilir veya kitaplıkların hizasında yol alabilir. Dolayısıyla düşme veya devrilme riski olan her şeyi sabitlemelisiniz.

Banyo, küçük çocuklar için düşme veya boğulma riskinin olduğu bir yerdir.

Bu yüzden kullanmadığınız zamanlarda klozet kapağınızı her zaman kapalı tutun ve imkanınız varsa bir kapak kilidiyle kilitleyin.

Dolapların içerisinde yer alan ilaç, bardak ya da temizlik ürünleri bebekler için çok tehlikeli olabilir.

Bu bölümlerden olabildiğince uzak tutun.  Dolapları bağlayabilir, basit görünmeyen bir kilit sistemi yapabilirsiniz. Çekmecelere kilit takılamıyorsa, özellikle mutfakta onun boyunun hizasındaki çekmecelerde kesici, delici alet bırakmayın. Plastik bile olsa keskin olmamasına dikkat etmek gerekiyor.

Kabloların kordonlarını duvara sabitleyin, veya kutulara koyun.

Etrafta birbirine dolanmış kablolar, emekleyen bebeğiniz için elektrik çarpması veya birkaç takılma sonucunda ağır eşyaların üstüne düşmesi gibi riskler yaratabilir.

Bebeğinizin yatağının korumasının sabit olduğundan emin olun.

Ayrıca korumalar arasında bebeğinizin kafasını sokabileceği kadar boşluk asla olmamalıdır. Eğer siz elinizle korumanın arasında öteki tarafa bir şişe geçirebiliyorsanız, korumalar çok geniş demektir. Ayrıca her zaman yastık, battaniye ve peluş bebeklerle bebeğinizin sık kullandığı alanın çevresindeki korumaları destekleyin.

Elektrik prizleri için koruma yaptırın.

Elektrik prizleri bebekler için tehlikeli olabilir. Evde bebekleri prizlerden korumak için yapılacak en iyi şey onları açamayacağı şekilde bir kapakla kapatmaktır. Aksi halde delikleri merak edecek ve parmaklarını sokacaktır. Olası bir elektrik çarpma durumu için bu konuya ayrıca önem verilmelidir.

Köşeler yok edilmelidir.

Bebekler hareketli dönemlerindeyken dengeleri konusunda hiç iyi değildirler. Bu nedenle çevrede yer alan tüm eşyalara çarpma riski vardır. Olası bir çarpma ve sakatlanma riskini önlemek için keskin köşesi olan eşyaların bu bölümlerini yok edin. Kaldıramıyorsanız köşelerine koruyucu bantlardan yapıştırın.  Bununla birlikte ev içerisinde varsa merdivenlere bariyer yerleştirin. Tırmanmaması, aşağı inmemesi için merdivenlerin üst ve alt bölümlerine bariyer koyulması gerekir.

Bebeğinizin altını değiştirdiğiniz yerin güvenli olmasına dikkat edin.

Çoğunlukla bu işlemi bir masanın üstünde değiştireceksinizdir. Ancak dikkatli olmalısınız: Bebeğiniz çok kısa bir sürede vücudu üzerinde dönmeyi öğrenecektir. Dolayısıyla çevresinde koruma olmayan bir yerde bebeğinizin altını değiştiriyorsanız, alt değiştirme için gereken tüm malzemeler yanınızda olsun. Asla ama asla bebeği bu alanda yalnız bırakmayın.

Bebeğinizi banyo yaparken risklere karşı tedbir alın.

Bebeğiniz için banyoya girmeyi eğlenceli ve seveceği bir aktivite haline getirin. Suyu her zaman bebeğiniz girmeden önce termometre ile ölçün. Suyun sıcaklığı 49°C‘den fazla olmamalıdır. Bebeğinizin kaymasını engellemek için banyonun tabanını kayganlık azaltıcı özel kaplamalarla kaplayın ve muslukları da yumuşak korumalarla örtün. En önemlisi, asla ama asla bebeğinizi küvetin içinde tek başına bırakmayın.

Oyuncakların güvenli olduğundan emin olun.

Çocuğunuza oyuncak alırken her zaman üreticinin üzerinde belirttiği yaş aralığına göre oyuncak alın. Bebekler, özellikle diş çıkarma döneminde, herşeyi ağızlarına alacakları için oyuncakları her zaman ağızlarından büyük, ve kopan ve çıkarılan parçaları olmayan oyuncaklar olmalıdır. Bebeğiniz ayaklarını ve kollarını hareket ettirebilmeye başladığı anda yatağın üstünde dönen oyuncağını çıkarın.

Son olarak bebeğinizin seviyesine inin. Bir yetişkin olarak, her ne kadar çocuğunuzu gözlemleseniz de onun dünyayı nasıl gördüğünü anlamayabilirsiniz. Bu yüzden dizlerinizin üzerinde, emekleme pozisyonunda bir evinize bakın, neler hemen göz alanınızın içinde? Böylece bebeğinizin gözünden onun dikkatini çeken şeyleri fark edecek ve ona göre önleminizi alacaksınız.

Sağlıkla kalın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Hemen Paylaş